Хто повинен відловлювати безпритульних тварин: роз’яснення ГУ Держпродспоживслужби у Полтавській області
18 жовтня до фахівців Кобеляцької дільниці ветеринарної медицини Полтавської дільничної лікарні ветеринарної медицини Полтавської обласної державної лікарні ветеринарної медицини звернулися місцеві волонтери з проханням відловити безпритульного собаку, який перебуває на території приватного підприємства у селі Бутенки Полтавської області, та на їх думку, з ознаками сказу. За словами працівників підприємства, місцеві тварини і люди не контактували з можливо хворим собакою.
Джерело: Головне управління Держпродспоживслужби у Полтавській області.
Лікарі ветеринарної медицини Полтавської обласної державної лікарні ветеринарної медицини одразу виїхали на місце – провели імунізацію вакциною «Рабістар» відловлених трьох собак і трьох цуценят. Зараз вони на вимушеній перетримці і перебуватимуть там не менше 15 днів, щоб виключити захворювання на сказ.
Фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області та спеціалісти Полтавської обласної державної лікарні ветеринарної медицини відреагували миттєво: аби уникнути розповсюдження небезпечного захворювання – якісно виконали свою роботу! Не зважаючи на те, що органи місцевого самоврядування від виконання своєї роботи самоусунулися!
Відповідно до статті 1 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» безпритульні тварини – домашні тварини, що залишилися без догляду людини або утворили напіввільні угруповання,
здатні розмножуватися поза контролем людини.
Згідно пункту 2 статті 341 Цивільного кодексу України, у разі відмови особи, у якої бездоглядна домашня тварина була на утриманні та в користуванні, від набуття права власності на неї, ця тварина переходить у власність територіальної громади, на території якої її було виявлено. Враховуючи положення статті 15 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження», для утримання безпритульних тварин створюються притулки для тварин, які можуть створюватися органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, громадськими і благодійними організаціями та фізичними особами. Притулки для тварин діють за рахунок коштів їх власників, а також будь-яких інших не заборонених законом джерел.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону України «Про захист тварин від жорсткого поводження», для забезпечення вилову та тимчасової ізоляції безпритульних тварин органами місцевого самоврядування можуть створюватися комунальні служби або підприємства з питань утримання та поводження з тваринами в населених пунктах відповідно до місцевих програм регулювання чисельності тварин у населених пунктах.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2022 № 720 затверджений Порядок регулювання чисельності тварин, що не утримуються людиною, але перебувають в умовах, повністю або частково створюваних діяльністю людини, та безпритульних тварин, а також їх розміщення на відповідних підприємствах, в установах та організаціях чи повернення до ареалу перебування (місць вилову), де в 4 пункті цього Порядку зазначено, що з метою ефективного, дієвого, економічно доцільного та суспільно прийнятного механізму регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами органи місцевого самоврядування розробляють та затверджують місцеві програми регулювання чисельності безпритульних тварин у населених пунктах. Під час розроблення відповідних програм місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування керуються законодавством про захист тварин від жорстокого поводження.
Отже, відповідальність за безпритульних тварин покладається виключно на територіальні громади, на території яких їх було виявлено! У нормативно-правових актах чітко зазначено, що до повноважень лікарів ветеринарної медицини не входить відлов безпритульних тварин. Тож, зважаючи на ситуацію, що склалася, фахівці Головного управління Держпродспоживслужби та спеціалісти Полтавської обласної державної лікарні ветеринарної медицини спрацювали в межах та у спосіб передбачений чинним законодавством України.