Refresh

This website np.pl.ua/2024/03/pochatok-syrnoho-tyzhnia-narodni-prykmety-na-11-bereznia/ is currently offline. Cloudflare's Always Online™ shows a snapshot of this web page from the Internet Archive's Wayback Machine. To check for the live version, click Refresh.

Ви тут:
Суспільство 

Початок Сирного тижня: народні прикмети на 11 березня

Початок Сирного тижня: народні прикмети на 11 березня

11 березня за новим церковним календарем православні згадують святителів Софроніїв, патріарха Єрусалимського і затворника Печерського. Цього ж дня – початок Сирного тижня, у народному календарі – Масниці.

Святитель Софроній, патріарх Єрусалимський, жив у VII столітті. Сам він був родом із Дамаска, здобув філософську освіту, а потім вирушив до Єрусалима. Там він багато спілкувався з пустинножителями і відлюдниками, і разом зі своїм духівником, ієромонахом Іоанном Мосхом, здійснив паломництво монастирями. Пізніше зі своїх подорожніх нотаток Софроній з Іоанном склали знамениту книгу “Лимонар” або “Луг духовний”. Коли вони опинилися в Єгипті, Софроній тяжко захворів, тому вирішив прийняти чернечий постриг – і незабаром одужав. Софроній був знайомий із патріархами Єрусалимськими Захарією та Модестом. У 634 році його самого обрали патріархом Єрусалимським – 10 років він був предстоятелем Єрусалимської Церкви. Наприкінці життя Софронію довелося зіткнутися з облогою Єрусалима магометанами. Городяни, зовсім виснажені голодом, погодилися відкрити ворота з умовою, що противник пощадить їхні святині. На жаль, магометани не дотримали слова. Тож патріарх Софроній помер у глибокій скорботі.

Про життя Софронія Печерського відомо небагато. Він був затворником і жив у Дальніх (Феодосієвих) печерах Києво-Печерського монастиря в XIII столітті. Щодня преподобний прочитував Псалтир, завжди носив на собі волосяницю і важкий залізний пояс.

Мощі преподобного Софронія поховані в Дальніх печерах Києво-Печерського монастиря.

Іменини сьогодні відзначають Василь, Іван, Георгій, Юхим, Софроній.

У святих цього дня просять зміцнити у вірі, дати сил винести негаразди і труднощі, дякують Богові за все, що є.

На Сирному тижні, який починається 11 березня, дозволяється їсти молоко, молочні продукти та яйця. В Україні на Масницю здавна готували вареники з сиром. Нині також печуть і млинці, хоча ця традиція прийшла до нас із радянського часу. Перші вареники (або млинці) подають як милостиню і пригощають ними незаможних.

Народні прикмети радять цього дня слухати зозулю: почувши перший спів, потрібно загадати бажання – воно обов’язково збудеться. Також вірять, що якщо в цей момент побрязкати дріб’язком у кишені, то це принесе удачу і допоможе стати багатим.

За народними прикметами, у свято 11 березня вже стає остаточно зрозумілим, чи буде весна цього року ранньою чи пізнішою. Якщо весь сніг розтанув та відступили зимові морози, то більше холодів не буде. Значить, весна вже остаточно настала і можна засівати город.

Народне свято 11 березня вважається вдалим для посівних робіт. У цей день можна зайнятися вирощуванням розсади, обприскуванням та побілкою дерев, прополюванням ділянки. Українці помітили, що посаджені цього дня культури виростають здоровими та дають гарний урожай.

Вдалий день і для риболовлі, але їсти рибу цього дня не можна. Однак її можна заморозити.

Жінкам у це народне свято, за прикметою, варто поплакати. Тоді протягом року практично не буде приводу лити сльози.

11 березня – гарний день для позбавлення від зубного болю та відвідування стоматолога. Будь-які процедури із зубами пройдуть успішно.

У цей день вважається нещасливою прикметою садити декоративні (не плодові) дерева. Не можна лаятися із близькими цього дня, особливо з батьками, інакше стосунки зіпсуються. Не продавайте та не купуйте яйця сьогодні. Поганою прикметою вважається плавати і занурюватися в річці в цей день. Вважається, що людина, яка це зробить, почне в старості втрачати пам’ять.

Південний або південно-західний вітер дме – до відлиги. Дощ на Порфирія обіцяє хороший урожай влітку. Якщо вже всі перелітні птахи прилетіли із зимівлі, то урожай хліба буде відмінним. Дятли посилено стукають по деревах – до теплого березня. Якщо випав сніг, то весна буде холодною, а літо – дощовим. Небо вночі ясне і зоряне – літо буде спекотним і з частими грозами. Якщо птахи в’ють гнізда на сонячній стороні, то скоро похолодає.

фото: ілюстративне

Перейти до вмісту