21 жовтня – Іларіона: народні прикмети
21 жовтня за новим церковним календарем згадують Іларіона Великого і перенесення мощей святителя Іларіона, єпископа Меглинського.
Іларіон Великийжив у Палестині, в III-IV століттях. Коли він був юним, то вирушив на навчання в Олександрію. У святого Антонія Великого юнак навчався Слова Божого і повернувся додому вже християнином: роздав родичам і нужденним своє майно, а сам пішов жити в пустелю біля міста Маіума. Там він працював, молився і постився, але одного разу на нього напали розбійники. Дивно, але Іларіон прочитав їм проповідь і зміг переконати їх відмовитися від злочинного життя – розбійники прийняли хрещення. Завдяки цьому святий прославився, й до нього потягнулися люди – він зціляв їх від недуг і позбавляв від нечисті. Пізніше вирушив до Єгипту, щоб побувати на могилі Антонія Великого. Помер святий Іларіон на острові Кіпр – сам передбачив свою смерть, там же і похований.
Іларіон Меглинський народився в XII столітті, в Болгарії, в християнській родині. Коли юнак став повнолітнім, то вирішив піти в монастир. Там він вів суворе і доброчесне життя, і незабаром був обраний настоятелем цього монастиря. Святителя Іларіона любили і поважали, йшли до нього за порадою. Пізніше Іларіона висвятили в сан єпископа Меглинського. Усе своє життя він протистояв єресі – після його проповідей багато єретиків повернулися в християнство.
Також 21 жовтня за новим церковним календарем – Дмитрівська поминальна субота, один з особливих поминальних днів у році.
Іменини відзначають Василь, Віктор, Володимир, Дмитро, Єлизавета, Іван, Марія, Надія, Микола, Павло, Пелагея, Петро, Таїсія, а також Тетяна.
Наші предки в це народне свято чекали похолодання. До кінця жовтня часто випадав перший сніг, а будинках розтоплювали печі. Селяни переодягалися в шуби і кожухи. З возів люди пересідали на сани.
У народі дата 21 жовтня здавна вважається нещасливою для подорожі. Ймовірно, таке марновірство пов’язане з тим, що погода в цей період була непередбачуваною. Дощі і сніг постійно змінювали один одного, а стежки то замерзали, то покривалися брудом. Підвищувався ризик загрузнути і не зуміти зрушити з місця.
Жінки в народне свято 21 жовтня займалися купівлею, пошиттям і ремонтом зимового одягу і рукавиць. Чоловіки утеплювали стіни і дах будинку, чистили і заповнювали льох, зміцнювали паркан, заготовляли дрова. У наших предків тривав період підготовки до зими. Молодь гуляла весілля.
У свято 21 жовтня проводили незвичайний ритуал для одужання хворої людини. Для цього на найближчому перехресті викидали пасмо волосся хворого.
Не можна в цей день шкодити природі: ламати гілки, смітити на вулиці, рубати дерева, плювати на землю, полювати, ображати тварин. За прикметами, людина, яка зашкодить природі в цей день, буде страждати від болю в кістках і суглобах.
У цей день підвищується небезпека зустрічі з обманщиком або шахраєм. Не варто довіряти незнайомцям і малознайомим людям, ходити до них в гості або запрошувати до себе додому, вихвалятися і розповідати про свій заробіток і платити за послуги невідомим людям.
За прикметами в Ілларіонів день не можна приймати подарунки від незнайомих людей, оскільки разом з презентом можна перейняти на себе хвороби дарувальника.
Не варто в цей день думати про погане, налаштовувати себе на негатив, занурюватися в невеселі думки і весь день проводити в сльозах.
Не можна 21 жовтня вирушати в далеку дорогу – велика ймовірність виникнення проблем в дорозі. Якщо ж подорож не можна відкласти, то перед нею варто тричі прочитати про себе молитву “Отче наш”.
Хмари низько пливуть – до морозу. Якщо до 21 жовтня з берези не опало все листя, сніг випаде пізно. Якщо навколо сонця з’являється туманний ореол, то найближчими днями буде суха і ясна погода. Зірки 21 жовтня яскраво сяють – буде хороша погода, тьмяніють – до негоди. Якщо день сонячний, але морозний, то до кінця жовтня буде перший сніг. Ранковий туман віщує теплу і сонячну погоду. Дерева і трава вкрилися інеєм – скоро ще сильніше похолодає. Якщо домашня худоба почала вести себе неспокійно і часто кричати, то варто чекати негоди. Миші риють нори з півдня – до суворої і сніжної зими. Дятел посилено стукає по деревах – до ранньої і холодної зими. Якщо подув теплий вітер, то скоро буде відлига.
Важливо відзначити, що в наш час клімат дуже змінився, і не всі давні прикмети для нас актуальні.
фото: pexels