Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

70-річчя Кенгірського повстання: у Інституті нацпам’яті розповіли про воїна УПА, жителя Горішніх Плавнів Полтавщини Омеляна Суничука

70-річчя Кенгірського повстання: у Інституті нацпамяті розповіли про воїна УПА, жителя Горішніх Плавнів Полтавщини Омеляна Суничука

Просвітницьке  онлайн-зібрання до 70-річчя  Кенгірського повстання, про його значення в історії влаштував Український інститут національної пам’яті (УІНП). На офіційному ЮТУБ-каналі УІНП провели онлайн-захід «Танки проти жінок. До 70-річчя Кенгірського повстання», присвячений повстанням у таборах ГУЛАГ. Також співробітники Інституту означили чимало подій, які дають можливість провести паралелі з сучасною народною російсько-українською війною за незалежність України.

Кенгірське повстання тривало 42 дні – від 16 травня до 26 червня 1954 р. в Казахстані. Воно розкололо моноліт СРСР- Імперії Страху. Тисячі беззбройних в’язнів повстали проти беззаконня і нелюдського існування. Понад 40 днів вони диктували Москві свої вимоги. Більшість організаторів і учасників цього повстання були українці. Їм цього не пробачили й вчинили жорстоку розправу. Попри те, що повстання було придушене, повстанці Кенгіру здобули перемогу, яка своїм значенням перевищувала жертви. Після повстань була здійснена повна реорганізація системи: протягом кількох років звільнили дві третини ув’язнених, виправно-трудові табори (ВТТ) скасували, а в’язнів із ВТТ перемістили до колоній, особливо небезпечних – до тюрем.

Заступник голови УІНП, кандидат історичних наук Володимир Тиліщак та модераторка цього просвітницького онлайн зібрання, співробітниця Західного міжрегіонального відділу Управління забезпечення політики національної пам’яті в регіонах, представниця УІНП у Волинській області Леся Бондарук наголосили, що цьогоріч, на державному рівні  вшановується пам’ять учасників Кенгірського повстання.

З глядачами ЮТУБ-каналу УІНП спілкувалися також Марія Тахтаулова- начальник Північно-Східного міжрегіонального відділу та Уляна Громович-співробітниця Південного відділу Управління забезпечення реалізації політики національної пам’яті в регіонах.

Омелян Суничук в Кенгірі

Представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар розповів про життєві стежини борця за незалежність Омеляна Суничука, який належав до комітету політичних в’язнів під час Кенгірського повстання політичних в’язнів ГУЛАГу. Леся Бондарук в архіві СБУ Волині знайшла кримінальну справу щодо Омеляна Суничука – члена ОУН і УПА, священника, політв’язня ГУЛАГу. У часи незалежності був неговірким, адже мешкав у місті Комсомольськ (нині Горішні Плавні) на Полтавщині, де бандерівців згадували в контексті радянської пропаганди як «ворогів народу». За його біографією можна зняти блокбастер, і можна вивчати історію України у ХХ столітті. Уперше написати біографію Суничука вдалося завдяки архівним документам та уривками неопублікованого інтерв’ю-спогаду. Олег Пустовгар висловився за увічнення пам’яті Омеляна Суничука у Горішніх Плавнях. «Пора створити тематичний куточок у міському краєзнавчому музеї й назвати вулицю на честь Героя», – сказав пан Олег.

Просвітницьке он-лайн зібрання  завершилося переглядом/трансляцією ролика з інформаційного курсу «ГУЛАГ. Історія боротьби».

Ролик присвячений історії боротьби українського народу проти радянської каральної системи – концентраційні табори ГУЛАГ і створений зусиллями УІНП та Міністерства молоді.

За матеріалами офіційного ЮТУБ-каналу УІНП

 

Перейти до вмісту