Ви тут:
Суспільство 

29 листопада: народні прикмети та головні заборони

29 листопада за новим церковним календарем згадують святого Парамона і ще 370 мучеників. У народному календарі – Парамонів день.

Про великомученика відомо небагато. Парамон Віфінський жив у III столітті, за часів імператора Деція Траяна і гонінь на християн. Правитель східних областей Аквіан вирізнявся особливою жорстокістю – за його розпорядженням у в’язницю кинули 370 християн, які відмовилися робити жертвопринесення ідолам. Ув’язнених катували і катували, намагаючись змусити відректися від віри. Тоді Парамон, будучи простим жителем, виступив перед імператором, намагаючись домогтися, щоб перестали мучити людей. Але й сам опинився у в’язниці. Разом з іншими Парамон стоїчно виніс усі муки, відмовляючись зректися віри в Христа, і врешті-решт усіх християн стратили.

Свято 29 листопада за старим стилем – день пам’яті одного з 12 апостолів Христа Левія Матвія.

Іменини сьогодні відзначають Данило, Денис, Іван, Микола, Парамон, Сергій, Федір.

Святому Парамону моляться про зміцнення віри й духу, душевний спокій, просять здоров’я, добробуту в сім’ї та дітям. Тим, хто дотримується посту, цього дня належить сухоїдіння. Також на Парамона заведено готувати пісну випічку. Заповзятливі господині намагалися піти до сусідів і хоч що-небудь позичити: вважалося, що після цього гроші самі знайдуть до них дорогу до будинку.

У народне свято 29 листопада наші предки топили піч і перевіряли запас дров на зиму, а при необхідності докуповували деревину. В українській печі готували страви, пекли хліб, виготовляли посуд, сушили гриби, городину і ягоди на Святвечір. За піччю намагалися доглядати і регулярно її чистити, інакше в ній, за повір’ями, може оселитися нечисть.

У свято 29 листопада люди намагалися прислухатися до порад рідних і друзів. Вважалося, що в цю дату люди стають мудрішими і можуть приймати далекоглядні рішення. А ось для заробітку і покупок день вважається невдалим.

Також день вважався небезпечним для здоров’я, оскільки в цю дату зазвичай дули сильні холодні вітри і йшов мокрий сніг. Через протяг і мокрі ноги люди часто хворіли. Зазвичай в цю дату народ залишався вдома. Чоловіки займалися утепленням будинку і засолюванням сала, а жінки присвячували день рукоділлю.

Не розмовляйте з людиною через поріг в цей день, інакше посваритеся в майбутньому. Невдалий день для грошових справ. Краще утриматися від великих і необдуманих покупок. Не варто в цю дату ігнорувати поради близьких і друзів – вони можуть вам стати в нагоді. Вагітним в цей день не можна їсти ягоди.
Якщо в цей день йде сніг, то скоро почнуться сильні хуртовини. Вітряна погода віщує холодну і сніжну зиму, дощова – теплу і сиру зиму. Ожеледь на дорогах віщує морозну, але малосніжну зиму. Чим тепліше погода в цей день, тим холодніше буде зима. Якщо з берези ще не опало все листя, то в грудні буде багато теплих днів. Хмари низько пливуть – до морозів. Якщо з ранку пішов сніг, то до самого Дня святого Миколая (6 грудня) будуть снігопади.

Важливо відзначити, що в наш час клімат дуже змінився, і не всі давні прикмети для нас актуальні.

Перейти до вмісту