Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

У Києві відкрили виставку світлин етнофотографа, присвячену традиціям Полтавщини

17 березня у виставковій залі “Хлібня” (пам’ятка архітектури, збудована у 1722-1730 роках) Національного заповідника “Софія Київська” відкрили виставку світлин  етнофотографа Анни Сенік “Традиції Полтавщини: живі образи”. Тож поціновувачі історії та фотографій можуть побачити портрети українців у автентичному одязі Полтавського регіону. 

26 світлин у народному вбранні, які на початку року представили у Полтавському художньому музеї (Галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка, тепер можуть переглянути кияни. У фотографіях були використані строї з приватних колекцій та зібрань, серед яких збірка “Древо” Едуарда Крутька та фонду Полтавського краєзнавчого музею Полтави.

“Ми живемо у той час, коли Україна не тільки відродилася як держава, а й відроджується українська культура та духовність, яка є фундаментом будь-якої нації. Ми зараз цей фундамент не тільки закладаємо, а й відроджуємо. Український говір — це справжня українська мова. Тому хто хоче говорити українською має поїхати до Полтави та почути як там говорять. Це є справжня українська мова”, – зазначив Патріарх Київський і всієї Руси-України у 1995-2018 роках Філарет.

Анна Сенік є відомим українським фотографом, засновницею напрямку української етнофотографії. Вона – авторка понад 200 фотосесій. Більшість її робіт присвячені традиційному українському одягу, проте окремі серії відтворюють образи учасників українських військових формувань минулого.

“Велика честь мати свою виставку у духовному та історичному центрі України. І велике щастя бачити сьогодні таку велику кількість гостей, серед яких рідній близькі та знайомі. Ми всі об’єднані великим почуттям любові до традиційної української культури. Мене часто запитують про те, чи я показую у своїх фото українську ідентичність. Насправді вона цього не потребує. Вона має настільки велику силу, що мої фото лише її маленький похідний продукт”, – розповіла Анна Сенік.

Під час виставки презентували книгу Євгенія Аничина “Українська ідентичність писана світлом. Полтавщина другої половини ХІХ — початку ХХ століття”. Основою для неї стали світлини кінця ХІХ — початку ХХ століть авторства фотографів того часу. До двох частин увійшли загалом 500 світлин, більшість яких опубліковані вперше.

“Сьогодні ми маємо нагоду порівняти світлини теперішнього часу з тими, які були зроблені у минулому. Робота над книгою розпочалася близько 10 років тому з простого проєкту, за допомогою якого хотіли показати нашу справжню автентичність. Виставка пройшла з великим успіхом. Тоді я запитав, у чому причина цього успіху. Напевно у тому, що є великий попит на нашу українську автентичність”, – зазначив автор книги.

Також Марина Пушкарьова презентувала книгу-подорож “Гастрономічні нариси з Полтавщини або невигадані історії про любов до своєї справи». Це літературний твір, який є своєрідною розповіддю про те, як полтавці з давніх часів вміють уміло готувати та якісно подавати страви. А головне – вміють любити та ділитися нею.

На відкритті прозвучали автентичні пісні у виконанні групи народного співу вокально-хорової студії “Домінус” під керівництвом Аліни Зінченко та гурту “Вільце”. Завершив вечір Полтавщини у столиці “Гастрономічний комплімент” від крафтових виробників Полтавщини.

“Сьогодні всіх нас до Святині України, Софії Київської, привела справжня любов. Любов до України, Полтавщини, її традицій. Це портрети українців у автентичному одязі Полтавського регіону. Перед нами постає Полтавщина як частина Великої України зі своїми звичаями, культурою, мистецтвом і духом нескореної української нації. Ми бачимо життя нашого народу простим і величним, буденним і героїчним. Особлива вдячність нашим захисникам і захисницями, завдяки яким ми можемо проводити мистецькі події”, – додала куратор виставки, депутат Полтавської обласної ради Яніна Барибіна.

Захід відбувся за підтримки українського політика, дипломата, Надзвичайного та Повноважного Посла України Івана Осташа (працював в Лівані у 2016—2022).

“Україна перезимувала другу найскладнішу зиму за останнє, напевно, століття. Я дуже оптимістично ставлюся до всього того, що відбувається, тому вважаю, що все найкраще у нас попереду. Під час однієї з поїздок відвідав одне з наших сердець України – Полтавщину. У художньому музеї я побачив цю прекрасну виставку, яку ми можемо споглядати тепер тут, унікальні книги про українську автентичність та полтавську гастрономію. Полтава продовжує жити, дуже важливо, щоб це бачили також інші регіони країни”, – розповів Осташ.

Як зазначили організатори, виставка триватиме до 9 квітня.

Фото та відео – Олег Дубина, ОКІА “Новини Полтавщини”

Система Orphus Поделиться на fb