Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

«Кераміка – це код українця»: на Полтавщину приїхали керамісти з Донеччини

«Кераміка – це код українця»: на Полтавщину приїхали керамісти з Донеччини

Керамічна галузь є важливою частиною історичної та культурної спадщини України. Найбільш активно ця галузь розвивалася у Донецькому регіоні, адже саме цей край має унікальні родовища глини, які сприяли розвитку цієї галузі. Але війна внесла свої корективи й керамічна галузь опинилася у вкрай важкому стані.

Щоб підтримати керамістів та зберегти надбання керамічної спадщини Донеччини в Україні реалізовують проєкт «Збереження та популяризація керамічної спадщини», що є частиною Проєкту “Зміцнення громадської довіри в Україні” – UCBI, який підтримує Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). У межах проєкту у Полтавській області 26-27 червня відбувається стаді-тур для представників керамічної галузі. В перший день учасники мали змогу побачити, як працюють колеги в галузі на Полтавщині та відвідати Опішнянську громаду, яку називають гончарною столицею України.

«Основне завдання нашого проєкту – це підтримка керамістів. До повномасштабного вторгнення саме Слов’янськ був центром кераміки та основним постачальником керамічних виробів на український та зарубіжні ринки. Важливо взяти до уваги, що це була у більшості кераміка промислового виробництва, і вона вносила доволі серйозний вклад в економіку Донецької області.  Сьогодні Донеччина переживає складні випробування, пов’язані з діями російського агресора, так і складні економічні випробування: частина бізнесу релокувалася, частина продовжує працювати. І от якраз у рамках проєкту, ми хочемо підтримати керамістів. Тому сьогодні ми тут, в Опішній, на Полтавщині, тому що тут знаходиться один з найбільших культурних керамічних центрів України», – каже бізнес-експертка та координаторка проєкту Марія Савка.

Керівниця проєкту Леся Круп’як зазначає, що у перший день стаді-туру зробили акцент на практичні складовій.

«Ми ознайомилися з Опішнянською керамікою, відвідадали комунальне підприємство, приватні гончарні, розкрили кераміку як культурну складову, побачили освітні підходи щодо формування молодих керамістів. А також будемо сприяти можливості кооперації керамістів Донеччини, Сумщини з керамістами Полтавщини, щоб обговорити ті проблемні питання, які є. Та спільними зусиллями на усіх рівнях влади знайти рішення підтримки бізнесу», – каже Леся Круп’як.

Володимир Борисенко, президент Полтавської торгово-промислової палати зазначає, що кераміка – це історичне надбання українців, яке ми несемо як свій код – код українця, тому дуже важливо зберегти цей напрямок й розвивати його.

«Полтавська торгово-промислова палата зацікавлена у підтримці релокованих підприємств, в тому числі й підприємств, які працюють у сфері гончарства. Опішня – є батьківщиною полтавської гончарної майстерності, яка теж може прийняти ці релоковані підприємства. Також їх може прийняти Полтава, і Хорол, і Миргород, для цього будуть створені відповідні умови. Також Полтавська ТПП може й робить промоцію виробам з гончарства, як і на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку. Ми розуміємо, що економічна складова – одна з головних, яка буде рушати цей бізнес в напрямку зростання та прибутковості», – каже Борисенко.

Також учасники бізнес-туру взяли участь у конференції на тему: «Кераміка регіонів України – культурна спадщина народу», під час якої обмінювалися досвідом та шукали шляхи подолання викликів в галузі кераміки.

«Дві різні бізнес-моделі – це слов’янська кераміка й опішнянська кераміка. Непорозуміння було протягом багатьох років, є непорозуміння, чому слов’янці не йдуть тим шляхом, яким пішла Опішня. Ми тут задля того, щоб не було цього непорозуміння, щоб ми всі разом взяли найкращі практики, які є, і реалізували їх. Ми ваші практики – ви наші. Ми повинні розробити наперед стратегії, тактики, як повинна розвиватися ця галузь. Плануємо що цей проєкт буде стартовою площиною для керамістів, щоб рухатися далі», – ділиться Юрій Тупікало, керівник регіонального керамічного кластеру Донеччини.

Своїми думками поділилися і представники бізнесу, які взяли участь у стаді-турі, й сторона, яка приймає гостей.

Олесь Пошивайло, генеральний директор Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішній.каже, що феноменально те, що саме в час війни у самому музеї зробили набагато більше, аніж робилося за будь-яких мирних часів.

«Позитив у тому, що ми об’єдналися, стали ще дружніші і робимо більше, ніж у воєнний час, і нам це вдається. Ніби дивно, що саме у час війни, коли Слов’янськ знаходиться під загрозою окупації, в Україні порушують питання розвитку слов’янської кераміки. І це зараз дуже актуально і, водночас, трохи навіть запізно, бо про слов’янську кераміку треба було говорити давно, і принаймні кожні п’ять років. Опішнянську та Слов’янську кераміки можна об’єднати. Опішнянська кераміка – це традиційна кераміка, українська етнічність. А Слов’янськ – це технічна кераміка. І якщо об’єднати технологію з мистецтвом – вийде унікальне явище, і Україна буде однією з перших в галузі», – розповідає директор музею.

Ольга Плоха, директорка комунального підприємства в Опішніі, яке засноване у час війни за допомогою грантових коштів та коштів громади каже, що можливості для підтримати українську автентику потрібно не втомлюватись шукати.

 «Саме війна стала пробудженням українців до свого народного, до свого автентичного і, як би це сумно не було, збільшився попит на своє, свою культуру. Зараз приїжджають багато відвідувачів, які хочуть доторкнутися до цього ремесла, відчути це під час наших майстер-класів та придбати наші вироби. Мені здається, що зараз на часі популяризація кераміки, зокрема опішнянської, бо мало хто про неї знає», – ділиться Ольга.

Людмила Овчаренко, директорка Опішнянського державного художнього ліцею імені Василя Кричевського наголошує, те, що кераміка дожила до сьогодні, й збереглося фрагментарне гончарство – це вже здобуток. Тому важливо передавати навички наступним поколінням.

«Ми виховуємо дітей на національній традиції, на опішнянській кераміці, ми їх вчимо форм, декору, технік. Тих, які були і є характерними для нашого опішнянського гончарства. Показуємо і нові техніки. Діти вони й на те діти, аби творити», – каже Людмила Овчаренко.

Учасниця бізнес-туру керамістка Наталя Васильєва із Запоріжжя має свою керамічну майстерню та хоче створити у своєму місті керамічний коворкінг, де люди могли б працювати й поширювати традиції гончарства.

«Мені б хотілося, щоб люди були значно більше залучені в гончарні традиції, і мені здається це реально. Я б хотіла створити простір, де можна буде обєднати початківці і професіоналів, щоб у нас зародилися запорізькі керамічні традиції. Сьогодні я наповнилася ідеями, ми побували на багатьох обєктах, і тут видно, що гончарні традиції бережуться і популяризуються для туристів. І попри важкий стан з війною, недостатком глини, я вважаю, що інтерес людей він значно більший ніж ці труднощі. Гончарство може бути значно ближче до наших людей, ніж воно є зараз», – ділиться Наталя.

До слова, це вже другий стаді-тур для керамістів. Нещодавно керамісти відвідали Дніпропетровський регіон. Наступний крок, що планує проєктна команда – форум у Києві, де керамісти зможуть презентувати свою продукцію та заслухати спікерів, що представлять їм програми для розвитку своєї справи

 

 

 


У Полтаві презентували книгу Гліба Гаврилова “Липова алея”

У Полтаві презентували книгу Гліба Гаврилова “Липова алея” У Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці імені І.П.Котляревського відбулася презентація книги Гліба Гаврилова «Липова алея». Це – знакова книга для письменника, адже вперше Гліб Вікторович написав українською, і вперше звернувся до малої прози. Теми творів різні. Але є одне, що їх об’єднує….

“В України жіноче обличчя”: у Полтаві провели концерт-присвяту жінкам на війні і в тилу

“В України жіноче обличчя”: у Полтаві провели концерт-присвяту жінкам на війні і в тилу Сильні жінки сучасної України. Вони свідомо визначають власний спосіб життя: присвячують себе сім’ї чи кар’єрі, йдуть у військо, забезпечують міцний тил або поєднують кілька напрямів. Про це повідомили у Полтавській ОВА. В обласній філармонії відбувся концерт-присвята…

Рекорд на Дитячому Євробаченні: Суспільне отримало понад 300 заявок на участь у Нацвідборі

Рекорд на Дитячому Євробаченні: Суспільне отримало понад 300 заявок на участь у Нацвідборі Суспільне Мовлення отримало рекордні 309 заявок на участь у Національному відборі на Дитяче Євробачення – 2024, 272 з них подали сольні виконавці. Приймання заявок на участь в Нацвідборі тривало з 5 червня по 3 липня включно. Лонглист…

Сьогодні вшановують пам’ять композитора Платона Майбороди

Сьогодні вшановують пам’ять композитора Платона Майбороди  8 липня день пам’яті Платона Майбороди, ім’я якого носить Полтавська дитяча музична школа #1 – відомого українського композитора, автора славнозвісної “Пісні про рушник” і “Київського вальса”, молодшого брата Георгія Майбороди, Шевченківського лавреата (1918-1989).   Внесок братів у розвиток української музики є неоціненним. “Не часто…

У музеї Панаса Мирного опановували “Магію зеленого літа”

У музеї Панаса Мирного опановували “Магію зеленого літа”  На садибі Панаса Мирного відбувся авторський етнографічний захід з майстер-класом із виготовлення традиційних прикрас «Магія зеленого літа» науковиці Катерини Шпети.  У структурі народної духовної культури української нації Зелені свята є одними з найбільших свят календарного року. Це визначено тим фактом, що традиційні…

«NIKO. Політ у Вічність» – традиційний щорічний музейно-мистецький Екзюпері-фест присвятили пам’яті Ніко Лапунова

«NIKO. Політ у Вічність» – традиційний щорічний музейно-мистецький Екзюпері-фест присвятили пам’яті Ніко Лапунова У приміщенні Полтавського музею авіації і космонавтики відбувся традиційний щорічний музейно-мистецький Екзюпері-фест з нагоди Дня народження визначного французького льотчика та письменника-гуманіста планетарного масштабу Антуана де Сент-Екзюпері. Антуан де Сент-Екзюпері (1900 – 1944) – видатний французький письменник-філософ, а також льотчик, який був…

До Лубенського музею завітали гості з Сумщини, громада яких щодня під обстрілами

До Лубенського музею завітали гості з Сумщини, громада яких щодня під обстрілами Група сумчан, що завітала до Лубенського краєзнавчого музею імені Гната Стеллецького, створилася спонтанно. Перша поїздка була присвячена Дню працівників культури, а тому склалась вона на 70% саме з колишніх та теперішніх працівників цієї сфери (моїх колег, бо працювала…

У ЦКД відбувся концерт оркестру Київського військового ліцею 

У ЦКД відбувся концерт оркестру Київського військового ліцею  У полтавському Центрі культури та дозвілля відбувся благодійний концерт оркестру Київського військового ліцею імені Івана Богуна, яким керує наш земляк, полтавець капітан Дмитро Дехтяров.   Глядачі насолоджувалися також майстерністю музикантів оркестру «Арт експромт» Київської дитячої школи мистецтв №1 та гурту «Живі барабани», які…

Полтавський академічний симфонічний оркестр: Прощальний концерт маестро Скакуна та тріумф 24-го сезону

Полтавський академічний симфонічний оркестр: Прощальний концерт маестро Скакуна та тріумф 24-го сезону Вчора, 1 липня 2024 року, Полтава стала свідком незабутнього музичного заходу — заключного концерту 24-го концертного сезону Полтавського академічного симфонічного оркестру під назвою «Оркестр — мої крила». Цей концерт став особливим не лише через свою музичну програму, а…

У День Конституції – із Міським духовим оркестром «Полтава»

У День Конституції – із Міським духовим оркестром «Полтава» У День Конституції в Палаці дозвілля «Листопад» ніде було яблуку впасти – настільки багато людей завітало на концерт з нагоди 28-ї річниці ухвалення Основного Закону України, який підготував для містян і гостей обласного центру Міський духовий оркестр «Полтава» під орудою художнього…

«Лимерівна»: премʼєра вистави у Полтавському обласному театрі

«Лимерівна»: премʼєра вистави у Полтавському обласному театрі Емоційна, динамічна, сучасна інтерпретація п’єси нашого земляка Панаса Мирного. На сцені Полтавського театру імені Гоголя – “Лимерівна”. Четверта прем’єра у виконанні гоголівців із початку року. Декорації та костюми, хореографічне і музичне втілення. Над виставою працювала команда професіоналів. Режисер-постановник – заслужений діяч мистецтв України Сергій…

 «Моя Полтава»: виставка у краєзнавчому музеї

 «Моя Полтава»: виставка у краєзнавчому музеї У флігелі Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського відкрито виставку «Моя Полтава». Із 1999 року День міста у Полтаві відзначали 23 вересня. Цю дату пов’язували із вигнанням нацистів під час Другої світової війни. Питання про нову дату відзначення почали обговорювати у квітні 2023 року,…

“Ні війні”: у Полтаві відкрилась виставка, присвячена незламності українців

“Ні війні”: у Полтаві відкрилась виставка, присвячена незламності українців 27 червня 2024 року у флігелі Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського відкрито виставку «Ні війні». У експозиції окрім звичних художніх полотен показані колажні роботи з фрагментів фотографій, журналів, тканин, ниток, дроту тощо. Зокрема, виставка представлена триптихом Тетяни Ваценко «Україна переможе»,…

У Полтаві презентували виставку Арт-студії “Художник”

У Полтаві презентували виставку Арт-студії “Художник”  26 червня у Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка презнтували виставку «Кольорова симфонія» Арт-студії художник, яку очолює Юрій Бернацький. Експозиція у залі дитячої творчості імені Саші Путрі, налічує понад півсотні творів різних жанрів і технік малюнку. Тут представлені роботи у гуаші, акварелі,…

Артисти Полтавської філармонії гастролювали в Польщі 

Артисти Полтавської філармонії гастролювали в Польщі  21-23 червня артисти пісенно-танцювального ансамблю «Полтава» та тріо бандуристок «Вишиванка» Полтавської обласної філармонії взяли участь у 28-му Мандрівному фестивалі української культури в Польщі. Запросив митців та повністю профінансував поїздку фонд «Просвіта» в місті Валч (голова – Марко Сирник). Полтавці успішно виступили в містах Колобжег,…

Мелодії Полтави: любов у кожній ноті

Мелодії Полтави: любов у кожній ноті 29 червня о 15 годині в глядацькій залі ЦКД відбудеться концерт «Ти прописана в моєму серці», присвячений Дню міста. Організатори обіцяють, що пісні про Полтаву у поєднанні з атмосферним відеорядом. (створеним спеціально до заходу) з новою силою закохають у місто. Під час концерту відбудеться…

Міський духовий оркестр «Полтава» запрошує на благодійну концертну програму з нагоди Дня Конституції України.

Міський духовий оркестр «Полтава» запрошує на благодійну концертну програму з нагоди Дня Конституції України. 28 червня о 16: 00 у ПД «Листопад» оркестр «Полтава» під орудою художнього керівника головного диригента заслуженого артиста України Едуарда Головашича представить своїм шанувальникам святкову програму, пронизану болем за Україну і вірою в неї та гордістю…

У Полтавському коледжі мистецтв імені М.В. Лисенка вшанували пам’ять заслуженого артиста України Віталія Кашперського

У Полтавському коледжі мистецтв імені М.В. Лисенка вшанували пам’ять заслуженого артиста України Віталія Кашперського 24 червня у Полтавському коледжі мистецтв імені М.В. Лисенка відбувся благодійний вечір пам’яті заслуженого артиста України Віталія Кашперського. Це знакова особистість для Полтави й України. Актор, режисер, педагог… Щойно зусиллями родини вийшла книга «Віталій Кашперський: «Щастя…

Решетилівщина вразила творчими здобутками на обласному огляді-конкурсі “Де згода в сімействі”

Решетилівщина вразила творчими здобутками на обласному огляді-конкурсі “Де згода в сімействі” 23 червня 2024 року у День Святої Трійці талановита мистецька родина Решетилівщини провела творчий звіт аматорських колективів та окремих виконавців громади у рамках обласного огляду-конкурсу народної творчості «Де згода в сімействі», присвяченого 255-річчю від дня народження класика нової української…

У культурному центрі національного музею-заповідника М. В. Гоголя відбувся творчий вечір «Нехай Трійця свята єднає серця і дарує нам всім перемогу»

У культурному центрі національного музею-заповідника М. В. Гоголя відбувся творчий вечір «Нехай Трійця свята єднає серця і дарує нам всім перемогу» У культурному центрі національного музею-заповідника М. В. Гоголя відбувся творчий вечір «Нехай Трійця свята єднає серця і дарує нам всім перемогу» на підтримку Збройних Сил України. Про це повідомили…

У Полтаві презентували книгу «Павло Бобровський: колекціонер, меценат, фундатор народознавчого зібрання у Полтаві»

У Полтаві презентували книгу «Павло Бобровський: колекціонер, меценат, фундатор народознавчого зібрання у Полтаві» Книга присвячена життєвому шляху відомого полтавця-мецената Павла Павловича Бобровського (1860-1945), створеному ним у Полтаві народознавчому зібранню і долі цієї визначної колекції у збірках полтавських музеїв. Джерело: Полтавська ОВА. У додатках вміщений перелік надходжень колекції П. П. Бобровського…

Юрій Іздрик їде до Полтави

Юрій Іздрик їде до Полтави 30 червня о 10 годині у Полтавському академічному музично-драматичному театрі імені Миколи Гоголя відбудеться великий поетичний вечір культового українського письменника Юрія Іздрика.  На гостей чекає захоплююча атмосфера, відчуття магії слів та найкращі твори митця. Юрій Іздрик — це не лише відомий поет, а й втілення…

У Горішніх Плавнях відкрилася виставка Юлії Ульянової

У Горішніх Плавнях відкрилася виставка Юлії Ульянової У виставковій залі Краєзнавчого музею міста Горішні Плавні відкрилася виставка Юлії Ульянової «Повернення». Тут представлено 60 робіт художниці у різних жанрах та стилях. Виставка має таку назву невипадково, адже символізує повернення людини на Батьківщину з будь-якого куточку світу, навіть у важкі часи. Сьогодні…

Полтавців запрошують на унікальну подію  «Полтавщина туристична» в ПДАУ

Полтавців запрошують на унікальну подію  «Полтавщина туристична» в ПДАУ 28 червня на території Полтавського державного аграрного університету буде вирувати атмосфера зеленого туризму!  З 10:00 до 14:00 на території Університету ви матимете змогу відвідати: •  презентації туристичних магнітів Полтавщини; •  виставку майстрів народного мистецтва; •  крафтовий ярмарок-продаж, де можна придбати якісні…

«Викрадене мистецтво…» – Херсонський музей відтворив картини, що були викрадені під час окупації

«Викрадене мистецтво…» – Херсонський музей відтворив картини, що були викрадені під час окупації Херсонський музей разом з фольклористкою Яриною Сізик та режисеркою анімації Марії Духовне Личко запустили проєкт «Викрадене мистецтво…», присвячений картинам, які були викрадені росіянами під час окупації. Ідея є відповіддю на спробу знищити нашу культурну спадщину, розкрадаючи Херсонський…

Полтавщина зберігає 130 років традицій гончарного шкільництва

Полтавщина зберігає 130 років традицій гончарного шкільництва Опішне – містечко з давньою історією, що славиться у світі як гончарна столиця України й упевнено здобуває нові статуси вже сучасними досягненнями.  Проте мало хто знає, що йому по праву належить ще одна історична першість: в Опішному 130 років тому офіційно започатковано історичну…

Музичні обрії України: велична подорож трьома регіонами на концерті в Полтаві

Музичні обрії України: велична подорож трьома регіонами на концерті в Полтаві У Полтавському обласному музично-драматичному театрі поєдналася творчість дев’яти композиторів трьох регіонів України. Це відбулося на концерті «Музичні обрії Полтавщини, Луганщини і Криму», організованому Національною спілкою композиторів України за підтримки Полтавської ОВА.
У програмі концерту прозвучали твори заслуженого діяча мистецтв України,…

Філармонія запрошує на сольний концерт Тетяни Садохіної

Філармонія запрошує на сольний концерт Тетяни Садохіної  19 червня о 18 годині у затишній залі Полтавської обласної філармонії відбудеться сольний концерт заслуженої артистки України Тетяни Садохіної та концертного ансамблю «Чураївна».  Пісні, які вже давно полюбилися публіці, відомі українські та зарубіжні композиції, які вражають своєю музичною палітрою: народні та авторські пісні,…

“Літні тони” зачарували Полтаву: юні таланти вразили виконанням класики та сучасних творів

“Літні тони” зачарували Полтаву: юні таланти вразили виконанням класики та сучасних творів 16 червня  у відділі мистецтв Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського відбувся фестиваль-конкурс «Літні тони». Програма включала виконання, як класичних, так і сучасних музичних творів. Учасники виконували твори відомих композиторів, народні пісні, а також авторські…

Тарас Петриненко присвятив виступ пам’яті полтавських науковців Єрмаків

Тарас Петриненко присвятив виступ пам’яті полтавських науковців Єрмаків 14 червня у Полтавській обласній філармонії відбувся вечір пам’яті відомих у Полтаві вчених і педагогів Олександра Петровича та Валентини Миколаївни Єрмаків. Вони все життя працювали у Полтавському національному педагогічному університеті імені В.Г.Короленка. Історик і філологиня мали майже сто років науково-педагогічного стажу на…

Перейти до вмісту