Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Полтавщина цьогоріч увійшла до шестірки регіонів із найвищою захворюваністю на туберкульоз, – Володимир Печериця

Полтавщина цьогоріч увійшла до шестірки регіонів із найвищою захворюваністю на туберкульоз, – Володимир Печериця

Чергове засідання обласної ради з координації дій у відповідь на поширення туберкульозу, ВІЛ та наркозалежності відбулося в Департаменті охорони здоров’я Полтавської обласної військової адміністрації у змішаному режимі.

Джерело: КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР»

Участь у зібранні взяли члени ради, фахівці ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», керівники закладів охорони здоров’я. Дев’ять питань порядку денного стосувалися протидії поширенню туберкульозу, ВІЛ-інфекції/СНІДу, вірусних гепатитів та наркозалежності.

Про стратегічні напрямки реалізації заходів щодо покращення відстеження, обстеження та профілактичного лікування контактних осіб з індексним випадком туберкульозу доповів Володимир Печериця – директор комунального підприємства „Полтавський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер Полтавської обласної радиˮ, координатор з напрямку „Туберкульозˮ. За його словами, порівняно з 2021 роком (до початку широкомасштабного вторгнення) захворюваність на туберкульоз зросла майже удвічі. За перший квартал цього року становить 16,4 на сто тисяч населення (захворюваність на всі форми, включаючи рецидиви). Протягом першого кварталу на туберкульоз в області захворіло троє дітей та двоє підлітків (віком до 17 років).

«В обласному центрі, – зазначив Володимир Печериця, – цифри свідчать про наростаючу пандемію туберкульозу: тут маємо захворюваність 28,9 на сто тисяч населення. Таким чином Полтавщина цьогоріч увійшла до шестірки регіонів із найвищою захворюваністю на туберкульоз».

Таку статистику спричиняє активне виявлення. Зокрема серед військових та внутрішньо переміщених осіб. Доповідач детально проаналізував, кого слід найактивніше залучати до ретельних обстежень, виявлення контактів, як розраховувати мінімальну кількість контактів та які використовуються інструменти скринінгу на туберкульоз.

Із 2016 року, за підтримки міжнародної організації PATH (Програма оптимальних технологій в охороні здоров’я), завдяки запровадженому обстеженню другого і третього кола контактних осіб, значно підвищилися показники захворюваності серед них. За 5 місяців 2024 року саме серед контактних пацієнтів вдалося виявити 31 хворого на туберкульоз.

Наразі потребують уваги 238 вогнищ туберкульозу. У цьому році фахівці протитуберкульозного диспансеру 15 разів виїжджали з моніторинговими візитами у різні заклади та територіальні громади області (Глобино, Пирятин, Семенівка, Кременчук, Лубни, інші міські, селищні та сільські громади).

Співдоповідали регіональний представник інтересів ТБ-спільноти та Благодійної організації „ТБлюдиУкраїни” Едуард Воронін (про відновлення роботи Регіональної експертної робочої групи з реагування на бар’єри під час лікування та порушення прав людей із туберкульозом) та голова Полтавської обласної організації Товариства Червоного Хреста України Ірина Плюсніна (про роль обласної організації у профілактиці, своєчасному виявленні та супроводу лікування людей із туберкульозом).

Про шляхи запобігання та вдосконалення ефективного виявлення нових випадків ВІЛ-інфекції доповіла завідувачка амбулаторно-поліклінічного відділення КП „Обласний центр профілактики та боротьби з ВІЛ / СНІД Полтавської обласної радиˮ Анна Міщенко.

Станом на 1 квітня 2024 року в області перебували на обліку 3946 людей з ВІЛ-інфекцією, з них 3357 отримують антиретровірусну терапію (АРТ) – 85% від облікованих. 2435 людей, які живуть із ВІЛ та лікуються більше 6 місяців, мають невизначений рівень вірусного навантаження (людина вже не є джерелом передачі вірусу). Більш як удвічі (порівняно з 2022 роком) зросла кількість тестувань на ВІЛ, зокрема, за допомогою швидких тестів (переважно за рахунок тестувань на ВЛК).

Полтавщина досі залишається регіоном з найбільшою кількістю внутрішньо переміщених осіб, які отримують АРТ.

Співдоповідач Іванна Данилишина, керівниця Департаменту програм громадського здоров’я Благодійної організації „Світло надіїˮ, розповіла про реалізацію комплексної моделі роботи з ВІЛ-позитивними пацієнтами, які випали з-під медичного спостереження.

Головний лікар КП „Полтавський обласний центр терапії залежностей Полтавської обласної ради”, координатор з напрямку „Наркозалежність” Ігор Мацицький поінформував учасників засідання про актуальні проблеми та перспективи розвитку програми замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) в області, підвищення рівня психологічної підтримки людей із наркозалежністю в умовах воєнного стану. На Полтавщині ЗПТ впроваджена із 2018 року. Зараз в області на базі 11 лікувально-профілактичних закладів працює 13 осередків замісної терапії. Згідно з розрахунками цьогоріч заплановано охопити ЗПТ 1391 пацієнта, станом на 1 травня охоплено1198. 9% від цієї кількості – мешканці інших регіонів, в тому числі ВПО. Налагоджується співпраця з пенітенціарною системою: два заклади вже запровадили призначення ЗПТ засудженим та особам, що утримуються під вартою.

Ігор Мацицький розповів про нові препарати, які мають пролонговану дію, унеможливлюють передозування, застосування не за призначенням.

«Якісна замісна терапія, – пояснив лікар, – це і є реабілітація. Людина відновлює соціальні навички, родинні зв’язки, половина пацієнтів – працевлаштовуються. 20 пацієнток ЗПТ народили здорових дітей. Усі бажаючі мають можливість отримувати психологічну допомогу».

Про організацію надання медичної допомоги людям із хронічними вірусними гепатитами в Полтавській області координаційній раді доповіла Лідія Войтенко, головний позаштатний експерт Департаменту охорони здоров’я обласної військової адміністрації за фахом інфекційні хвороби.

«Захворюваність на вірусні гепатити порівняно з 2022 роком зросла удвічі, – зазначила експерт, – і це у два рази більше, ніж по Україні. Але наразі це лише верхівка айсберга».

Станом на 1 січня 2024 року в області на хронічні вірусні гепатити зареєстровано 3895 хворих, із них з гепатитом С – 3057, із гепатитом В – 835. Протягом 4 місяців поточного року вперше виявлено 277 людей із хронічним вірусним гепатитом С та 64 особи з хронічним гепатитом В. Серед причин різкого збільшення – військовий стан, певні умови життя та робота ВЛК з відбору на військову службу.

У цьому році противірусну терапію отримали 477 пацієнтів. Але в черзі на лікування хронічних гепатитів перебуває ще три сотні людей. Більшість звернулися після військово-лікарських комісій. Часто це запущені випадки з фіброзами. Централізоване постачання ліків за рахунок Державного бюджету затримується, за 2024 рік ще не надійшла жодна схема. При цьому 176 пацієнтів через несвоєчасне виявлення інфекції вже мають тяжке ускладнення – цироз печінки. За словами Лідії Войтенко, деякі громади (Лохвиця, Кременчук) профінансували певні витрати на боротьбу з гепатитами коштом місцевого бюджету.

Також Рада заслухала питання про використання матеріалів комунікаційного майданчика Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу One Voice Community та сучасних Digital-технологій в інформаційно-комунікаційному просторі області (доповідала Вікторія Пилипенко, директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю обласної військової адміністрації); про стан забезпечення доступу представників ключових груп населення до послуг ментального здоровʼя, запровадження програм із раннього виявлення та навігації людей із психічними розладами (Тетяна Черепанова, координатор відділу програм ментального здоров’я Благодійної організації „Світло надіїˮ); про доступ до медичної допомоги особам без громадянства в Україні ( Анастасія Соловйова, аналітик напряму допомоги особам без громадянства БФ „Право на захистˮ).

Проаналізувала виконання попередніх протокольних рішень секретар Ради, керівник КП „Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної радиˮ Ніна Дурдикулиєва. Склад Ради поповнив представник спільноти колишніх ув’язнених Благодійної організації „FREE ZONE” Олексій Паньків.


Перейти до вмісту