Ви тут:
Суспільство 

11 грудня – Никонів день: про що просять у святого

11 грудня за новим церковним календарем згадують преподобного Никона Печерського. У народному календарі – Никонів день.

Никон Печерський, він же Никон Сухий, жив у XI столітті. Він був родом із багатої сім’ї, але роздав усе своє майно і прийняв чернечий постриг у Києво-Печерському монастирі. Коли сталася навала хана Боняка – Никона разом з іншими ченцями взяли в полон. Половець, який захопив ченця, був дуже жорстоким: він мучив його голодом, залишав влітку на спеці, а взимку на морозі. Але преподобний покірно виносив усі біди і дякував Богові, а одного разу сказав своєму мучителю, що Господь поверне його в монастир. Над бранцем лише посміялися, але даремно: він раптово став невидимим, а варта лише чула слова: “Хваліть Господа з Небес”.

Чудесним чином Никон опинився на літургії в Києво-Печерській лаврі. Він думав приховати це чудо від братії і хотів зі смирення не знімати своїх кайданів. Але ігумен йому сказав: “Якби Господь хотів, щоб ти залишався зв’язаним, Він не вивів би тебе з полону”.

Через багато років половець, який мучив Никона, прийшов у Києво-Печерський монастир і впізнав колишнього в’язня. Тоді він сам прийняв хрещення і чернечий постриг і став послушником преподобного. Помер святий у глибокій старості і був похований у Ближніх печерах Антонія.

Святого Никона прозвали Сухим, бо він висох від голоду та інших випробувань за роки перебування в полоні. Але водночас він вирізнявся незвичайною силою духу і старанністю до молитви і зробив багато богоугодних справ.

Свято 11 грудня за старим стилем – день пам’яті святого преподобномученика і сповідника Стефана Нового.

Іменини сьогодні відзначають Микола, Никон, Данило, Леонтій, Петро, Терентій, Іван.

Цього дня можна піти до храму, як це робили наші предки. Говорили: “Никон стоїть біля ікон” – це означало, що преподобний готовий допомогти всім, хто звернеться по допомогу. У святого просять допомоги дітям, родичам, здоров’я і фінансового благополуччя. Також святий Никон став символом боротьби з нечистою силою.

Тим, хто дотримується посту, цього дня можна їсти гарячу їжу без олії.

Наші предки в це народне свято молилися святому Никону про прощення гріхів і нечестивих проступків, очищення совісті.

У свято 11 грудня наші предки проводили спеціальний обряд для благополуччя і захисту від злих сил. Для цього з ранку підпалювали лампадку і залишали горіти до тих пір, поки всі в домі не ляжуть спати. Також в цей день відкривали стулки вікон і знімали штори. Люди вірили, що в Ніконів день в будинку має бути світло, і це світло очищає приміщення.

У народне свято 11 грудня люди спостерігали за сойками. Побачити цю пташку у дворі в цей день вважалося дуже щасливою прикметою. Для сойок залишали частування в шпаківні.

Дата вважається дуже вдалою для лікування лихоманки, пневмонії, ангіни, туберкульозу і будь-яких захворювань легенів. За давніми віруваннями, навіть найважча хвороба відступить, якщо присвятити лікуванню 11 грудня.

День 11 грудня здавна вважається нещасливим для будь-яких подорожей. Можливо таке упередження пов’язане з тим, що до цієї дати замерзали і покривалися снігом дороги, і мандрівники боялися загрузнути в снігу або заблукати через хуртовини.

Після настання темряви не варто займатися важкими фізичними вправами і роботою по дому. У день Никона не можна одягатися в рваний, брудний, сильно зношений одяг, щоб не накликати на себе неприємності. Не можна вирушати на полювання і риболовлю в цей день. Категорично заборонено рубати сосни і ялини, інакше буде біда.

Ворони в небі літають по колу – до снігопаду. Мокрий сніг 11 грудня віщує вологий грудень. Якщо різко потепліло в цей день, то незабаром так само різко похолодає. Зола в печі дуже швидко остигає – до швидкого потепління. Ранковий туман віщує теплу погоду і танення снігу. Голуби поводяться неспокійно – до хуртовини.

Важливо відзначити, що в наші дні погода значно змінилася і не всі давні прикмети для нас актуальні.

Перейти до вмісту