Ви тут:
Суспільство 

Введення в храм Пресвятої Богородиці: традиції та заборони свята

21 листопада відзначають одне з 12-ти головних свят річного кола. Якщо рахувати від церковного новоліття, то Введення в храм Пресвятої Богородиці є третім великим святом, яке слідує за Різдвом Пресвятої Богородиці та Воздвиженням Хреста Господнього. Це свято підводить нас до відзначення події Різдва Христового: недарма, починаючи з вчорашнього вечірнього богослужіння, у храмах вже зазвучали різдвяні піснеспіви.

Історія події, яку нині вшановуємо, відома нам зі Священного Передання: праведні Іоаким і Анна, батьки Пречистої Діви, звершили те, що було ними обіцяне: привели свою доньку Марію до Єрусалимського храму і передали Її для служіння Богові. На іконі, що зображає цю подію, ми бачимо, що Марію на храмових сходах зустрічає первосвященник. Передання свідчить, що за особливим одкровенням він не лише прийняв Марію для проживання, навчання і служіння при храмі, але і ввів у виняткове місце, Святеє святих, яке позначало особливу присутність Божу. Цією пророчою дією було сповіщене те виняткове служіння, яке має звершити Діва – вмістити Невмістимого, стати Матір’ю для Сина Божого.

Діва Марія, входячи до Єрусалимського храму, прямує до виконання Свого покликання послужити воплоченню Сина Божого і Спасителя. І ми, як християни, нині теж прямуємо на зустріч вшануванню Різдва Христового, в час посту більше уваги приділяючи духовним потребам і добрим ділам. Нехай наше спілкування з Богом буде для нас так само плідним і корисним, як воно було плідним для Діви Марії.

Іменини сьогодні відзначають Павло, Олексій, Володимир, Микола, Ада.

У це свято добре піти до храму, поставити свічку і помолитися. У Богородиці просять здоров’я, захисту і заступництва, моляться про зцілення від різних захворювань, про допомогу, про зміцнення віри, про прощення гріхів, вдале заміжжя.

На Введення також ведуть діток до церкви на першу сповідь – за православною традицією починають сповідатися з семи років. Після служби хресні дарують своїм хрещеникам подарунки, пригощають солодощами.

День вважається хорошим для здійснення угод і продажу. За старих часів вірили, що зима в цей час роз’їжджає на санях, тому намагалися до Введення привести до ладу і свої сани – напередодні добре буде автомобілістам поміняти літню гуму на зимову.

Триває Різдвяний піст, але в це велике свято тим, хто постує, дозволяється гаряча їжа з олією, риба і трохи вина.

Народні прикмети

Наші пращури помітили, якщо у цей день погода хороша, то зима буде холодною.

Сніг весь день не тане – до хорошого врожаю наступного року;

Якщо небо з ранку ясне та синє – то до швидкого похолодання;

Якщо буде сильний мороз, він протримається до Різдва.

Що не можна робити у цей день

Цього дня не можна веселитися та забороняється робити важку роботу. До того ж, не можна шити та в’язати.

Крім того, не можна укладати шлюби та вінчатися. Відповідна заборона поширюється на всі дні Різдвяного посту, але особливо сильна на Третю Пречисту.

Заборонено у це світле свято лаятись, заздрити, засуджувати інших людей та бажати їм зла. Також не можна давати і брати гроші в борг.

Перейти до вмісту