Ви тут:
Суспільство 

3 жовтня – Діонісія Ареопагіта: традиції й заборони дня

За новим церковним календарем згадують Діонісія Ареопагіта. Він жив в Афінах, у I столітті. Він здобув гарну освіту і поїхав в Іліополь (Єгипет), щоб вивчати астрономію. Там, у момент розп’яття Христа він став свідком сонячного затемнення.

Коли Діонісій повернувся додому, його обрали до Верховного суду Афін, званого Ареопаг, і суддю прозвали Ареопагіт. Пізніше до суду запросили апостола Павла – він роз’яснив християнське вчення і Діонісій увірував у Христа, став послідовником Павла. Три роки суддя супроводжував апостола і після став єпископом Афінським.

Коли за часів імператора Нерона пішли гоніння на християн, то апостолів Павла і Петра стратили. Тоді Діонісій вирішив будь-що-будь продовжити їхню справу. Він, а також священнослужитель Рустик і Елевферій вирушили проповідувати в Італію, Іспанію, Німеччину, Галію (Францію). У Лютеції Галлійській (нині Париж), їх схопили і кинули до в’язниці, а після стратили.

Церковне свято 3 жовтня за старим стилем – день пам’яті благовірного князя Михайла Чернігівського та його боярина Феодора, а також великомучеників Євстафія Плакиду, його дружини і дітей. Раніше ми розповідали, що можна і не можна робити на церковне свято 20 вересня.

Іменини відзначають Михайло, Теодор, Олег, Мислислав, Ґерард, Тереза.

Наші предки вважали це народне свято небезпечним через підвищену небезпеку підхопити хворобу. Вважалося, що в цей день вся нечисть збирається на шабаш, а сестри-лихоманки розповзаються по землі і заражають людей.

За народними повір’ями лихоманки мешкають в болотистих місцях і густих заростях, тому 3 жовтня в подібні місця не ходили. Захворіти 3 жовтня – погана прикмета. Одужання буде довгим і важким.
Свято 3 жовтня вважається вдалим днем для чаклунів. У них в цю дату вдало пройдуть будь-які змови, обряди і пристріт. Тому люди намагалися не спілкуватися з тими, з ким у поганих стосунках.
У народне свято 3 жовтня наші предки стежили за вітром, який наділяли очисною силою. Вірили, що якщо в цю дату встати на високий пагорб спиною проти вітру і розповісти, що вас хвилює, то вітер розвіє всі тривоги.

Не можна в цей день перераховувати монети, інакше будуть проблеми з грошима. Не струшуйте воду з рук на підлогу в цю дату. Якщо у когось із близьких сьогодні день народження, не варто дарувати гроші. Краще піднесіть подарунок, інакше відносини з людиною можуть погіршитися. У цей день підвищується ризик захворіти. Одягайтеся по погоді, не переохолоджуйтесь і не пітнійте сьогодні. Не можна сидіти під протягом. Не можна виносити сміття 3 жовтня. У цей день не можна піднімати речі і гроші з землі. На цих предметах може бути пристріт.

Вогка і туманна погода 3 жовтня віщує погожу осінь і пізній перший снігопад. Якщо день безвітряний, але на річці або озері видно брижі на воді, то скоро похолодає. Протягом дня часто змінюється погода – весь жовтень буде мінливим. Якщо багато білої довгої павутини літає, то осінь буде сприятливою, а сніг випаде нескоро. Шишки на ялинках низько ростуть – до ранніх морозів, високо – справжні холоди вдарять в кінці зими. Південний вітер дме – в наступному році буде відмінний урожай озимих. Якщо суха погода за вікном, то взимку буде мало снігу. Якщо лист з клена і берези обпадає не весь, то зима очікується сувора. Горобці зграйками перелітають з одного місця на інший – чекайте на негоду. Галки зібралися зграєю та кричать – прийде ясна погода. Миші копають нори на південному боці – до холодної зими.

Марія Бойко


Перейти до вмісту