Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

У Полтаві відбувся спеціальний показ фільму “День незалежності”

24 серпня в нашій державі в обмежений прокат вийде документальна стрічка «День незалежності» режисера Володимира Тихого, відомого за такими ігровими фільмами, як «Наші котики», «Брама», а також роботою над «СВ-шоу» з Вєркою Сердючкою.

Але полтавці мали змогу побачити цю картину ще до офіційного старту її показів. Презентація відбулася в обласному центрі, у кінотеатрі Wizoria (РК Колос), увечері 19 серпня. Представляла фільм та ж команда українських документалістів Babylon’13 на чолі з продюсером, уродженцем Кременчука Андрієм Котляром, яка нещодавно привозила в Полтаву іншу надзвичайно глибоку документальну стрічку, що здобула світове визнання, – «Залізні метелики» (про збиття російськими загарбниками літака «Малазійських авіаліній» у небі над окупованою частиною України).

Як зауважив перед переглядом нової роботи Андрій Котляр, «День незалежності» – це картина одного дня в різних куточках нашої країни. У стрічці відображені події 24 серпня 2022 року очима кількох героїв: працівників Державної служби України з надзвичайних ситуацій, які відповідальні за ввімкнення сигналу тривоги в столиці, операторки протитанкового комплексу мінометної батареї, народного депутата, котрий стояв у витоків проголошення незалежності України, патрульних поліцейських, які несуть службу на пляжах Одеси, штурмовика Збройних сил України, 14-річної прибиральниці пабу в Харкові; художниці з Києва.

– Режисер фільму хотів зробити такий широкий, колажний, портрет країни, і ми вибирали людей у різній географії, різному віці та соціальному статусі. А інколи життя просто диктувало нам заміну. Планували одне, а фільмували зовсім інше. Ми мали знімати в Миколаєві історію з розвезенням води. По місту їздило багато різних організацій, які робили це. Але найбільш ефектний вигляд мав трамвай, перероблений під розвезення води. Ми домовилися знімати його. Та 24 серпня не робили цього через безпекові застереження. Росіяни, як ми знаємо, люблять нищити цивільні об’єкти тоді, коли там є скупчення людей, тому ми поїхали знімати артилеристів. Усі речі у фільмі, які пов’язані з фронтом, так чи так планувалися інакше. Десь мав бути бойовий вихід, який погодились зафільмувати частково. Він не стався через певні обставини, тому були траншеї, окопи, дощ, спека, знову дощ, спека, – розповів Андрій Котляр.

Знімали картину одночасно в різних куточках нашої держави. Для цього в роботі задіяли аж 11 кінооператорів. Також у стрічці використали кадри 1991 року, на яких один із героїв «Дня незалежності» Ярослав Кендзьор зафільмував перше внесення синьо-жовтого прапора до сесійної зали Верховної Ради України.

Спецтур «Дня незалежності» в Україні розпочався 14 серпня з Тернополя. Він охопить 18 міст. Окрім того, 24 серпня фільм вийде в прокат у Польщі. Також його планують показати в Північній Америці.

 

Для довідки.
«День Незалежності» – це вже друга робота Володимира Тихого за час повномасштабного вторгнення рф до України й своєрідне продовження стрічки «День українського добровольця», яка здобула нагороди Варшавського міжнародного кінофестивалю, Sheffield Doc/Fest і стала першою української картиною, придбаною BBC. «День незалежності» було відібрано до конкурсної програми фестивалів Docudays UA, під час якого, власне, відбулася його світова прем’єра, та Одеського міжнародного кінофестивалю, що триває з 19 по 26 серпня. Хоча самі творці не розглядають цей фільм як фестивальний.