Історія єдиного гончаря з Опішного, що виготовляє унікальну чорнодимлену кераміку
Історія єдиного гончаря з Опішного, що виготовляє унікальну чорнодимлену кераміку
Чорнодимлена, чорнолощена, чорна, сива, задимлена або ж закурена кераміка привертає увагу своїм неймовірним зовнішнім виглядом – стійким чорним кольором з металевим блиском. Виготовлення такої кераміки, а особливо випалювання – процес цікавий і водночас напружений для гончаря. Адже сам випал проходить за спеціальною технологією, яка вимагає особливої пильності й не пробачає розсіяності.
Сьогодні лощена димлена кераміка набирає обертів серед популярності. Як нині модно говорити – це одночасно визнаний must have та старожитнє традиційне кухонне начиння. Все більше такий посуд використовують для домашнього вжитку та в закладах ресторанного господарства. Десь уже років з десять світом “править” масовий тренд – фото готових страв. Люди збагнули, що будь-яка страва має бути не лише смачною і корисною, а й красиво поданою. Чорнодимлений посуд на столі виглядає вишукано й елегантно, а їжа в ньому контрастно й апетитно. Тому фото такого посуду зі стравами виходять розкішними й ексклюзивними.
Окрім стильного сервірування столу схожа на графіт кераміка може слугувати практичним доповненням будь-якого інтер’єру. До речі, зараз у дизайні внутрішнього простору будинку все більш популярнішою стає еклектика – напрям, який поєднує елементи різних стилів у одному просторі. Тобто, змішуються кольори й візерунки, матеріали та текстури, культури і епохи. Тому дизайнери сміливо поєднують сучасні білосніжні порцелянові вироби з чорними димленими. Такі цікаві тандеми виглядають надзвичайно вишукано й додають особливого шарму оселі.
Саме зараз «проситься» висновок: усе нове – це добре забуте старе. Особливо, якщо це «старе» переосмислене й адаптоване під сучасні потреби…
Павло Константинов – єдиний майстер в Опішному, що займається виготовленням чорнодимленої кераміки. Чому чорнолощена кераміка та з чого все почалося далі в інтерв’ю з гончарем:
Знаю, що Ви не місцевий. Як потрапили до Опішного й чому тут залишилися?
Родом я із міста Горлівка, що на Донеччині. Сюди, в Опішне, мене запросили друзі в гості. Чесно кажучи, я про це селище нічого раніше не чув. Пам’ятаю, як похвалився своїй учительці французької мови, що їду в Опішне. А вона так зраділа й сказала, що це ж славнозвісна Столиця українського гончарства.
Разом із друзями ми пішли на місцевий базар кераміки. Я побачив ці вироби й закохався. Вони мене дійсно вразили. Одразу ж виникло нестримне бажання спробувати щось зробити власними руками. Сам я в житті жодного разу не гончарював і не мав поняття як все це робиться. Але моя жага до творчості не втихала. Я звернувся до місцевого молодого майстра Юрка Мирка, щоб подивитися як відбувається сам процес і «помацати» глину. І Ви знаєте, мене «затягло». Разом із дружиною ми винайняли в Опішному будинок, стали тут жити і я ходив до Юрка на практику. Це був 2010 рік. У нас із майстром вийшов гарний тандем, я йому допомагав та заодно практикував і набирався досвіду. Потім вдома я обладнав у кімнаті для себе робочий куточок з гончарним кругом, а на подвір’ї змайстрував горно для випалювання. Активно працював удома й потихеньку почав продавати свої вироби.
Чому чорнодимлена кераміка?
Уперше димлену кераміку побачив у нас на базарі. Сподобалися форми й вразив чорний колір. Я зацікавився. Одразу знайшов і переглянув в інтернеті ролик про Гавареччину. Там виготовляють саме таку кераміку. Добре пам’ятаю цей ролик, де майстри робили чорнодимлену кераміку й у майстерні все закаптили. Тому їх попросили піти в інше місце. І вони почали випалювати прямо у лісі! От і я подумав, що маючи своє подвір’я, я теж можу робити таку кераміку прямо у себе вдома. Для початку змайстрував маленьке горно. Побачив, що випали виходили більш-менш вдалими й потім збудував уже більше.
У чому ж специфіка випалу в такому горні?
У середньому на випал іде 12 годин і 3-4 дні горно вихолоняє. Раніше відкривати його не можна. Процес такого випалу залежить від багатьох факторів. Проте найважливіша умова такого горна це те, що воно має бути герметичним. У кінці випалу, коли температура досягається 900-950 градусів, закладається повна топка дров. Усі отвори мають бути герметично зачиненими, щоб там, у середині, задимілося. Якщо не задимиться, то не буде чорного кольору. Ще випал дуже залежить і від дров. Якщо вони сухі – все буде добре, якщо сирі – можуть бути плями. І порода дров також має значення. Але й це ще не все. Потрібно уважно слідкувати за температурою, щоб вона не була надто високою. Адже може вигоріти чорний колір і не буде блиску – ефекту лощення.
Для не спеціалістів. Що ж таке у кераміці лощення?
Лощення – це полірування виробу камінчиком. Тобто, зробив виріб, трішки підсушив і напівсухий беру його й починаю полірувати (загладжувати) гладеньким камінчиком до блиску. Якщо ще й умієш малювати, то можна камінчиком виводити різні узори. Тоді вироби виходять ще цікавішими. Особисто я малювати не вмію, то тільки полірую увесь виріб. Потім виріб досихає повністю і можна відправляти в горно на випал.
З Вашої розповіді ніби все надзвичайно просто – зробив виріб, підсушив, вилощив, випалив його і вуаля – все готове. Що ж насправді «проживає» майстер під час всього процесу?
Павло Константинов: Чорнодимлену кераміку не потрібно розмальовувати, глазурувати, двічі випалювати на відміну від традиційної. Але її виготовлення теж процес не з простих. От наприклад процес загладжування займає багато часу. Це трудомістка справа, адже потрібно підлізти камінчиком під вуха, ніс тощо. Та й не вся глина лощиться. От візьмемо червону глину, слов’янську. Вона гарно піддається лощенню, але ця глина легкоплавка. А сіра, опішенська, погано загладжується, але її важко перепалити. Тому я їх змішую, щоб був баланс.
Тай сам випал – процес копіткий.
Згончарувати, вилощити виріб – це одне. Але Ви не вперше говорите, що сам випал специфічний і повний сюрпризів. Чому ж, якщо все тримати під контролем?
О так! Кожного разу не знаєш чого очікувати. Я тримаюся стійко, не нервую. Палю, та й усе. Головне бути уважним і ще раз уважним. Під час випалу «полоскотати нерви» може й природа. Наприклад піднявся вітер, дмухнув і додав вогню. Тоді в поміч кочерга. Швидко ворушу в топці, щоб скачку температури не було. Бо ж вироби можуть потріскатися.
Чи завжди випали вдалі?
На 100 % вдалим не буває жоден випал. Десь, хоч якась тріщинка, чи плями обов’язково є. Як правило такі вироби йдуть для вжитку в моїй родині, або ж дістаються моїм друзям. Вони завжди чекають випалу, щоб і їм щось перепало новенького.
Ваша родина користується чорнодимленою керамікою?
Так, ми полюбляємо цю кераміку й широко її використовуємо. Миски, чашки, солянки, цукорниці тощо. Чай заварюємо лише в керамічному чайнику. Так він нам смачніший.
Де черпаєте ідеї?
Форми люблю дизайнувати сам. Але можу подивитися в інтернеті чи журналах. Копії не роблю, завжди щось удосконалюю, змінюю. Коли роблю будь-який виріб обов’язково продумую заздалегідь, щоб він був зручним у користуванні. Тобто легко можна було помити, тримати тощо.
Нині з родиною Ви мешкаєте в Столиці українського гончарства, яка славиться багатими покладами глини. Яку глину використовуєте Ви? І чи ходили за глиною до кар’єру?
О так! Така пригода, як видобування глини самостійно, у мене була. Але не склалося. Глин тут багато, потрібно знати яку саме копати, як з нею поводитися, чого чекати. Я не знаючи накопав і почав з неї робити, а мої вироби потріскалися. Тому більше не експериментую. Та й мороки зі свіжовикопаною глиною багато: накопай, висуши, просій, перемни… Завдання з видобування глини я собі спростив – просто її купляю. Сіру беру на колишньому заводі «Художній керамік», тут, у Опішному. А червону – у Слов’янську.
Чи щасливий Ви від того, що чотирнадцять років тому кардинально змінили своє життя?
Так! Зараз я роблю те, що мені подобається. Те, від чого я кайфую.
Робити те, що тобі подобається – це свобода. Любити те, що ти робиш – це щастя.
Павло Константинов – мистець, що віднайшов себе у сфері гончарства й нині впевнено реалізовує свій креативний творчий потенціал. Окрім роботи вдома гончар працює у творчій майстерні Національного музею гончарства. Створює неймовірно гарні вироби для музейної колекції та проводить майстер-класи для відвідувачів.
Світлана Пругло, завідувачка інформаційної служби Національного музею гончарства
фото: Юрко Пошивайло
Полтавський театр тріумфально виступив у Києві з виставою “Конотопська відьма” Полтавський обласний музично-драматичний театр імені М. Гоголя представив у Києві одну з найуспішніших своїх вистав – “Конотопську відьму”. Показ відбувся на сцені Міжнародного центру культури і мистецтв, зібравши повну залу – близько 2000 глядачів. Джерело До столиці України приїхала масштабна… До 170-річчя Опанаса Сластіона в Полтаві презентували книгу про його життя та мистецький спадок «Опанас Сластьон: життєвий шлях, національний мистецький спадок». Таку назву має нова книга знаного полтавського мистецтвознавця, академіка Віталія Ханка. З нагоди 170-річчя від дня народження Опанаса Сластіона, засновника Миргородського краєзнавчого музею на Полтавщині, українського живописця, графіка, архітектора, мистецтвознавця,… Співак із Миргорода – один із претендентів на місце у фіналі Нацвідбору на Євробачення-2025 У застосунку Дія триває голосування за десятого фіналіста Національного відбору на Євробачення цього року. Серед претендентів – Іван Іщенко з Миргорода. Він виступає під псевдонімом BRYKULETS. Як повідомили в Миргородській міській раді, Іван Іщенко почав займатись… У Полтаві презентують дебютний роман Марка Бабаревича «Тінь від полум’я» 22 січня об 11:00 у Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва ім. Олеся Гончара відбудеться літературна подія, яка обіцяє зацікавити любителів сучасної української літератури. В рамках проєкту «Українські акценти» молодий письменник і військовий Марко Бабаревич презентує свій перший роман «Тінь від… Музейні заклади Полтавщини долучаються до акції «Museum Selfie Day» 15 січня музеї Полтавської області візьмуть участь в акції «Museum Selfie Day». Як повідомили в облвійськадміністрації, долучаться до ініціативи 20 музейних закладів регіону. 15 січня впродовж робочого дня відвідувачам надається безоплатне право входу в музеї та фотографування з експонатами. Кожен охочий… «УкраЇNачитана»: у Полтавській бібліотеці імені Котляревського відкрили виставку з нагоди 170-річчя від дня народження Опанаса Сластіона Проєкт «УкраЇNачитана» продовжує свою культурно-просвітницьку діяльність. Цього разу в ньому представлена постать класика українського народного мистецтва Опанаса Георгійовича Сластіона, повідомили в ОВА. Український маляр і графік романтично-народницького напряму, етнограф, архітектор (один із фундаторів стилю… Художник, архітектор, етнограф, засновник Миргородського музею: до 170-річчя Опанаса Сластіона 170 років тому, 14 січня 1855-го, у Бердянську народився Опанас Сластіон, засновник Миргородського краєзнавчого музею на Полтавщині, український живописець, графік, архітектор, мистецтвознавець, етнограф і педагог. Ювілей митця за ініціативи Українського інституту національної пам’яті (УІНП) та згідно з постановою Верховної Ради… Нацвідбір-2025: стартувало голосування за десятого фіналіста Суспільне Мовлення запустило нове голосування у застосунку Дія, де українці можуть обрати десятого фіналіста Національного відбору на Євробачення-2025. Опитування триватиме з 13 січня до 10:00 17 січня. Взяти участь в опитуванні можуть всі охочі віком від 14 років. Для цього потрібно зайти в застосунок Дія та… У Полтаві показали різдвяний вертеп та зібрали кошти для ЗСУ 11 січня у Полтавській обласній філармонії відбулася вертепна вистава у виконанні пісенно-танцювального ансамблю “Полтава”. Постановка поєднала традиційну різдвяну історію про народження Христа із народними обрядами та жартівливими сценками з українського побуту. Глядачів вітали колядками, танцями та святковими побажаннями здоров’я, щастя… Афіша культурних подій у Полтаві на 13-19 січня У Полтаві з 13 по 19 січня відбудеться низка яскравих культурних подій для дорослих та дітей. Містян та гостей міста очікують театральні вистави, концерти та літературні зустрічі. Тиждень розпочнеться 13 січня творчою зустріччю з Галиною Вовченко в рамках проєкту “Поетична ялинка” в… Гурт «Краяни» привітали з 50-річчям Музичний гурт «Краяни» привітали з 50-річчям творчої діяльності. За неоціненний внесок у розвиток музичної культури, популяризації української музики, збереження традицій української естради, зміцнення духовності та єдності, багаторічну плідну творчу діяльність та з нагоди річниці створення гурту в Полтавській міській раді вручили заслуженим артистам України Подяки… “Magic Time”: у Полтаві відбувся концерт ансамблю “Super Brass” 8 січня ансамбль мідних духових інструментів “Super Brass” Полтавського академічного симфонічного оркестру представив святкову програму “Magic Time”. Музиканти виконали популярні різдвяні та новорічні композиції, серед яких “Jingle Bells” та “Happy New Year”, а також класичні твори в оригінальних аранжуваннях для мідного… У Полтаві покажуть виставу-казку, створену за участі дітей із вадами здоров’я 10 січня о 13:00 в Полтавському академічному обласному театрі ляльок відбудеться показ вистави «Буслів дарунок» за індонезійською народною казкою. Створив її аматорський театр при Кременчуцькому міському осередку ВО «Союз осіб з інвалідністю України» спільно з Академією майбутнього та Полтавським… У Полтаві відзначили 90-річчя від дня народження Василя Симоненка вечором-портретом До 90-річчя від дня народження видатного поета-шістдесятника, прозаїка, перекладача, журналіста, громадського діяча в Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці імені І.П. Котляревського відбувся вечір-портрет «Є в мені щось від діда Тараса і прадіда Сковороди». Українські літературні критики пізніше називали його «поетом… Почуй Симоненка: унікальні аудіозаписи з голосом видатного поета Національна радіокомпанія України спільно з Фондом Миколи Томенка “Справедлива країна” у 2008 році випустила унікальну збірку аудіозаписів, де можна почути голос видатного українського поета Василя Симоненка, який читає власні вірші. Це безцінна знахідка для шанувальників української літератури – можливість почути, як сам… Проєкт “УкраЇNачитана” стратував у Полтаві виставкою про Василя Симоненка У Полтаві розпочався новий культурно-просвітницький проєкт “УкраЇNачитана”, спрямований на патріотичне виховання молоді через промоцію читання. Ініціаторами виступили Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської ОВА спільно з відділом краєзнавства обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського. Про це повідомили… «Ті, що роблять те, чого «не можна»: до 90-річчя видатного поета з Полтавщини Василя Симоненка «Симоненко належить до тих людей, чиї біографії треба вивчати як частку історії України», – писав про поета Євген Сверстюк. Він був першим паростком хрущовської відлиги й першою жертвою системи, яка панічно боялася мислячих людей. «І… Національна капела бандуристів привезе в Полтаву «Зимову казку» 14 січня о 18:00 у Центрі культури та дозвілля в обласному центрі відбудеться концерт найстаршого творчого колективу нашої держави, якому виповнилося 106 років, – Національної заслуженої капели бандуристів України імені Георгія Майбороди. Як повідомили в ЦКД, це дійство вирізняється від решти концертних… УІК оголошує про початок програми підтримки перекладів Translate Ukraine 2025 Державна установа «Український інститут книги» оголосила про старт програми підтримки перекладів творів української літератури іншими мовами Translate Ukraine 2025. Запрошують до участі іноземних та українських видавців, які мають намір перекласти, видати та розповсюдити в інших країнах твори української літератури. Для… Автор кіносценаріїв про Петлюру й поетів-націоналістів: до 90-річчя письменника з Полтавщини Миколи Шудрі 5 січня минуло 90 років із дня народження Миколи Шудрі (1935-2012) – письменника, перекладача, кінодраматурга, літературознавця, журналіста, педагога; лауреата Державної премії України імені Тараса Шевченка 1991 року за художньо-документальні фільми «Відкрий себе», «Тарас» Української студії хронікально-документальних фільмів;… «Ніч перед Різдвом» від полтавських «гоголівців»: 30 років від дня прем’єри 30 років тому, на початку січня 1995-го, у Полтаві на сцені музично-драматичного театру відбувся перший показ вистави «Ніч перед Різдвом», поставленої за однойменним твором нашого славетного земляка, чиїм іменем названий заклад культури, Миколи Гоголя. Режисером твору, що став «візитівкою»… У Полтаві завершився показ новорічної вистави «Крижинка» – її переглянули понад 3000 глядачів 4 січня Полтавська обласна філармонія завершила серію показів музичної вистави «Новорічні пригоди чарівної Крижинки». За грудень-січень відбулося 11 показів, які відвідали більше 3000 юних глядачів. Вистава розповідає історію про силу музики та перемогу світла над темрявою. За… Концерт скрипаля Дмитра Голобородова зачарував полтавську публіку 3 січня відбувся святковий концерт відомого скрипаля Дмитра Голобородова. Музикант представив глядачам програму різдвяних мелодій, створивши особливу атмосферу завдяки поєднанню класичних творів із сучасними інтерпретаціями. Несподіванкою для публіки стало те, що Голобородов продемонстрував свою майстерність не лише гри на скрипці, але й виконав… Полтавська обласна філармонія представила репертуар на січень 2025 року У перший місяць нового року Полтавська обласна філармонія підготувала насичену програму для своїх відвідувачів. Протягом січня глядачі зможуть побачити як святкові новорічні вистави, так і серйозні мистецькі проєкти. На початку місяця філармонія порадує наймолодших глядачів виставою “Новорічні пригоди чарівної Крижинки”, яка… Діти розписували святкові пряники для захисників у Полтавському театрі ляльок У Полтавському академічному обласному театрі ляльок відбувся благодійний Різдвяно-Новорічний майстер-клас з розпису пряників. Захід пройшов у рамках акції “Казка підтримує захисника”, ініційованої театральним дитячим колективом Інформаційного центру “РАЗОМ”. Своїм досвідом та авторськими ідеями з учасниками поділилася відома полтавська кондитерка Марина… Освітяни області проводять арт-терапевтичні заняття для переселенців На базі пункту місця тимчасового проживання ВПО в гуртожитку Кременчуцької гуманітарно-технологічної академії відбувся відкритий майстер-клас із колажу для людей старшого віку з числа внутрішньо переміщених осіб. Провела його доктор філософії, мисткиня, викладач закладу Валентина Крамаренко. Учасники творчого проєкту, занурившись в творчу діяльність, відкрили… “Перші гулі”: аматорські колективи з Великобагачанщини показали виставу в театрі Гоголя У Полтавському академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені М.В. Гоголя відбувся показ вистави “Перші гулі”. Виставу представили три аматорські колективи з Великобагачанської громади. У постановці взяли участь народний аматорський театральний колектив “Жіночий театр”, зразковий аматорський театр читця “Українська світлиця”… У Полтавській філармонії завершили рік “Білим балом” 29 грудня в Полтавській обласній філармонії відбувся святковий концерт “Білий бал. Шляхетні зустрічі”, яким завершили мистецький рік. На сцені виступили камерний оркестр імені Д. Ахшарумова під керівництвом Лідії Шкаровської, заслужені артисти України Тетяна Садохіна та Микола Гармаш, солістки філармонії та запрошені виконавці. Танцювальну… У Полтаві презентували книгу про роль глини в українській культурі XIX-XX століть 26 грудня у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відбулася презентація книги «Глина в українській культурі». За допомогою унікальних фотоматеріалів автори – Євгеній Аничин, Артур Ароян та Інна Гуржій – розповіли читацькій аудиторії про культуру й побут, традиційну… Репертуар Полтавської філармонії на січень 2024: від новорічних вистав до французької музики та сольних концертів Полтавська обласна філармонія анонсує насичену програму на січень 2024 року в рамках свого 87-го концертного сезону. Місяць розпочнеться серією новорічних вистав “Новорічні пригоди чарівної Крижинки” (2-4 січня), а також показами вистав “Супергерої рятують Різдво” та…Полтавський театр тріумфально виступив у Києві з виставою “Конотопська відьма”
До 170-річчя Опанаса Сластіона в Полтаві презентували книгу про його життя та мистецький спадок
Співак із Миргорода – один із претендентів на місце у фіналі Нацвідбору на Євробачення-2025
У Полтаві презентують дебютний роман Марка Бабаревича «Тінь від полум’я»
Музейні заклади Полтавщини долучаються до акції «Museum Selfie Day»
«УкраЇNачитана»: у Полтавській бібліотеці імені Котляревського відкрили виставку з нагоди 170-річчя від дня народження Опанаса Сластіона
Художник, архітектор, етнограф, засновник Миргородського музею: до 170-річчя Опанаса Сластіона
Нацвідбір-2025: стартувало голосування за десятого фіналіста
У Полтаві показали різдвяний вертеп та зібрали кошти для ЗСУ
Афіша культурних подій у Полтаві на 13-19 січня
Гурт «Краяни» привітали з 50-річчям
“Magic Time”: у Полтаві відбувся концерт ансамблю “Super Brass”
У Полтаві покажуть виставу-казку, створену за участі дітей із вадами здоров’я
У Полтаві відзначили 90-річчя від дня народження Василя Симоненка вечором-портретом
Почуй Симоненка: унікальні аудіозаписи з голосом видатного поета
Проєкт “УкраЇNачитана” стратував у Полтаві виставкою про Василя Симоненка
«Ті, що роблять те, чого «не можна»: до 90-річчя видатного поета з Полтавщини Василя Симоненка
Національна капела бандуристів привезе в Полтаву «Зимову казку»
УІК оголошує про початок програми підтримки перекладів Translate Ukraine 2025
Автор кіносценаріїв про Петлюру й поетів-націоналістів: до 90-річчя письменника з Полтавщини Миколи Шудрі
«Ніч перед Різдвом» від полтавських «гоголівців»: 30 років від дня прем’єри
У Полтаві завершився показ новорічної вистави «Крижинка» – її переглянули понад 3000 глядачів
Концерт скрипаля Дмитра Голобородова зачарував полтавську публіку
Полтавська обласна філармонія представила репертуар на січень 2025 року
Діти розписували святкові пряники для захисників у Полтавському театрі ляльок
Освітяни області проводять арт-терапевтичні заняття для переселенців
“Перші гулі”: аматорські колективи з Великобагачанщини показали виставу в театрі Гоголя
У Полтавській філармонії завершили рік “Білим балом”
У Полтаві презентували книгу про роль глини в українській культурі XIX-XX століть
Репертуар Полтавської філармонії на січень 2024: від новорічних вистав до французької музики та сольних концертів