Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Учасники громадського мітингу пам`яті до 150-річчя Міхновського висловилися за створення у Полтаві тематичного музею

31 березня виповнилося 150 років від дня народження Миколи Міхновського – ідеолога самостійницької течії в українському русі початку ХХ століття, автора програмного документу Братства тарасівців «Кредо молодого українця» та брошури «Самостійна Україна». З цієї нагоди патріотична громадськість за участю Полтавського офісу Українського інституту національної пам’яті влаштувала мітинг пам’яті на пошану цього видатного Українця.

Небайдужі містяни зібралися біля будинку Русових на Воскресенському Узвозі у Полтаві, біля меморіальної дошки, встановленої на честь Міхновського. Адже саме в цьому будинку 19 лютого 1900 року він зачитав маніфест «Самостійна Україна». У ньому із застосуванням юридичних постулатів Микола Міхновський аргументував необхідність побудови самостійної соборної Української держави, назвав її головного ворога — російський імперіалізм та закликав українців виборювати зі зброєю в руках, «одну, єдину, неподільну, вільну, самостійну Україну від гір Карпатських аж по Кавказькі». 

Будинок родини Русових у Полтаві

Мітинг пам’яті відвідали співробітники Державного архіву Полтавської області, обласного краєзнавчого музею імені Василя Кричевського на чолі із директором Олександром Супруненком, діячі ОУН, заступниця голови обласної ради Лілія Руроєва, депутатки міської ради Юлія Городчаніна і Оксана Дрюк. Також на просвітницьке зібрання завітали й активісти Полтавського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка на чолі із депутатом обласної ради Миколою Кульчинським. Він заявив: обов’язок полтавців зробити в цьому будинку музей, аби вшанувати пам’ять як родини Русових, так і Міхновського. Учасники мітингу одностайно підтримали цю ініціативу.

Тарас Пустовіт
Микола Кульчинський

Модерував мітинг пам’яті регіональний представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар. «Сьогодні великий день в історії України і в історії Полтавщини. 150 років тому народилася особистість, яку ми небезпідставно називаємо апостолом української державності. Міхновський сформулював ідею державної незалежності України», – наголосив Олег Пустовгар. Він розповів про місця пам’яті https://bit.ly/42SqfwY Миколи Міхновського на Полтавщині. А також представник Інституту нацпамяті зацитував уривки з маніфесту «Самостійна Україна»: «Як не можна спинити річку, що, зламавши кригу навесні бурхливо несеться до моря, так не можна спинити нації, що ламає свої кайдани, прокинувшись до життя. Наша нація ступила на новий шлях життя, а ми мусимо стати на її чолі, щоб вести до здійснення ідеалу. Ми розуміємо, що боротьба буде довга і люта. Що ворог безпощадний і дужий. Ми востаннє виходимо на історичну арену, і або поборемо, або вмремо». І доки хоч на однім клапті української території пануватиме чужинець, доти українська інтеліґенція не покладе оружжя, доти всі покоління українців йтимуть на війну. І ця війна провадитиметься усіма засобами, і боротьба культурна вважається також відповідною, як і боротьба фізичною силою. Потреба боротьби випливає з факту нашого національного існування. Нам належить майбутнє, бо зовсім неможливо, щоб ціла велика нація могла зникнути, могла бути задушеною».

Про життєвий шлях Миколи Міхновського в тому числі у Полтаві і Лубнах вів мову знаний полтавський історик, очільник міської «Просвіти», заступник директора Державного архіву Полтавської області Тарас Пустовіт.

Ігор Процай, депутат Полтавської обласної ради переконаний, що популяризація державотворчих ідей Миколи Міхновського нині є важливою як ніколи: «Це є вагомою складовою українського історичного фронту, особливо нині – під час народної російсько-української війни. Адже українська нація героїчно чинить опір російським окупантам, вкотре у своїй історії відстоює свою самобутність і Незалежність».

Людмила Пономаренко

Завершився захід поезією поетеси Людмили Пономаренко, яка зачитала слова авторської пісні присвяченої Міхновському «Кайдани духу».

Ніна Кирпотіна
Олег Пустовгар

Полтавський офіс УІНП (за матеріалами соціальних мереж)

 

 

 

Перейти до вмісту