Ви тут:
Суспільство ТОП-новина Україна 

У Полтаві відкрили перше в області «Вікно життя»

28 листопада в обласному центрі відкрили перше на Полтавщині «Вікно життя» – спеціально облаштоване місце, де людина може залишити новонароджену дитину.

Воно було створене після того, як півтора тижні тому в Глобиному на смітнику знайшли живе немовля.

«Дуже вразила ситуація, коли на смітнику залишили дитя. Ми з керівництвом Департаменту охорони здоров’я облвійськадміністрації, Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М. В. Скліфосовського миттєво відреагували на неї, зробили таке захищене місце, де людина може залишити своє дитя, – розповів про ініціативу начальник Полтавської ОВА Філіп Пронін. – Сподіваюся, що таких випадків узагалі не буде. Але в разі потреби нехай люди знають, куди можна прийти й що зробити.

Як розповів директор Департаменту охорони здоров’я облвійськадміністрації Віктор Лисак, до повномасштабної війни кількість відмов від новонароджених на Полтавщині поступово зменшувалася, але в умовах воєнного стану знову почала зростати й на сьогодні в середньому по регіону становить 10-15 дітей за рік.

Роботу щодо того, аби мати не відмовлялася від своєї дитини, не залишала її, проводять одразу, тільки-но з’являється така ймовірність, при пологових будинках, соціальні служби, психологи допомагають жінці прийняти немовля, нові обставини. Для ситуацій же, коли породілля вже пішла із закладу з новонародженим, а потім із якихось причин захотіла відмовитися від нього або народжувала взагалі не в пологовому будинку, створюють «Вікна життя».

Поки що їх в Україні небагато. Перший такий осередок для порятунку немовлят в Україні з’явився 2009 року у Львові, потім у Києві, Харкові та інших населених пунктах. Тепер є й у Полтаві – працює у Центрі спеціалізованої педіатричної допомоги обласної лікарні. Сюди можна прийти в будь-який час.

Після того як мама вирішила залишити свою дитину, вона може прийти до «Вікна життя». Воно доступне цілодобово, уночі підсвічується, його видно. Потрібно відчинити двері (вони незамкнені, але за ними встановлена решітка), покласти дитину через спеціальний отвір у цій решітці на ліжечко на колесах, відштовхнути його, подзвонити.

«У нас тут постійно функціонує пост чергової медсестри. За кілька секунд після дзвінка вона підійде й забере немовля. На першому поверсі розміщене відділення інтенсивної терапії для новонароджених на 12 ліжок. Дитина потрапляє туди, їй надають усю медичну допомогу, – розповів головний лікар Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М. В. Скліфосовського Григорій Оксак. – Ми дотримуємося принципу анонімності, щоб мама не боялася, що буде якесь переслідування. Але закликаємо добре подумати перед тим, як зробити цей крок. Наголошуємо, що ліжечко потрібно відштовхнути. Після цього дотягнутися до немовля буде неможливо.

На створення «Вікна життя» в обласному центрі витратили мінімум коштів, кажуть в ОВА: «На ліжечко, дзвінок. Але найголовніше – зберегти життя!».

Незабаром розширити ініціативу планують також на Кременчук й інші міста Полтавщини.

Перейти до вмісту