Refresh

This website np.pl.ua/2024/02/arkhypiv-den-narodni-prykmety-na-19-liutoho/ is currently offline. Cloudflare's Always Online™ shows a snapshot of this web page from the Internet Archive's Wayback Machine. To check for the live version, click Refresh.

Ви тут:
Суспільство 

Архипів день: народні прикмети на 19 лютого

Архипів день: народні прикмети на 19 лютого

19 лютого за новим церковним календарем православні згадують апостолів від 70-ти Филимона та Архипа. У народі – свято Архипів день.

Архип і Филимон, за однією з версій, були братами, за іншою – Архип був сином Филимона. Обидва присвятили життя служінню Богу. Филимона і його дружину, рівноапостольну Апфію, хрестив сам апостол Павло. У своєму будинку, в місті Колосси, Филимон з дружиною влаштували церкву, де збиралися християни. Але за імператора Нерона на них влаштували гоніння. В одне з язичницьких свят натовп схопив подружжя та Архипа. Молодого чоловіка сильно порізали, а Филимона з Апфією засудили до побиття камінням. Усі троє загинули мученицькою смертю і зараховані до лику святих.

Іменини сьогодні відзначають Архип, Богдан, Федот, Дмитро, Євген, Микита, Макар, Максим, Федір.

Цього дня можна піти до церкви або помолитися вдома. У святих апостолів просять допомоги у зміцненні віри, поради, як перестати сумніватися.

За народними прикметами, господиням потрібно присвятити день клопотам на кухні – вважається, що більше страв наготуєш, то багатшим буде дім. В Архипів день українці пекли в печі домашній коровай. Кожен член сім’ї мав з’їсти по шматочку, щоб залишатися здоровим. Причому хліб треба було ламати руками, а не різати ножем. Випічку робили круглою у формі сонця, щоб прискорити настання весни. Залишки крихт у це народне свято віддавали птахам.

Також слід подати милостиню, нагодувати жебраків або безпритульних тварин – що більше добрих справ буде зроблено в Архипів день, то щасливішим і вдалішим виявиться рік для сім’ї.

За старим стилем у свято сьогодні вшановують преподобного Вукола. Цей святий вважається покровителем корів та телят. Багато традицій і заборон сьогодні пов’язані з цими тваринами.

Вважається, що у народне свято 19 лютого з наближенням весни корови вперше починають народжувати телят, а отже, і давати молоко. На цей період селяни чекали з нетерпінням, оскільки молоко допомагало пережити важкий залишок зими. Новонароджене теля з матір’ю обкурювали димом чебрецю. Селяни вірили, що такий простий ритуал допоможе корові відновитися після пологів, а телятам додасть здоров’я.

Домашнє коров’яче молоко у свято 19 лютого вважається вдвічі кориснішим. На ньому варили кашу, яку їла вся родина. А молочну плівку з каші віддавали з’їсти теляті.

Потрібно стежити за чистотою – будинку, тіла і думок.

Забороняється відмовляти в допомозі тим, хто попросить – інакше удача відвернеться.

За давніми прикметами, сьогодні не можна гладити теля, інакше воно захворіє. Якщо вдома телиться корова, то не можна нікому нічого позичати.

У цей день не можна носити важкі речі і займатися екстремальним спортом.

Не можна нікому мститися, інакше вчинене вам повернеться.

Також не варто заздрити іншим людям, інакше переберете на себе їхні проблеми та тривоги.

Невдалий день для риболовлі.

Морози посилилися в цей день – до пізньої, але теплої весни. Веселка в цей день обіцяє ранню і дуже дощову весну. Якщо почалася відлига в цей день, то корови будуть давати мало молока. Багато снігу випало 19 лютого – до хорошого врожаю зерна і ягід в цьому році.

 

 

 

 

Перейти до вмісту