Ви тут:
Медицина Суспільство 

У Полтаві провели тренінг для медичних статистиків області

“Медична статистика – живе!”. Про це, як про одне з відкриттів тренінгу, в анкеті зворотнього зв’язку написав один з учасників навчального заходу для медичних статистиків області. Тренінг пройшов 15 березня у Центрі знань з неінфекційних захворювань на базі КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я».

Про це повідомили у КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР».

Своїх фахівців на навчання направили лікувальні заклади з Козельщини й Зінькова, Кременчука й Диканьки, Семенівки й Гадяча, Хорола й Решетилівки, Лубен, Градизька, Шишак, Чутового та Полтави.

Організатор заходу, керівник обласного центру громадського здоров’я Ніна Дурдикулиєва представила спікерів. Колеги розповіли про свої вподобання, захоплення та озвучили очікування від участі в заході. Сьогодні статистикам потрібні не лише нові знання, а й вдосконалення процесу збору й аналізу даних, нові алгоритми роботи, від обліку до подання звітності; використання можливостей медичних інформаційних систем (МІС) для оптимізації процесу і прийняття ефективних управлінських рішень.

Завідувач Центру знань з неінфекційних захворювань (НІЗ) Володимир Голубєв презентував учасникам тренінгу проєкт «Діємо для здоров’я», завдяки якому створено сучасну навчальну базу, а також розповів про основні неінфекційні захворювання та фактори ризику їх виникнення.

Найважчий тягар передчасної смертності наразі несуть хвороби серцево-судинної системи. Також до найпоширеніших НІЗ належать новоутворення, цукровий діабет, хронічні респіраторні та психічні захворювання. Із п’яти найпоширеніших факторів ризику чотири – поведінкові, на які можна впливати: споживання тютюну та алкоголю, нездорове харчування, недостатня фізична активність, забруднення повітря. Спікер закликав долучатися до поширення цих знань серед населення.

Заступник директора з аналітичної роботи КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР» Юрій Торяник проаналізував показники у сфері НІЗ в Україні, області, районах і територіальних громадах. Також розповів про можливості й перспективи використання електронної системи охорони здоров’я для отримання інформації та здійснення порівняльного аналізу показників у сфері НІЗ. Нове у процесі збору та аналізу статистичних показників для прийняття управлінських рішень учасники тренінгу засвоювали та обговорювали спільно з Лесею Гавріловою, завідувачкою відділу обласного центру громадського здоров’я.

Цікавим і корисним було практичне завдання, яке обговорювали у чотирьох групах: визначали головні проблеми в роботі та можливі шляхи їх вирішення. Наводили приклади ситуацій, що потребують змін. Як з’ясувалося в процесі обговорення, заклади області використовують 33 медичні інформаційні системи (МІС). Дошкуляє відсутність взаємодії між ними. Якщо, наприклад, екстрена допомога доправляє хворого в кардіологію, сімейний лікар про недугу пацієнта зможе дізнатися хіба що від самого пацієнта. Відсутній єдиний алгоритм збору та аналізу даних. Ускладнює облік недосконала реєстрація смертей, міграції населення. Навіть зміна декларантом номера телефону  призводить до величезних складнощів. При цьому навантаження на МІС зростає: додалися електронні рецепти, електронні лікарняні тощо.

З заступником медичного директора з організаційно-методичної роботи КП «Полтавський обласний клінічний онкологічний диспансер»  Оленою Таракановою учасники тренінгу обговорили стан реєстрації та облік хворих на злоякісні утворення. Спікерка проаналізувала захворюваність, летальність, демографічні дані та інші статистичні показники, познайомила слухачів з базою даних Національного інституту раку, вимогами до заповнення канцер-реєстрів.

Учасники тренінгу підсумували, що відміна у 2017 році статистичної форми №12 МОЗ України (для збору інформації по захворюваності та поширеності НІЗ) дуже ускладнила розуміння ситуації як на рівні держави, так і в розрізі регіонів. Учасники тренінгу вирішили розробити на території області алгоритм дій, що дозволить оптимізувати процес збору та аналізу показників здоров’я населення з використанням електронних медичних систем.

“Ми це робимо не для себе і не для НСЗУ. Це потрібно, щоб розуміти ситуацію з неінфекційними захворюваннями в області, у районах і в розрізі громад – для прийняття ефективних управлінських рішень і зниження тягаря НІЗ на наших територіях”, – зазначив насамкінець Юрій Торяник.

“Я сьогодні познайомилася з колегами-статистиками з різних районів і громад, ми обмінялися контактами,отримали нові знання про деякі звітні форми. Дуже порадувала перспектива створення групи медичних статистиків Полтавщини у соцмережі, щоб ділитися досвідом чи в разі потреби питати поради у більш досвідчених колег, яких тепер знаю особисто. День був дуже продуктивний”, – зазначила учасниця тренінгу Валентина Ковпак із Котельви.

Система Orphus Поделиться на fb