Ви тут:
Суспільство 

3 грудня – Івана Мовчальника: у святого просять про одужання

За новим церковним календарем згадують святого Іоанна Мовчальника, єпископа Колонійського.

Іоанн жив у V столітті в місті Нікополі Вірменському. Він із дитинства вивчав Святе Письмо і, коли після смерті батьків отримав у спадок землю, то побудував там церкву на Ім’я Пресвятої Богородиці. Разом із десятьма ченцями Іоанн і жив при храмі протягом 10 років. Коли юнакові було 28, жителі сусіднього міста Колонії попросили зробити Іоанна своїм єпископом – так він був висвячений у сан і протягом 10 років керував церквою.

Пізніше правителем Вірменії став Пазиник – він був родичем Іоанну, але, тим не менш, став втручатися у справи церкви. Єпископ, не бажаючи вступати в чвари, таємно покинув країну і поїхав до Єрусалима.  Там він оселився в монастирі преподобного Сави Освяченого, як простий послушник. Іоанн багато працював, брався за найважчу працю. Бачачи його старанність, Сава вирішив висвятити Іоанна в пресвітери. Тоді єпископу довелося розповісти патріарху Єрусалимському Іллі свою таємницю. Патріарх благословив Іоанна на подвиг мовчання, і той вирушив жити в пустелю. За переказами, там святого захищав лев від сарацинів. Пізніше ігумен Сава вмовив Іоанна повернутися в монастир, і всі дізналися про те, що він – єпископ.

Іоанн Мовчальник провів у Лаврі преподобного Сави Освяченого 66 років. За молитвою святого відбувалося багато чудес – він умів читати думки, зцілював хворих і біснуватих, рятував від загибелі тих, хто закликав його ім’я, а з насіння смоковниці, яке святитель кинув у сухий ґрунт, виросло чудове дерево і принесло плоди. Помер преподобний Іоанн Мовчальник у віці 104 років.

Іменини сьогодні відзначають Андрій, Варвара, Георгій, Іван, Микола, Сава, Федір, Кирило.

У святого Іоанна просять про одужання для себе і близьких. Цього дня потрібно якомога менше говорити – вважається, хто весь день промовчить, той наступного року позбудеться невдач. Якщо ж не говорити не виходить, то потрібно зважувати кожне слово.

Тим, хто дотримується посту, цього дня можна їсти гарячу їжу з маслом, рибу і трохи вина

До цього дня звичайно встановлювалася зима і селяни пересідали на сани.

У це народне свято люди намагалися якнайменше говорити. За це дата одержала назву День тиші. Вважалося, що чим менше слів буде сказано сьогодні, тим прихильніше буде доля людини. У цей день молитву читали про себе і всі справи намагалися закінчити в тиші. Особливо суворо заборонялося підвищувати голос, влаштовувати конфлікти та швидко балакати.

У свято 3 грудня також намагалися лягти спати якомога раніше. Якщо у цей день рано заснути, то наступного року така людина почуватиметься бадьорою.

Щоб злі сили не нашкодили людям, в цю дату намагалися не виходити з дому без великої потреби. Вважалося, що нечисть мешкає в покинутих будівлях і коморах, тому в такі місця сьогодні краще не заходити. На Прокла вмивалися святою водою, щоб захиститися від нечисті і зберегти здоров’я.

День вважається вдалим для поїздок і подорожей, але не дуже вдалим для весілля і сімейних посиденьок. Не варто без потреби виходити з дому, а також заходити в старі занедбані комори. Сьогодні не можна пити алкоголь, особливо на вулиці, інакше ризикуєте замерзнути.

У печі голосно тріщать дрова – до сильних морозів. Якщо вночі йде сніг, а вдень сухо, то найближчі дні будуть ясними. Снігурі ходять по землі і копаються в снігу – до потепління. Якщо снігурі голосно співають, то скоро настане буря. Якщо весь день йде сніг, то вся зима буде сніжною. Важливо, що у наш час клімат дуже змінився, і всі давні прикмети для нас актуальні.

Перейти до вмісту