Ви тут:
здоров’я Медицина Суспільство 

Не виривати та не заливати олією: що робити, якщо виявили на тілі кліща

Іксодові кліщі можуть переносити небезпечні для людей і тварин захворювання, серед них: кліщовий енцефаліт, бореліоз (хвороба Лайма), хвороба Міямото. Аби уникнути ускладнень, важливо правильно видалити кліща з тіла, тому оминайте поширені “народні методи” і дотримуйтеся порад від лікарів.

Що робити, якщо виявили на тілі кліща, розповіли у Центрі громадського здоровʼя.

Кліщі стають активними весною, коли настає тепло, найбільш активні у квітні-червні та серпні-жовтні. Їх можна зустріти в лісі, парку, сквері або на газонах, зазвичай вони
сидять у траві на висоті 20–60 см і рідко переходять на низькі кущі. Щороку близько 20000 людей страждають від укусів кліщів, тож будьте уважні, відпочиваючи на природі.

Коли кліщ потрапив на одяг, він чекає зручного моменту, і при зупинці активного руху, нападник починає шукати місце для “присмоктування”. Цей процес може тривати від 30 хвилин до кількох днів. Кліщ може перебувати на вашому тілі до 12 днів. Зазвичай, через 2-3 дні після укусу ви помітите припухлість, свербіж і почервоніння, а кліщ
збільшиться в розмірах.

Якщо помітили кліща на своєму тілі:

1. Зверніться до травмпункту. Лікарі допоможуть витягнути кліща і проконсультують щодо подальших дій.

2. Якщо можливість звернутися до лікарні відсутня, ви можете витягнути кліща самостійно. Для цього придбайте в аптеці спеціальний пристрій – “кліщосмик”. Притисніть пристрій до шкіри, підсуньте його під тіло кліща і акуратно розхитуйте його з боку в бік, а потім повільно викрутіть.

3. Якщо у вас немає спеціального пристрою, використовуйте пальці, обгорнуті марлевою серветкою, пінцет, чи петлю з нитки. Витягайте кліща повільно, без ривків.

4. Важливо видалити кліща повністю, разом з хоботком. Якщо хоботок відірвався, його рештки необхідно видалити за допомогою стерильної голки.

5. Після видалення кліща обробіть рану антисептиком і ретельно вимийте руки з милом.

6. Протягом наступних трьох тижнів слід ретельно спостерігати за своїм станом: щоденно міряти температуру тіла і у разі підвищення температури або збільшення почервоніння на шкірі, негайно звернутися до лікаря.

Три “НЕ” при видаленні кліща

Не тиснути.

Не заливати олією або спиртом.

Не виривати.

Фото: Freepik