Ви тут:
Полтавщина Сільське господарство Суспільство 

У громадах Полтавщини створять служби з контролю за використанням та охороною земель

Департамент агропромислового розвитку Полтавської ОВА проводить виїзні наради у громадах щодо змін у сфері земельного законодавства і створення служби з контролю за використанням та охороною земель. Така нарада відбулася й у Миргороді, участь у якій взяли голови 16 територіальних громад району.

Джерело: Полтавська ОВА.

Провів нараду директор Департаменту агропромислового розвитку облвійськадміністрації Сергій Фролов.

Актуальним питанням є зміни у сфері земельного законодавства, судова практика щодо оренди землі, створення служби з контролю за використанням і охороною земель територіальними громадами Полтавщини та виконання заходів “Програми ефективного використання земельних ресурсів Полтавщини на період 2022-2027 років”.

Територіальні громади на виконання заходів “Програми ефективного використання земельних ресурсів Полтавщини на період 2022-2027 років” (Затвердженої рішенням обласної ради № 361 10 позачергової сесії восьмого скликання від 24 грудня 2021 року), приймають участь з інвентаризації земель зайнятих полезахисними смугами, розташованих на землях сільськогосподарського призначення, інвентаризація земель водного фонду на території Полтавської області.

Тож у 2023 році з обласного бюджету виділено 1 млн. 30 тис. грн. на виконання землевпорядних робіт за рахунок коштів які надійшли від втрат сільськогосподарського та лісогосподарського використання.

Участь у обсягах по виконанню Програми з ефективного використання земельних ресурсів Полтавщини взяли 23 територіальних громади на площі земельних ділянок водного фонду 376,8518 га, під полезахисними смугами комунальної форми власності загальною площею 4025,4118 га.

З Миргородського району взяли участь 8 громад на площі земель водного фонду 54,1 га, під полезахисними смугами комунальної форми власності загальною площею 1017,8412 га. Передбачено коштів у співфінансуванні з громадами на загальну суму 686042,37 грн.

Лісосмуги це землі сільськогосподарського призначення а не лісогосподарського і їх основна функція захисна, необхідно проінвентаризувати землю під ними і проводити заходи по їх збереженню та відновленню.

Законом України ,,Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин” № 1423, положення якого набрали чинності 26 травня 2022 року, виконавчі органи відповідної громади набули повноваження зі здійснення державного контролю у сфері охорони та використання земель за дотриманням цільового використання земельних ділянок.

Територіальні громади недоотримують до бюджету кошти через недооформлене право, самовільне зайняття, нецільове використання земельних ділянок, незаконне розорення сіножатей і пасовищ.

Перш за все необхідно проводити моніторинг і аудит земель. На виконання постанови КМУ №750 від 21.07.2021 на базі Полтавського державного аграрного університету за сприяння Департаменту було утворено «Центр Індустрія 4.0» та підписано меморандум співпраці, що дає можливість залучати науковців, розробників та фахових спеціалістів до вирішення складних технічних завдань що стосуються ГІС технологій. Тому для виконання заходів з контролю за використанням і охороною земель необхідне програмне забезпечення, з даного питання проінформував заступник директора Департаменту агропромислового розвитку ОВА – Віктор Скриль.

Про необхідність і порядок створення служби з контролю за використання і охороною земель та проведення заходів з контролю відповідно до чинного законодавства проінформувала та надала фахові рекомендації начальник відділу моніторингу використання земельних і водних ресурсів Департаменту агропромислового розвитку облвійськадміністрації Алла Косик. 

В області створено 11 інспекцій на території Лубенської, Хорольської, Миргородської, Карлівської та Решетилівської міських, Опішнянської, Скороходівської селищних, Щербанівської, В. Рублівської, Терешківської, Новоселівської сільських територіальних громад прийняті рішення щодо повноважень з контролю за використанням та охороною земель є певні результати. У Карлівській міські раді за короткий час після проведених заходів з претензійної роботи державного інспектора з контролю за використанням і охороною земель надійшло до бюджету коштів у розмірі близько 500 тис. грн, у Миргородській близько 300 тис. грн.

Голова Миргородської міської ради зауважив, що Держава надала територіальним громадам повноваження щодо контролю за використанням та охороною земель, тому це право необхідно використати бо краще ніж ми самі ніхто не знає землю територіальних громад і стан її використання.

Начальник земельного відділу Людмила Ігнатченко та начальник юридичного відділу Миргородської міської ради – Олександр Федрунов поділились досвідом зі створення служби з контролю за використанням і охороною земель та виконанням повноважень на даний час службою.

Начальник Миргородської РВА Віталій Дяківнич наголосив на необхідністі і важливісті таких заходів для створення служби з контролю за використанням і охороною земель у кожній територіальній громаді області.

Фото: Полтавська ОВА

Перейти до вмісту