Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

9 вересня виповнилося 255 років від дня народження творця яскравих образів Енея та Наталки Полтавки

9 вересня виповнилося 255 років від дня народження творця яскравих образів Енея та Наталки Полтавки

Наша область – батьківщина багатьох видатних особистостей, які творили та прославляли наш край. 9 вересня виповнюється 255 років від дня народження творця яскравих образів Енея та Наталки Полтавки, велета українського слова Івана Петровича Котляревського. Засновника нової української літератури та громадського діяча. Його твори не втрачають актуальності й сьогодні. Їх вивчають, цитують, аналізують, інтерпретують. З нагоди ювілею мистецька спільнота м. Полтави об’єдналася, щоб вшанувати пам’ять видатного полтавця та розповісти нащадкам про його неоціненний вклад у розвиток сучасної української літератури та мови проведенням рядом тематичних заходів.

 Місця шани генія, де вони?

Вшановувати Івана Котляревського розпочали з традиційного покладання квітів на могилу письменника, яка знаходиться майже в центрі Полтави – на перетині сучасних вулиць Європейської та Сінної, а також за участі Полтавської облвійськадміністрації до пам’ятника, що на бульварі Котляревського. Для полтавці цей пам’ятник має свій сенс, адже він зводився на громадські кошти, які збиралися протягом трьох років. А саме відкриття, що відбулося 1903 року, перетворилось на велику національну акцію, на якій були присутні численні діячі української інтелігенції та культури, в тому числі делегати з Галичини та Буковини.

 Де створювалися безсмертні твори?

За участі представників Полтавської облвійськадміністрації студентів та викладачів Гадяцького фахового коледжу культури і мистецтв ім. І.П.  Котляревського та Харківського національного університету мистецтв імені І.П. Котляревського відбулася екскурсія до музею-садиби Івана Котляревського, де гості для себе почерпнули історії з життя та творчого шляху нашого земляка. Це меморіальний комплекс у Полтаві на основі садиби, де 1769 року народився засновник нової української літератури Іван Петрович. Звідси вийшли в безсмертя «Енеїда», «Наталка Полтавка», «Москаль-чарівник». На Івановій Горі,  доземно вклонялися Тарас Шевченко, Микола Гоголь, Михайло Щепкін, Леся Українка, Панас Мирний, Марко Кропивницький, Марія Заньковецька, багато інших діячів культури.

 Кого об’єднує геній сьогодні?

У цей же день сцена Полтавської обласної філармонії сьогодні об’єднала творчість студентів та викладачів двох навчальних закладів України, які почесно носять ім’я І.П.Котляревського. На вході та у вестибюлі філармонії, перед початком урочистостей гості мали змогу побачити інсталяції за творами І.П. Котляревського: Наталку, Петра, Терпелиху, Возного та Енея з козаками, а також тут же відбувалася демонстрація повнометражного анімаційного фільму за мотивами однойменної поеми «Енеїда».  Під час урочистостей почесні гості з Полтавської облвійськадміністрації та Полтавської обласної ради нагородили переможців обласного огляду-конкурсу народної творчості «Де згода в сімействі». Продовженням святкового дійства став тематичний концерт, який розпочав народний хор Гадяцького коледжу, а свої хореографічні здібності продемонстрували учасники народного ансамблю народного танцю «Джерело», учасники народного ансамблю сучасного танцю «Еклейм». Пісенні твори прозвучали у виконанні випускниць коледжу – Лариси Труш, Неоніли Васильченко, Наталії Гришанович та Вікторії Близнюк. Неперевершеним було виконання пісні «Віють вітри…» з опери Миколи Лисенка «Наталка Полтавка» випускницею коледжу, студенткою Національної музичної академії імені П.Чайковського Олександри Сантар, а фіналом літературно-мистецького свята стала театралізована картинка «Будеш, батьку, панувати…».  

Сюїти та оперети, як частина творчого спадку.

Цього ж дня у Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці, що також носить ім’я Івана Петровича Котляревського відбувся ще один  творчий захід – лекція-концерт «Іван Котляревський – гордість Полтави і України». Розпочався захід з  оркестрової сюїти «Енеїда», яка багато років звучить у однойменній виставі  на сцені Полтавського академічного музично-драматичного театру імені М.В. Гоголя. У свою чергу виконавці – магістранти і випускниця НН Інституту культури і мистецтв Луганського національного університету імені Тараса Шевченка неперевершено виконали три пісні Наталки Полтавки у різному виконанні та пісню Миколи із опери «Наталка-Полтавка» українського класика – Миколи Лисенка. Пісні прозвучали у майстерному супроводі піаністів-концертмейстерів.

«Наталка Полтавка» – п’єса-відкриття театральних сезонів.

На завершення дня, за доброю традицією гоголівці відкрили вже 89-ий театральний сезон п’єсою «Наталка Полтавка». Для нас всіх відомо, що Котляревський написав свій драматичний твір у 1819 році спеціально для трупи полтавського театру, де обіймав посаду одного з директорів. Цікавим історичним фактом є і те, що роль виборного Макогоненка була призначена актору трупи, видатному майстру сцени Щепкіну Михайлу Семеновичу. За всю історію нашого театру опера нараховує 5 постановок. Прем’єра останньої – 22 березня 2012 року.

«Енеїда» – це енциклопедія українського народу!

У свою чергу, 13 вересня Полтавський академічний театр ляльок запрошує дітей та дорослих на виставу «Енеїда», яка вже 26 років живе в театрі.  Перше прочитання твору відбулося ще у 1998 році. Енеїда – це енциклопедія українського народу, яка написана розмовною українською мовою, де Еней втілення безстрашного українця, який з гумором та легкістю виходить із найскрутніших ситуацій. Пророчими стали слова Тараса Шевченка: «Будеш, батьку, панувати, поки живуть люди…». І дійсно, ім’я творця славнозвісної «Енеїди» стало уславленим, твори – невмирущими.

Ми кожного дня на його шедеврах вчимося любити Україну, рідну мову, навчаємося бути чесними, роботящими, виховуємо в собі високу моральність і героїзм, гуманність і оптимізм, переймаємо мудрість і красу добрих почуттів. Досліджуємо їхню творчість, зберігаємо пам’ять і популяризуємо митців Полтавщини.

 

 

 


Перейти до вмісту