Євтропів день: народні прикмети на 3 березня
Євтропів день: народні прикмети на 3 березня
За новим церковним календарем православні згадують святих Євтропія, Клеоника і Василіска Амасійських. У народі – Євтропів день.
Євтропій, Клеоник і Василіск жили в III-IV століттях у місті Амасія (нині територія Туреччини). Євтропій і Клеонік були братами, разом вони дружили з Василіском. Усі троє сповідували християнство.
За християнську віру стратили їхнього наставника і родича Василіска – Феодора Тирона, заарештували і трьох друзів. Усіх кинули в темницю, але навіть там вони не полишали своєї проповіді християнства і хрестили багатьох язичників.
Коли правитель міста дізнався, що у в’язниці сидять друзі Феодора Тирона, то велів привести їх на допит. Друзів змушували зректися Христа і принести жертви в язичницькому храмі. Євторпій почав благати: “Господи, будь з нами, і нехай на цьому місці буде принесено безкровну жертву Тобі, Істинному Богу”. Тієї ж миті почався землетрус і язичницьке капище зруйнувалося. Євтропія, Клеоника і Василіска стратили, а через багато років на місці язичницького храму звели християнську церкву.
Іменини сьогодні відзначають Марфа, Михайло.
Святих мучеників Євтропія, Клеоника і Василіска просять молити Бога за нас, дати сил, терпіння, зміцнити віру.
Вважається, що цього дня слід подати милостиню тому, хто просить, або допомогти кому-небудь – добро обов’язково повернеться сторицею. Народна прикмета говорить, що в Євтропіїв день потрібно хрест-навхрест обійти город – це захистить посіви від заморозків і шкідників.
Головним символом цього дня вважалася вівсянка – маленький птах з жовтою головою, трохи схожий на папугу. Цей перелітний птах з гарним голосом вважався вісником справжньої весни. Побачити у дворі вівсянку у свято 3 березня – дуже щаслива прикмета.
Наші предки боялися ходити до лісу в цей день. Вірили, що в дикій місцевості починають прокидатися ведмеді, а в лісових звірів з’являються дитинчата. Через це тварини ставали агресивнішими, і люди боялися з ними зіткнутися.
Для міцного здоров’я цього року господині цього народного свята готували страви з вівса – кашу, печиво, пироги, вівсяний кисіль. А щоб прискорити настання весни та залучити сонячне тепло, випікали круглий коровай. Ці страви роздавали всім членам сім’ї, а залишки віддавали худобі, насамперед – новонародженим телятам та ягнятам.
Селяни в свято 3 березня готувалися до посівних робіт. Чоловіки лагодили вози, знаряддя праці та сараї, підковували коней. Жінки купували та пророщували насіння, висаджували першу розсаду.
Народні вірування не радять цього дня нічого брати і давати в борг, особливо на заході сонця, інакше можна весь рік проходити в боргах. У цей день не можна кричати і голосно співати. Невдалий день для риболовлі. Не можна шити і вишивати 3 березня, але можна прясти. У цю дату не можна пити алкоголь, інакше будуть проблеми зі здоров’ям.
Якщо день сухий, то в цьому році буде хороший урожай. Довгі бурульки в цей день віщують хороший урожай хліба. Білі хмари віщують вітряну і морозну погоду, сірі – потепління. Блідий місяць віщує снігопад. Якщо йде сніг, то березень буде холодним. Грім 3 березня обіцяє хороший урожай овочів. Річки розлилися – до врожаю зерна.
фото: pexels