Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Міжнародні партнери забезпечать встановлення половини вікон у будинках полтавців, що постраждали від обстрілу

Міжнародні партнери забезпечать встановлення половини вікон у будинках полтавців, що постраждали від обстрілу

18 червня в Полтавській громаді відбулися збори жителів, які постраждали від ворожого обстрілу в понеділок: обговорювали нагальні питання щодо закриття базових потреб та отримання допомоги й компенсації.

Коли біля її будинку прилетіла ракета, Світлана обідала у своїй кухні. Дивом, каже жінка, не дістала ніяких поранень через вибухову хвилю, що вибила двері та шибки у квартирі: сиділа не навпроти вікна, а розлітання скла зупинили закриті жалюзі та штори. Її сусідці Любові Михайлівні пощастило менше: перший уламок зачепив голову, а коли жінка кинулася ховатися, другий прилетів у спину. На щастя, травми виявилися не тяжкими, маючи медичну освіту полтавка сама впоралася з обробкою ран. І з теплотою згадує, як місцева молодь поспішала на допомогу людям, які її потребували: «Дивлюсь на цих хлопчиків. Просто почули й прибігли. Той дзвонив тому, той – тому. Всім допомагали: бабусям та іншим. Оце справжнє, наше. Років 17, 16, 18. Багато їх».

За даними Полтавської обласної військової адміністрації, осіб, які звернулися за медичною допомогою, було загалом 22, вісьмох госпіталізували, троє з них – діти. На сьогодні кількість людей на стаціонарному лікуванні поступово зменшується. 

А жителі мікрорайону оговтуються від надзвичайної ситуації. І в них починають виникати питання: що далі? Комусь потрібні нові одяг та взуття замість пошкодженого, комусь нові меблі, хтось переймається відновленням вікон, балконів, гаражів. Ці питання якраз і розглядали на загальних зборах із представниками міської влади. 

 

По-перше, людям пообіцяли виділення первісної матеріальної допомоги від громади та іноземних партнерів. Так, від міжнародної організації потерпілим планується надати по 10,8 тис. грн. Виплати з міського бюджету будуть диференційованими. Цими коштами кожен зможе скористатися на свій розсуд. 

По-друге, нині триває робота з оформлення відповідних заяв та інших документів для отримання компенсації від держави. На місці присутні представники соціальних служб, правознавці, які консультують людей, адже кожен випадок – індивідуальний. 

Як пояснили фахівці управління адміністративних послуг міськвиконкому під час зборів, з 2013 року в країні діє єдиний державний реєстр речових прав на нерухоме майно, який замінив собою кілька окремих реєстрів. Щоб отримати компенсацію від держави, потрібно бути в ньому зареєстрованим. Отже, тим, хто оформляв документи на право власності до 2013 року, потрібно звернутися в Центр надання адміністративних послуг. Він працює в понеділок, вівторок та суботу з 8:00 до 16:00, у середу – з 8:00 до 15:00, у четвер – з 8:00 до 20:00, у п’ятницю – з 8:00 до 19:00. 

Крім того, станом на 18 червня була зафіксована інформація про 435 квартир, які зазнали пошкоджень. Здебільшого в них потрібно встановити нові вікна, засклити балкони, подекуди відновити двері. Якщо говорити, зокрема, про вікна, наразі, за даними міської ради, їх потрібно понад 700. Приблизно половину з них береться відновити американська організація Global Empowerment Mission Ukraine (GEM) у партнерстві з Howard G Buffett Fondation (HGBF). Їхні представники з середи обстежуватимуть будинки, ремонт проводитимуть у найбільш постраждалих. Із іншими, якщо не вдасться залучити інших іноземних партнерів, допоможе громада. Підставити плече обіцяють навіть мешканцям гуртожитку училища, що постраждали від обстрілу, хоча ними має опікуватися держава.

Також на зборах людям повідомили про приїзд газовиків, які мають оглянути систему та, якщо немає витоку газу, подати його в будинки. Але для цього мешканці мають припинити викидати бите скло й інше сміття з вікон і балконів, адже тим самим наражають бригади на небезпеку. Спеціалісти «Полтававобенерго» й «Полтававодоканал» уже поновили, де можливо, енерго- та водопостачання у квартирах. Окрім того, на місці продовжують працювати комунальні служби: працівники ЖЕО мають прибрати територію від битого скла, шматків дерев, заліза тощо; КАТП-1628 допомагає з вивезенням будівельного та іншого сміття; КП «Декоративні культури» впорядковують зелені насадження. Допомагали й продовжують допомагати потерпілим волонтери, зокрема благодійні фонди «Вільні та незламні», «Право на захист», гуманітарна місія «Проліска» УВКБ ООН, Товариство Червоного Хреста, World Central Kitchen («Полтавські пундики»), соціально-відповідальний бізнес: «Панда Кава», «Кава Пінка». 

Що ж до автогаражного кооперативу, який найбільше постраждав від російського обстрілу, то відбулася цього дня й зустріч його членів із представниками міської влади. Останні найперше заперечили чутки, що позрізають пошкоджені гаражі та на їх місці збудують щось інше. Власникам запропонували залишити інформацію, хто сам приведе до ладу своє місце, а кому потрібна буде допомога комунальників. З огляду на неї служби й розчищатимуть територію кооперативу. Водночас люди повинні визначитися, що робити далі, адже ні ремонту, ні компенсації за пошкодження гаражів наразі не передбачено.

 

 

 

 


 

Перейти до вмісту