Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Полтавська міська рада оприлюднила результати громадських обговорень щодо перейменування вулиць Кукоби, Гарнієра та Спартака

На засіданні робочої групи Полтавської міської територіальної громади, яке відбулося 30 травня, прийняли рішення з рекомендаціями щодо підготовки проєкту рішення та винесення на чергову сесію питання про перейменування трьох вулиць у Полтаві, адже попереднє депутати не підтримали на засіданні 19 травня, а саме: вулиці Анатолія Кукоби, вулиці Графа фон Гарнієра і  вулиці Спартака.

Відповідно до рішень виконавчого комітету Полтавської міської ради та електронного голосування проводились громадські обговорення щодо перейменування цих вулиць. Пропозиції подавали мешканці Полтавської територіальної громади з 12 до 26 грудня 2022 року. Подані пропозиції були опрацьовані робочою групою та відібрані варіанти для голосування, яке відбувалося на електронній платформі E-dem в період з 15 по 29 березня цього року.
Члени робочої групи – краєзнавці та історики підготували інформацію та результати громадських обговорень, які сьогодні оприлюднила міська рада з метою ширшого інформування населення та депутатського корпусу.
Інформація щодо вулиці Анатолія Кукоби.
Опис: Кукоба Анатолій Тихонович (1948-2011) – міський голова Полтави (1990-2006). Його пам’ять пошанована в Полтаві пам’ятником. Оскільки наприкінці 1980-х років він обіймав посаду секретаря Полтавського міськкому КПУ, що вважається керівною посадою в комуністичній партії, то вулиця, названа в його честь, підлягає перейменуванню відповідно до Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
Результати електронного голосування:
Давида Молдавського вулиця 4.0%(21)
Подільська вулиця 62%(323)
Різдвяна вулиця 34%(177)
Інформація про назву, яка набрала найбільшу кількість голосів:
Подільська вулиця – назва пропонується за розташуванням вулиці у межах історичного району Полтави – Подолу. Ця назва нейтральна, історична, і не має викликати політичних чвар, не несе релігійного чи пропагандистського навантаження.
Інформація щодо вулиці Графа фон Гарнієра.
Опис: Павло Антонович фон Гарнієр (1864-1944?)  жив у Полтаві в маєтку по вул. Покровській №38 (до 1919 р.). За фахом лікар, але в Полтаві не практикував (жив за кошти, які родина отримувала за надання земель в оренду). Гласний міської думи Полтави в 1905-1913 рр. Служив у російській білогвардійській армії, яка воювала проти УНР. Із 1920 року в еміграції. За результатами опрацювання архівних джерел історики не знайшли доказів його суттєвих заслуг перед містом, а також підтвердження наявності в нього титулу графа. Робоча група рекомендує перейменувати вулицю, оскільки ця особа не відповідає вимогам статті 3 Закону України «Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій» щодо присвоєння назви вулиці на його честь.
Результати електронного голосування:
Садівництва вулиця 62.4%(202)
Юрія Липи вулиця 37.6%(124)
Інформація про назву, яка набрала найбільшу кількість голосів:
Садівництва вул. – Садівництво (його народна назва зрусифікована – «Садоводство») – історична назва місцевості, яка від середини ХІХ століття була, значною мірою, під приватним садом Ґуссо́на (на його території в 1861 році був посаджений «Дуб Шевченка» – перший живий пам’ятник Кобзарю). На початку 1890-х років ці  землі придбані Полтавським земством для Школи садівництва і городництва. Після 1919 року належали технікуму з аналогічною назвою, який розширив площі навчальних ділянок. В’їзд до саду Ґуссо́на  і Школи садівництва був біля «Червоних воріт» на вулиці, яка запланована на перейменування. Вже в кінці 1930-х років окремі території Садівництва біля вулиці були віддані під приватну забудову. Не вся  нинішня вулиця, що пропонується для перейменування, належала до Садівництва, але її суттєва частина. У цілому ж населення і зараз сприймає цю місцевість як «Садоводство» (Садівництво). Мета перейменування – збереження історичної назви місцевості.
Інформація щодо вулиці Спартака.
Опис: Спартак (109-71 р. до н. е.) – гладіатор, вождь і лідер рабів під час Третьої Рабської війни, великого повстання рабів проти Римської республіки.
Пропозиція від робочої групи – перейменувати, оскільки культ Спартака виник після 1917 р., коли комуністи прийшли до влади в Росії. Тема повстання Спартака виявилася вкрай політизованою – радянська влада бачила в цьому русі першу «міжнародну революцію трудящих», віддалений у часі прообраз Жовтневої революції.
Результати електронного голосування:
Війська Запорозького вулиця 61.7%(228)
Каролінів вулиця 16.7%(62)
Короля Карла ХІІ вулиця 21.6%(80)
Інформація про назву, яка набрала найбільшу кількість голосів:
Війська Запорозького вул. – Військо Запороозьке – назва козацьких військово-політичних утворень XVI-XVIII століття. У XVI ст. основним центром розселення козацтва стало Запорожжя, або Низ (територія Дніпрових порогів). Звідси назва козаків – запорозькі або низові. Козаки заснували укріплені поселення – січі. У часи Гетьманщини двома основними групами Держави Війська Запорозького були Військо Запорозьке Городове та Військо Запорозьке Низове. Низові козаки жили в паланках басейну пониззя Дніпра, за Дніпровськими порогами, а городові – на території Гетьманщини, зокрема, в містах і селах сучасної Полтавщини.
Система Orphus Поделиться на fb
Перейти до вмісту