Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Минулоріч Полтавщина стала “лідером” в Україні за поширеністю хвороби Лайма

Минулоріч Полтавщина стала лідером в Україні за поширеністю хвороби Лайма

У минулому році Полтавщина стала лідером в Україні за поширеністю хвороби Лайма. Цей діагноз минулоріч було підтверджено 497 мешканцям області. З них 290 – жителі Полтавської громади.

Більшість випадків хвороби Лайма (інфекцію переносять кліщі) фіксують із травня до листопада. Це період найвищої активності іксодових кліщів. При цьому лише третина хворих може пригадати епізод укусу кліща.

Про загрозу, яку треба враховувати, збираючись на прогулянку до лісу, річки, а також про симптоми кліщового бореліозу наша розмова з Іриною Серік, лікарем-інфекціоністом приймального відділення КП «Полтавська обласна клінічна інфекційна лікарня»

Ірино Вікторівно, що варто знати кожному полтавцю про механізм передачі хвороби Лайма?

Ймовірність укусу кліща і зараження хворобою Лайма найвища серед людей, які багато часу перебувають на відкритому повітрі, особливо у лісах, лісопарках тощо. Сприйнятливість до хвороби Лайма є високою.

Від хворого до здорової людини збудник не передається.

Найвища активність щороку припадає на квітень-травень та серпень-вересень. Улюблена пора доби кліща – ранок, годин до 11.00. Спеку кліщі не люблять, чекають вечірньої прохолоди або похмурої погоди.

Кліщ нападає на жертву, сидячи у траві або на гілках чагарників, рідше – з землі. Існує розповсюджена думка, що вони можуть стрибнути на людину з дерева. Однак кліщі не здатні стрибати, оскільки вони не є комахами. Кліщ – це членистонога тварина, родич павуків та скорпіонів.

Кліщі не піднімаються вище 50 см. Коли повз проходить людина або тварина, кліщ чіпляється за них. Він довго шукає місце укусу, тому можна встигнути зняти кліща ще до того як він вкусить. Як правило, кліщ обирає на тілі жертви ділянку з найніжнішою шкірою та присмоктується протягом 15-20 хвилин. При цьому він виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним. Через кілька днів в місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах. Укус можуть спричинити і зовсім маленькі, майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща), що для людини часто залишається непомітним.

Чи завжди укус кліща означає, що відбулося інфікування?

Ні, не завжди. Для зараження необхідно, щоб кліщ залишався у шкірі щонайменше 24 години.

Кліщі вичікують свою жертву, переважно сидячи на траві й у чагарях на висоті від 20–40 сантиметрів до 1 метра над поверхнею землі. Відповідно, ідучи на прогулянку, де ймовірно зустріти кліщів, варто вдягати високі шкарпетки, штани, що гумкою прилягають до ноги, футболку чи вітрівку з довгими рукавами, захистити шию хустиною чи бафом. Одяг краще обирати світлий – на ньому швидше можна помітити кліща. Що дві години варто проводити взаємо- чи самоогляд одягу та відкритих частин тіла.

Відлякують кліщів засоби-репеленти – синтетичні та на основі натуральних ефірних олій. Їх, згідно з інструкцією, наносять на тіло чи одяг перед виходом у зону імовірного контакту з кліщами.

Після прогулянки варто уважно обстежити все тіло, а особливо ті частини, де є добре кровопостачання. Наприклад, волосяну частину голови, за вухами, у паховій та пахвинній ділянках, на животі.

Що робити у разі укусу кліща?

Видалити непрошеного гостя треба якнайшвидше: чим більше часу пройшло від присмоктування кліща, тим більша вірогідність зараження. Якщо ви виявили кліща на шкірі, слід негайно звернутися до найближчого травмпункту, де його правильно видалять, оброблять місце укусу та нададуть рекомендації щодо подальшого спостереження. Якщо це неможливо, постарайтесь видалити його самостійно: повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити найближче до шкіри людини.

Після видалення кліща необхідно обробити місце укусу антисептичним розчином. Якщо в місці укусу залишилася частина кліща, її потрібно видалити стерильною голкою.

Ретельно вимийте руки з милом.

Протягом двох тижнів потрібно щоденно вимірювати температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – звернутися до лікаря.

Чи потрібно проводити лабораторні дослідження кліща?

Останнім часом в Україні стало популярним відносити кліщів до лабораторії та перевіряти їх на наявність збудників енцефаліту та бореліозу.

Центр з контролю та профілактики захворювань не рекомендує проводити дані дослідження оскільки навіть якщо кліщ був інфікований, це ще не означає, що інфікувались ви. І навпаки, здоровий кліщ не означає, що ви – здорові. Іншими словами, цей метод діагностики не є ефективним та достовірним.

Які симптоми того, що людина інфікувалася хворобою Лайма?

У тому місці, де вкусив інфікований кліщ, через тиждень-два, а подекуди й через місяць з’являється кругла плямочка, може піднятися температура, а місце укусу починає свербіти. Це мігрувальна еритема – головна ознака хвороби Лайма. Якщо ви бачите у себе на тілі таку пляму, потрібно негайно звернутися до лікаря-інфекціоніста.

Але навіть якщо немає такої специфічної плями, то після укусу кліща все одно слід звернутися до лікаря, який надасть необхідні рекомендації і буде спостерігати надалі. До укусів кліща не можна ставитися легковажно – ціна занадто висока. Інфекція провокує досить серйозні захворювання.

Нерідко хворі мають також неспецифічні прояви, такі як втома, нічна пітливість, гарячка або неспецифічний біль у суглобах та м’язах. Хвороба Лайма може проявлятися ураженнями шкіри, нервової системи, суглобів та серця. Іноді інтервали між окремими стадіями захворювання є тривалими і безсимптомними.

У людини, яка інфікувалася кліщовим бореліозом, через декілька днів або тижнів виникають такі симптоми: незначне підвищення температури, озноб, головний біль, біль у м’язах та набряк лімфатичних вузлів. У 70-80 відсотків інфікованих спостерігається вже згадана мігруюча еритема – характерий висип, що нагадує коло, і поступово збільшується і в діаметрі. Він може з’явитись на будь-якій частині тіла, не обов’язково в місці укусу кліща.

Місце висипу може бути теплим на дотик, але рідко болить чи свербить. Еритема має яскраво-рожевий колір і чіткий контур, у діаметрі може сягнути 30 сантиметрів. Під час збільшення коло може нагадувати «бичаче око».

За перших ознак характерного висипу терміново звертайтесь до лікаря для призначення антибіотикотерапії.

Пам’ятайте, що призначати антибіотик та розраховувати дозування має виключно лікар!

Якщо лікування розпочали вчасно, а пацієнт дотримувався призначеної схеми лікування, то людина видужує швидко та повністю.

КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР»

Перейти до вмісту