Refresh

This website np.pl.ua/2024/02/z-23-liutoho-mozhna-vyznachyty-iakoiu-bude-vesna-narodni-prykmety/ is currently offline. Cloudflare's Always Online™ shows a snapshot of this web page from the Internet Archive's Wayback Machine. To check for the live version, click Refresh.

Ви тут:
Суспільство 

З 23 лютого можна визначити, якою буде весна: народні прикмети

З 23 лютого можна визначити, якою буде весна: народні прикмети

23 лютого за новим церковним календарем православні згадують священномученика Полікарпа, єпископа Смирнського. У народі свято називається “Кислі дівки”.

Полікарп народився і жив у I-II століттях, на території сучасної Туреччини. Він був сиротою, виховувала його християнка Калліста. Коли вона померла, Полікарп роздав майно бідним, а сам став аскетом. Його вчителем був апостол Іоанн Богослов. Згодом і сам Полікарп став найшанованішим богословом у Малій Азії. Спочатку його поставили дияконом, а потім єпископом Смирни, навколо себе він зібрав учнів.
Полікарп усе життя провів у служінні Богу, створив “Послання до Філіппінців”. Але коли йому було 86 років, то почалися гоніння на християн. Єпископа також змушували зректися Христа, а коли він відмовився, то святого спалили живцем.

Іменини сьогодні відзначають Климент, Іван, Сергій, Кузьма, Олексій, Михайло, Мойсей, Микола, Олександр.

У святого Полікарпа Смирнського просять допомоги у вихованні дітей. Також вважається, що святий може зцілювати від хвороб.

За старовинною традицією незаміжнім дівчатам, щоб швидше вийти заміж, цього дня потрібно спекти пиріг і пригостити ним незаміжніх подруг.

Лютий в українців був періодом весіль. Молоді люди намагалися побратися до початку городнього сезону. День Полікарпа також вважається вдалим для весілля. Українські весільні традиції передбачають похід сватів до коханої від імені нареченого. Якщо дівчина була згодна на весілля, то виносила вишитий вручну рушник, а якщо відмовлялася, то давала сватам гарбуза.

Жінки у це народне свято випікали короваї та круглі булочки – символи весни. У такий спосіб намагалися наблизити настання тепла. Випічку давали з’їсти всім членам сім’ї. Невістки пекли хліб для свекрухи, щоб її задобрити. Молоді дівчата у свято 23 лютого займалися ворожіннями на кохання та наречених.

За старим стилем у свято сьогодні вшановують ченця Києво-Печерської лаври Прохора Лебедника. Цей святий був відомий своїм пекарським талантом. Під час його життя у Києві розпочався сильний голод. Прохор випікав смачний хліб і роздавав голодуючим. А якщо випічку крали злодії, то вона перетворювалася на попіл.

23 лютого у давнину обирали сільських старост та збирачів данини. З того часу дата вважається вдалою для працевлаштування та зміни сфери діяльності.

За народними прикметами, з цієї дати вже можна визначити, якою буде весна. Якщо протягом тижня до сьогодні не було морозів, то більше холодів і не буде.

За народними віруваннями дівчатам не слід цей день проводити в суто жіночій компанії, щоб не залишитися самотньою. Не радять змітати павутиння в оселі та вбивати павуків – інакше не буде щастя, а також ходити в старих речах. У цей день не варто ходити в ліси, поля і на водойми без великої потреби. Погода в цю дату дуже непередбачувана – під льодом може бути глибока вода, а під травою – болото. Постарайтеся в цей день нічого не лякатися, інакше рік пройде в боязні. Заборонено лаятися матом в цей день. Перераховувати дрібні гроші в цей день – погана прикмета. Їсти рибу і морепродукти сьогодні – до хвороб шлунка.

Якщо 23 лютого немає снігу на землі, то більше серйозних снігопадів не буде. Дрозди співають – до ранньої і теплої весни. Якщо ніч морозна, але вдень потепліло, то в березні буде нестабільна погода. Багато зірок видно вночі – до ясної і безвітряної погоди. Якщо в день Прохора йде дощ, то березень буде дощовим.

фото: pexels

Перейти до вмісту