Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Гадяцька громада передала музею Путивля комуністичні пам’ятники

З ініціативи Полтавського офісу Українського інституту національної пам’яті (УІНП) Гадяцька громада Миргородського району Полтавської області передала до філії Державного історико-культурного заповідника у м. Путивлі «Музей монументального мистецтва тоталітарної доби «Парк радянського періоду» в Спадщанському лісі (Сумська область) пам’ятники російсько-більшовицькому комдиву Чапаєву, одному із засновників ЧК та організаторів «червоного терору» Дзержинському, одному із засновників комуноідеології Марксу та трубадуру російської імперії Пушкіну.

Джерело: Полтавський офіс УІНП.

Передачу здійснили відділ культури виконкому Гадяцької міської ради Миргородського району та Гадяцький краєзнавчий музей.

«Пам’ятники Карлу Марксу у місті Гадяч, Васілію Чапаєву у селі Харківці Гадяцької міської ради та Феліксу Дзержинському у селі Сергіївка демонтували у 2016 році і передали на відповідальне зберігання до Гадяцького краєзнавчого музею, оскільки підпадали під дію Закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

Споруду звеличення трубадура Російської імперії Алєксандра Пушкіна цьогоріч усунули з публічного простору села Біленченківка Гадяцької громади у межах виконання закону «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». Тепер ці чотири об’єкти стали експонатами Парку радянського періоду у Путивлі», -розповів представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар.

Він повідомив, що Путивльський історико-культурний заповідник задля перевезення згаданих об’єктів подбав про виділення коштів на спецтранспорт і пальне, тож Гадяцькій громаді ця логістика не коштувала ні копійки.

Довідково: Чапаєв Васілій Іванович (1887–1919) – російський більшовицький військовий діяч, командир 25-ї стрілецької дивізії Червоної армії. Проводив політику геноциду проти уральського козацтва, придушував селянські повстання 1918 р. Дзержинський Фелікс Едмундович (1877–1926) – один із засновників ЧК та організаторів «червоного терору». Був ініціатором ленінського масового терору, провокацій, інституту заручників. Керував боротьбою проти українського повстанського руху на території УНР. Був одним з організаторів масового терору в Криму (листопад 1920 р. – березень 1921 р.).

Ім’я Пушкіна нині росіяни використовують як ідеологічну зброю: «Херсон— полуденный край России»,— банер з цією цитатою торік розвішували російські окупанти у Херсоні, а вірш «Клеветникам России» і дотепер використовує ворожа пропаганда для виправдання війни проти України. неодноразово звеличував росіян над іншими народами, виправдовував насильство.

Був прихильником московського царя Петра І. Презирливо ставився до українського гетьмана Івана Мазепи, брав участь у війнах росії проти проти народів Кавказу. Під час Польського повстання 1830 року закликав «душити поляків у зародишу».

Меморіалізація Карла Маркса з неприхованим політичним підтекстом в тому числі й шляхом масового встановлення на його честь пам’ятників як одному із засновників комуністичної ідеології була складовою частиною ідеології та пропаганди комуністичного режиму.

фото: УІНП в Полтавській області.


Перейти до вмісту