На Полтавщині функціонує 31 військово-лікарська комісія
На Полтавщині функціонує 31 військово-лікарська комісія
На сьогодні у Полтавській області функціонує 31 військово-лікарська комісія. Проте за потреби їх кількість можуть збільшити.
Про зміни у законодавстві про проходження військово-лікарської комісії розповіли на брифінгу 13 вересня заступник начальника Полтавського обласного ТЦК та СП Едуард Бородай та начальник медичної служби сектору комплектування Полтавського обласного ТЦК та СП Жанна Дрига.
“Однією з умов призову є ступінь придатності, який визначає військово-лікарська комісія. Наразі в області створено 31 військово-лікарську комісію. На сьогодні ВЛК працюють в автономному режимі, відділені від ТЦК та СП, працюють на базі цивільних медичних закладів”, – розповів Едуард Бородай.
Щодо порядку проходження ВЛК, то військовозобов’язаний, якому потрібно визначити ступінь придатності, прибуває у ТЦК та СП та отримує направлення.
“Військовий проходить медогляд, після якого визначають – придатний, обмежено придатний, непридатний чи тимчасово непридатний. Якщо військовозобов’язаний придатний, то приймають рішення про мобілізацію або військову службу за контрактом. Якщо громадянин непридатний або тимчасово непридатний, то документи перевіряє обласна ВЛК та 12-та регіональна ВЛК у Харкові. Лише після цього приймають рішення про виключення військовозобов’язаного з військового обліку”, – розповів Едуард Бородай.
Як наголосила Жанна Дрига, наразі посилено контроль за роботою військово-лікарських комісій.
“ВЛК, які створені на базі лікувальних підприємств, керуються наказом №402 “Про затвердження положення про військово-лікарську експертизу у ЗСУ”. Нещодавно до цього наказу внесено зміни наказами № 457 та № 490. Відтак, посилено контроль за роботою ВЛК. Для прикладу, у нашій області для ВЛК районних ТЦК та СП першою та основною ланкою є Полтавська обласна ВЛК. Вона направляє усі рішення та справи військовозобов’язаних для перевірки до 12-ої регіональної ВЛК у Харкові”, – повідомила Жанна Дрига.
Склад військово-лікарських комісій як обласних, так і районних ТЦК та СП зараз формується з погодженням 12-ої регіональної ВЛК у Харкові включно, окрім Полтавської обласної.
“За потреби ми будемо ініціювати створення додаткових військово-лікарських комісій”, – зауважила Жанна Дрига.
Вона додала, що відповідно змін до ВЛК, військовозобов’язаний, який не погоджується з рішенням районної ВЛК, може звернутися до обласного ТЦК та СП.
“Тоді ми пропонуємо провести переогляд вже обласною ВЛК. Якщо не згодний і з цим рішенням, то може його оскаржити у 12-ій регіональній ВЛК. Останній етап — центральна ВЛК у Києві. До речі, на Полтавщині зафіксовано лише два випадки, коли оскаржували рішення у 12-ій регіональній ВЛК”, – зазначила Жанна Дрига.
Також встановлені окремі, спрощені, вимоги до стану здоров’я для військовослужбовців Десантно-штурмових військ та морської піхоти в особливий період (охоплює час мобілізації та війни). Відповідні зміни внесені до Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ (наказ № 402), наказом Міноборони від 8 серпня 2023 року № 457 і набули чинності 25 серпня.
Нагадаємо, Президент Володимир Зеленський увів в дію рішення РНБО про перевірку рішень військово-лікарських комісій, які були ухвалені з 24 лютого 2022 року. Відповідно до цього рішення, Кабмін має створити робочі групи із перевірки обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій та військово-лікарських комісій щодо встановлення інвалідності, визнання непридатності до військової служби.