Ви тут:
Віртуальна археологія 

Стародавні жителі сучасної Полтавщини були вищими чи нижчими за нас?

Іноді в «сенсаційних» новинах пишуть, що знайшлися кістки наших пращурів-велетнів. Або й навпаки – що мешканці давніх народностей були значно меншими від нас сучасних. Тож стародавні жителі сучасної Полтавщини були вищими чи нижчими за нас?

Як ви пам’ятаєте, ми маємо дані про 102 скелети місцевого населення катакомбної спільноти (ІII-II тис. років до н.е.). Вивчивши їх, учені прийшли до висновку, що середній зріст тогочасних жінок становив 160 сантиметрів, а чоловіків — 175. Цікаво, що кілька чоловіків, яких можна назвати «велетнями» тих епох, мали зріст 185-190 см.

У 2020-2021 роках, посилаючись на дані Державної служби статистики, українські медіа написали: середній зріст дорослих українців становить 175 см, а українок — 164 см. Зараз на сайті Держстату такої інформації не знайти (можливо, готують нові приголомшливі дані). Проте ми перевірили статистику серед працівників і працівниць нашого Центру, і дані підтвердилися  Докази – в інфографіці

Як бачимо, зріст тогочасного населення України та сучасних українців за чотири тисячі років не сильно змінився (хіба що максимальний зріст суттєво виріс). Хоча кроманьйонці (від яких ми значною мірою й отримали свої гени) у Європі 30-40 тисяч років тому мали в нормі 180-190 см. Проте різні народи ростуть або меншають різними темпами, і науковці досі не знають напевно чому.

Загалом упродовж останнього століття люди на Землі помітно виросли. Це висновок великого дослідження «Століття тенденцій зросту дорослих людей», оприлюдненого в 2016 році міжнародною групою науковців. Вони узагальнили майже півтори тисячі інших досліджень, які охопили понад 18 мільйонів людей із 200 країн.

Українці в цьому рейтингу на початку минулого століття посідали 27-ме місце, а за наступні сто років перемістилися на 21-шу позицію. Українки — з 43-ї на 10-ту сходинку.

Найвищими сьогодні вважаються чоловіки в Нідерландах (середній зріст 182,5 см), найнижчі — у Східному Тиморі та Ємені (менше 160 см). Найвищі нині жінки живуть у Латвії (170 см), а найнижчі, як і сто років тому, — у Гватемалі (менше 150 см).

Крізь віки зріст людей змінюється, на думку науковців, через два типи чинників: генетичні та соціальні. Соціальні процеси, які впливають на хвилі акселерації та ретардації (уповільнений розвиток), не пояснюються лише характером харчування. Щоправда, бувають і цілком зрозумілі закономірності: одне воєнне покоління, що недоїдає, призводить до зниження довжини тіла у всієї нації. Тож збільшення середнього зросту спільноти виходить із соціального благополуччя, вважають науковці.

Тож не вірте в прадавніх велетів чи крихіток, вірте в статистику і прогрес.

В ілюстрації використані фото Hans Splinter, музейний парк Archeon (Нідерланди); реконструкція зовнішнього вигляду дівчини бронзової доби з Північної Голландії (одяг Marije de Mol, відтворення тіла Van Gogh Modelmaking), реконструкція костюму чоловіка бронзової доби (kalmarlansmuseum.se), світлини Центру.

Перейти до вмісту