Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

У Полтаві відкрилася виставка творів Валерія Дереги

Полтавський художній музей (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка представив гостям унікальну виставку талановитого митці Валерія Дереги «Музика Ліній». Експозиція знайомить з живописними полотнами і скульптурами, вирізьбленими з дерева.

За висловами друзів майстра, що завітали на презентацію, його творчість полонить, зачаровує, захоплює вишуканістю й занурює до цілого нового Всесвіту мудрих і глибоких образів.

«Для мене творчість – це тремтливе й неперевершене відчуття, яке не відпускає вже багато років. Для мене важливо поділитися цими думками й образами відверто й щиро, щоб світ змінився на краще, а люди замислилися над важливими речами», – говорить автор виставкових робіт, художник Валерій Дерега.

Саме прізвище –ДЕРЕГА – мабуть, невипадково суголосне зі словом ДЕРЕВО. Напевне, так було закодовано творче призначення цього художника, талант і майстерність якого дають звичайному дереву нове життя, вдихають у нього нові образи, роблять його мистецьким шедевром.

Валерій Дерега народився в 1947 році у Полтаві. Закінчивши школу, вступив до Львівського технікуму легкої промисловості на факультет моделювання одягу. Тривалий час займався малюванням і живописом у студії образотворчого мистецтва. Навчався в Полтавському будівельному інституті на архітектурному факультеті.

Дитинство і юність художника минули в оточенні природи. І це зумовило його поетично- романтичне сприйняття світу. Воно й стало основою творчих пристрастей і образного бачення. Творчу діяльність розпочав із участі в галузевій виставці 1978 року. З 1981 по 1984 роки працював у Польщі, вдосконалюючись в обраній професії. Брав активну участь в оформленні театральних вистав, викладав у дитячій студії живопису, співпрацював з телебаченням.

Учасник зарубіжних виставок творів майстрів декоративно-ужиткового мистецтва Полтавщини в містах Слупську, Кошаліні (Польща). З 1985 року почав працювати на Полтавському турбомеханічному заводі, очоливши колектив художників-оформлювачів. Працював на цьому підприємстві до 2015року.

1987 року відбулася перша персональна виставка в Краєзнавчому музеї Полтави. Був учасником обласних і республіканських виставок, брав участь у республіканських пленерах. 1997 році брав участь в оформленні Сорочинського ярмарку. Тривалий час займався карикатурою, друкувався в місцевих та всеукраїнських газетах і журналах.

Твори Валерія Дереги зберігаються в Канівському музеї декоративно[1]ужиткового мистецтва, а також у приватних колекціях в Греції, Німеччині, Італії, Польщі, Америці, Швеції, Ізраїлі.

Як зазначає доктор історичних наук, професор М. Якименко в передмові до каталогу робіт художника, ще з перших творів Валерія Дереги зрозуміло, що автор любить вільне, гармонійне буття форми, любить в усіх проявах, без особливого смакування стильових нюансів, і в той ж час трепетно ставлячись до традиційних форм і класичних жанрів. Уже в перших роботах (70-ті роки) відчувається добре знання матеріалу, впевненість в обраному творчому напрямку. Помітна тяга до активного опрацювання об’єму, пошуку нетрадиційних декоративних властивостей дерева. Зберігаючи вірність полтавській традиції різьбярства, в характеристиках героїв і композиції переважає психологізм. Видима легкість виконання свідчить про досвід, знання секретів свого ремесла. Більш пізні роботи – це вже зрілі за задумом композиції, які виражають духовні переживання. Автор від природи наділений внутрішньою культурою, скромністю, стриманістю. Та у творчості йому властиве відчуття трагізму, емоційної схвильованості. Особливо це помітно в композиціях «Реквієм»(1996), «Архангел Михаіл», «Аве Марія»(1991). В композиціях Дереги важливе все: і повне розкриття фактури дерева, і загальне колористичне рішення твору. Особливістю його творів є активна образність, яка провокує асоціації. Він має власну пластичну мову. Шукаючи експресію й декоративність, він суттєво збагачує форму кольором. Стиль митця має свою індивідуальну естетичну основу. Його образам притаманні драматизм і витонченість, тонкий гумор і ліризм. Його твори – це глибока творча стилізація, викликана внутрішнім світом майстра. Тому його роботи виправдані і, можна сказати, вистраждані. Художній твір – це роздум про суть дійсності. З численних можливих конфігурацій він вибирає і показує одну.

Роботи Валерія Дереги вражають своєю пластичністю, живим диханням, музичною гармонією ліній. Голоси вільхи, сосни, осики переливаються під руками майстра в лінії неповторних образів, наповнюючись новим звучанням: то симфонією океану, про який він мріяв з дитинства, то витонченою мелодією краси жіночого тіла, то потужним голосом вільного й волелюбного українського козацтва.

Обдарований талантом і безмежною добротою, він щедро ділився своїми знаннями і вміннями з юними художниками, колегами, він легко дарує свої роботи друзям. Для нього найбільшою цінністю завжди було: не розгубити те, що є в душі, що дає наснагу й натхнення творити.

Виставка «Музика Ліній» відбулася за сприяння Rotary Club Poltava, адже й сам Валерій Дерега стояв у витоків цієї благодійницької спільноти, а бувших рота рійців, за їх словами, не буває. Організаційно подію підтримали Юрій Волик, Наталія Іванченко, Лариса Коба і нинішній президент клубу Олександр Григоренко.

На презентації виставки автора привітав голова Полтавської обласної організації НСХУ, заслужений діяч мистецтв України Юрій Самойленко, зазначивши, що особисто рекомендує художника Валерія Дерегу для вступу до Спілки художників, адже його хист і професійність неперевершені.

Експозиція вже привернула неабияку увагу молоді. Виставка майстра триватиме впродовж місяця, музейники гостинно запрошують її відвідати, аби насолодитися шедеврами Валерія Дереги.

Фото – Ігор Лотиш

Перейти до вмісту