Ви тут:
Прес-релізи Суспільство 

2 квітня – Всесвітній день поінформованості про аутизм

Розлади аутистичного спектру – це набір виразних проявів у великій кількості, які мають вплив на сприйняття інформації та світу довкола. У кожної людини є певні риси аутистичного спектру. Доки вони не впливають критично на поведінку, комунікацію, загальний розвиток – людину вважають нормальною. Вчасно розпізнати аутизм – означає подарувати дитині шанс на повноцінне самостійне життя.

Тільки поведінкова корекція з раннього віку дає результати роботи з розладами аутистичного спектру, тож дуже важливо спостерігати за дитиною у віці до 4 років і за найменшої підозри почати корекцію. Помітити ознаки аутизму у зовсім ранньому віці доволі складно, але саме ранній вік є найкращим періодом для початку реабілітації.

Якщо до 9 місяців дитина мало посміхається, слабко реагує на прояви ніжності, не любить бути на руках, мало або зовсім не вигукує звуки, то варто звернутися до психолога, невролога або психіатра.

Як розпізнати аутизм у дитини до 9-ти місяців:
– не дивиться в очі;
– не любить бути на руках;
– не демонструє емоції;
– гіперактивність або навпаки повна пасивність;
– викладає предмети в рядки.

Як розпізнати ознаки аутизму у дитини до 12-ти місяців:
– не лепече;
– не вказує пальчиком на предмети;
– не реагує на своє ім’я;
– ігнорує іграшки;
– ходить навшпиньках.

Як розпізнати ознаки аутизму у дитини до 2-х років:
– не реагує на прохання, вказівки, команди;
– часто крутиться навколо себе або бігає по колу;
– погано реагує на будь-які зміни;
– не відчуває небезпеку (наприклад: біжить під машини на дорогу);
– подовгу зосереджується на певних предметах.

Якщо дитина у 2 роки або старша погано розуміє пряму мову, має проблеми зі сном, важко вчиться навичкам самообслуговування, протестує проти нового, має дуже вузьке коло інтересів, то необхідно проконсультуватись із фахівцем з діагностики та корекції розладів аутоспектру.
Деякі діти проявляють ознаки аутизму у перші місяці життя, а в інших ознаки виявляються уже у віці 2-3-х років. У будь-якому віці можна помітити втрату вже набутих раніше навичок комунікації, певні дії, які повторюються без причини, вибірковість до їжі (наприклад: обирає лише один продукт або їжу лише певної консистенції чи кольору).

Як розпізнати ознаки аутизму у дитини у будь-якому віці:
– втрачає вже набуті навички мовлення та взаємодії з людьми;
– уникає контакту очей;
– складно розуміє почуття інших;
– постійно повторює слова, жести;
– незвично та сильно реагує на звуки, запахи, світло тощо;
– має різкі прояви гніву у кризових ситуаціях.

Також діти з розладами аутоспектру можуть мати сенсорний дисбаланс, гіпер- або гіпочутливість. Тобто інформація, що надходить через зір, слух, нюх, смак та дотик може сприйматися занадто сильно або занадто слабо і не узгоджуватися між собою.
Важливо пам’ятати, що окремі симптоми не означають, що у дитини РАС. Багато дітей, які не мають аутизму, проявляють деякі ознаки розладу. Якщо виникли певні підозри – відведіть дитину на діагностику. Час і вік для корекції РАС – критично важливі ресурси. Чим пізніше розпочато втручання, тим гіршим буде результат.
Діагностика точно не нашкодить, а у разі виявлення аутизму ви отримаєте шанс максимально ефективно розвинути дитину.

Валентина Засімович, лікар-невролог дитячий дитячого поліклінічного відділення №1 КП «Дитяча міська клінічна лікарня ПМР»

Перейти до вмісту