Ви тут:
Суспільство 

«Священна війна» роспропаганди руками мусульман

За 400 днів повномасштабного спротиву Центр протидії дезінформації все частіше знаходить дезінформаційні кампанії росіян, які розраховані на тривалий час, мають певну популярність і вплив на населення. 

Джерело: Центр протидії дезінформації при РНБО України

Недавній фейк росіян щодо обстрілу українськими військовими машини, в якій знаходилася жінка з дитиною, сколихнув медіапростір, але після його розкриття всі досить швидко про нього забули. Фахівці ЦПД проаналізували це відео та виявили, що така «робота» з’явилася у ворожих медіа не випадково і є складовою масштабної кампанії рф, мета якої — розпалювання міжрелігійної ворожнечі та демонізація України в очах мусульман. 

Детальніше про  фейк:

27.03.2023 о 13:31 у російському Telegram-каналі «Два майора» було опубліковане відео з відеореєстратора від 24.03.2023, що супроводжувалося текстом наступного змісту (далі — мовою оригіналу): 

«…ВСУшники назвали мусульманку с ребенком “свиньей” за обгон воинской колонны»

В сети распространяется видео, как 24 марта 2023 г. в прифронтовой зоне солдаты ВСУ остановили проезжавший мимо их колонны автомобиль, в котором находились женщина и ребенок.

Украинский военнослужащий в грубой форме предъявил женщине претензии за «нарушение ПДД» (видимо, его возмутил обгон воинской колонны).  После изучения документов он потребовал разговаривать на украинском языке.

Увидев, что женщина, судя по установочным данным, мусульманка и разговаривает на русском языке, намеренно стал называть её свиньёй.

После того, как она попросила не оскорблять ее, военнослужащий зачем-то выстрелил несколько раз вблизи автомобиля с гражданскими. 

Идеология, продвигаемся нацистскими батальонами во все воинские формирования Украины крайне проста: одна нация, одна вера, один язык. Все как у третьего рейха, ничего нового. Очень подходит для ограниченных солдат противника, которые и понятия не имеют, что 24 марта был первый день священного для мусульман месяца Рамадан.

Цей відеоматеріал почав швидко розповсюджуватися в російських і проросійських Telegram-каналах та ЗМІ з акцентом на терор російськомовного населення. Саме в цьому ключі фейк набрав резонансу, а маніпуляції щодо ненависті до мусульман зникли.

Чому росіяни вирішили зачепити саме мусульман? 

Не маючи змоги отримати перевагу на полі бою, кремль вирішив підвищити мобілізацію рф саме за рахунок мусульман. Це стара як світ методика відбору нацменшин, які йдуть на «м’ясо», а згодом як добриво для українського чорнозему. 

Раніше Центр досліджував питання участі росіян у війні проти України, і виявилося, що найбільше постраждали саме нацменшини. Регіонами-лідерами за кількістю загиблих військових на тисячу населення є Північна Осетія, Бурятія, Тива, Дагестан, Інгушетія, Чукотка та Поволжя. 

Російське командування навмисно відправляє на передову солдатів «неросійської» зовнішності, щоб підкреслити  формальне виправдання нападу на Україну під гаслом «багатонаціональний народ рф бореться з фашизмом», але фактично кремль «кидає у пекло» вихідців із найвіддаленіших частин країни, щоб не провокувати антивоєнні протести у великих російськомовних містах.

Участь у війні проти України представників російських республік є черговим нагадуванням закріплення за ними своєї «другосортності» у сучасній росії.

Другим і не менш важливим фактором стала дата початку великого релігійного свята мусульман — Рамадан. Перед цим роспроспагандисти отримали методички, в яких вказано, що вони за допомогою фейків і дезінформаційних кампаній повинні розпалити міжрелігійний конфлікт українців з мусульманами, який має перерости в релігійну війну. 

Ключові наративи, які просуваються ворожими ЗМІ: «Україна – безбожна/сатаністська держава», «Україна не поважає мусульман та іслам», «росія —  друг мусульман і захищає ісламські цінності», «Мусульмани світу мають боротися з безбожною Україною пліч-о-пліч з росією». 

Варто визнати, що наймасштабнішою і найуспішнішою провокацією ворога стала відеопостановка,  де нібито українські військовослужбовці використовують священну книгу мусульман – Коран як дощечку для нарізання сала.

Цей фейк набрав понад 10 мільйонів переглядів і викликав бурю емоцій серед представників мусульманського світу. 

Відео було опубліковане 15.03.2023, що не випадково, адже цей день вважається міжнародним днем боротьби з ісламофобією. 

Після появи відео про використання священної книги мусульман для нарізання сала, в Telegram-каналі «Д///ИХАД» було опубліковане наступне відео схожого характеру. У ньому особи, які видають себе за військовослужбовці ЗСУ, використовують Коран для розпалювання багаття. 

Також важливо зазначити, що паралельно з поширенням відео про Коран і зневажливе ставлення українців  до нього, росіяни розповсюджували відеозапис, на якому перед походом на бойові позиції російські штурмовики 70-го полку 42-ї мотострілецької дивізії проводять обряд причастя. 

Зазначене порівняння є маніпуляцією, мета якої – виставити українських військовослужбовців безбожними злочинцями, а росіян сумлінними вірянами та захисниками релігійних цінностей, які не на камеру цих же мусульман лають «чорнотою» та «понаїхавшими». 

Розвінчати цей фейк не складно, адже на ньому присутні основні складові постановки, а саме: 

  • відсутність облич у кадрі;
  • використання російських слів в українській мові (зокрема, один із учасників відеоролика каже: «Хлопцi, не можете розпалити костор?», маючи на увазі багаття);
  • театральність самих дій у відео;

Роспропаганда через власну медіамережу, а також за допомогою псевдоекспертів з мусульманського світу, активно розповсюджувала цей фейк на міжнародну мусульманську аудиторію, зокрема на Туреччину.

За словами спеціаліста Управління комунікацій Апарату Головнокомандувача ЗСУ Тараса Дзюби:

«росіяни, поширюючи ці фейкові відео, мали 2 мети. По-перше, на провокацію вже відреагували турецькі та інші спільноти світу. Тобто росіяни цілеспрямовано поширюють ці відео у тих країнах, де іслам є основною релігією.

Друга мета цієї інформаційно-психологічної операції кремля – вплинути на своє власне населення.

У росії також є багато мусульман. Особливо російську владу цікавлять кавказькі регіони, де вони набирають воїнів, які як мінімум не п’ють».

Ще однією провокацією, направленою на дискредитацію ЗСУ та України вцілому перед мусульманським світом, став відеозапис, де танк ЗСУ веде бій біля зруйнованого, як було встановлено, Єдиного ісламського культурного центру в місті Бахмуті. Відеозапис супроводжує текст маніпулятивного характеру:

«Бои в Бахмуте: Танк ВСУ спрятался за мечетью и ведёт огонь. Таким образом украинские террористы действуют повсеместно, прикрываясь домами и даже святыми для верующих храмами и мечетями».

Ще 15 травня 2022 року мусульманський центр було пошкоджено внаслідок російського обстрілу. Зі слів голови мусульманської громади в Бахмуті, російські снаряди потрапили у дах і подвір’я мечеті, в результаті значно пошкодивши будівлю.

Попри отримані пошкодження, мусульманський центр став притулком для українських військовослужбовців, які сповідують іслам.

Так, 9 грудня 2022 року група з десяти воїнів-мусульман, які захищають Україну в різних підрозділах, помолилася Аллаху в мечеті Бахмута.

Центр підтверджує достовірність відео, на якому танк з маркуванням ЗС України веде вогонь біля мусульманского центру в Бахмуті по ворогу, що наступає. У той же час, Центр звертає увагу, що руйнація недобудованого мусульманського центру відбувається від обстрілів, які здійсюють ЗС рф, намагаюсь захопити територію у результаті своїх наступальних дій.

Враховуючи переважаючі сили противника та знищення значної забудови міста Бахмут, Центр вважає, що використання мусульманського центру в якості укриття не є умисною дією, а скоріше тактичною необхідністю. Тому, поширені маніпулятивні повідомлення у російських Telegram-каналах, нібито «український танк прикривається мусульманською мечетю, використовуючи її як щит», є необґрунтованими та надуманими.

Як бачимо, навіть після спростування цього фейку, через його масове поширення і резонанс, маємо визнати, що ворог досяг певного успіху у цій провокації. У майбутньому це може відобразитися на позитивній мобілізації росіян, які сповідують іслам. Адже вони знаходяться в певній інформаційній бульбашці та усвідомлюють реальність вже в Україні, найчастіше на полі бою або, якщо поталанить, — у полоні. 

Висновок

Дезінформаційні кампанії ворога стають все масштабнішими, а російські пропагандисти вчаться на власних помилках. Постійне висміювання примітивних фейків українцями допомагає їм не допускати подібних помилок у майбутньому. Проте варто зазначити, що українці також щодня розвивають критичне мислення і навчились виявляти навіть якісні фейки кремля. 

Усі ворожі кампанії, перечислені в цій статті, об’єднані спільним знаменником. росія намагається за допомогою технік інформаційного впливу сформувати у сприйнятті людей наступні протиставлення:

Україна — безбожна держава, вона утискає власну віру і знущається над іншими релігіями, за що повинна бути покарана;

росія — друг мусульман і захищає ісламські цінності;

Мусульмани світу мають боротися з безбожною Україною пліч-о-пліч з росією.

Також ворожі медіа транслюють наратив, нібито війна показала справжнє обличчя українців і конфлікт переростає у «священну війну добра зі злом». 

Насправді основна ціль кремля — це банальне підвищення мобілізації і провокація віруючих мусульман. 

Національна політика кремля орієнтована на перетворення національних республік та місць компактного проживання корінних народів росії на соціально відсталі регіони, де місцева молодь рятується від злиднів підписанням контракту зі збройними силами рф. 

Традиційно високий рівень безробіття у районах компактного мешкання національних меншин,  відсутність перспектив працевлаштування у великих містах. 

Дискримінація за національною ознакою, численні прояви ксенофобії є основним мотивом для укладення молоддю неслов’янської зовнішності військових контрактів.  

Отже, кремлівська влада свідомо винищує в Україні свої дрібні етноси, сподіваючись, що це дасть можливість заявити про вирішення «великого історичного завдання» зі створення «єдиного російського народу».

Саме тому весь цей фарс у розпал Рамадану можна назвати великою дезінформаційною кампанією, яка натравлює мусульман усього світу проти України, а кремль — істотою, яка п’є кров своїх нацменшин і танцює на їхніх кістках задля вдоволення імперських амбіцій путіна. 

 

 

Лікарні постраждалої Херсонщини працюють на генераторах та забезпечені питною водою, – МОЗ

Через підрив російськими окупантами Каховської ГЕС близько 80 населених пунктів Херсонщини можуть бути підтопленими. Крім того, через небезпеку частина регіону залишилася без централізованого водо- та електропостачання. Про це повідомляє МОЗ України. “Медичні заклади знеструмленої частини Херсонщини працюють за допомогою генераторів та продовжують надавати медичну допомогу кожному, хто цього потребує. Наразі…

Україна домовилась із Чехією про спільний ремонт танків Т-64

Український концерн “Укроборонпром” та чеська компанія VOP CZ домовилися про співпрацю щодо ремонту танків Т-64 на заводі у Новому Їчині Про це інформує “Еспресо” з посиланням на Міністерство оборони Чехії. Укроборонпром та VOP CZ домовилися про спільний ремонт танків Т-64 на заводі у Новому Їчині. “Чехія підтримує і підтримуватиме Україну…

Викрили агентурну мережу російського ГРУ, яка шпигувала за Силами оборони на Яворівському полігоні, – СБУ

Військова контррозвідка Служби безпеки провела багатоетапну спецоперацію на Львівщині. Під час комплексних заходів нейтралізовано агентурну мережу головного управління генштабу зс рф (відомого як ГРУ). Про це повідомили у Службі безпеки України. “Фігурантами виявились двоє українських військових та лікарка, які у складі різних підрозділів дислокувалися на території Яворівського військового полігону. За…

Ключова стратегічна безпекова мета України та Європи – не дозволити Росії завдати повторного удару, – Михайло Подоляк в інтерв’ю Rzeczpospolita

Для забезпечення безпеки України та всієї Європи світ має об’єднатися й здійснити кроки, які зроблять Росію нездатною завдати повторного удару. Пауза в нинішній війні неприпустима, оскільки вона може дати агресору змогу підготуватися, відновитися й знову розпочати війну. Про це заявив радник керівника Офісу Президента України Михайло Подоляк в інтерв’ю польській…

Голова СБУ Малюк розкрив деталі підриву Кримського мосту та жовтневої атаки на кораблі рф у Севастополі

Успішна атака морських дронів на кораблі Чорноморського флоту рф у Севастопольській бухті в жовтні минулого року була спланованою спецоперацією СБУ. А Кримський міст, як логістичний шлях російських військ, є законною ціллю для України. Про це Голова Служби безпеки України Василь Малюк розповів Дмитру Комарову в фільмі «Рік. За кадром». Він розкрив…

На Сумщині правоохоронці затримали чоловіка, який намагався за хабар незаконно переправити до рф 5 жінок

На Сумщині правоохоронці затримали чоловіка, який спробував за сприянням працівника Держприкордонслужби отримати неправомірну вигоду для пропуску групи осіб через кордон з України до Російської Федерації. Джерело: ДПСУ Під час проведення контролю за вчиненням кримінального правопорушення згідно зі статтею 369, частиною 3 Кримінального кодексу України, правоохоронними органами було затримано правопорушника, коли…

Підрив греблі Каховського водосховища є терактом та воєнним злочином, — ГУР

6 червня 2023 року близько 2.30 ночі російські окупанти здійснили підрив греблі Каховського водосховища. Цей терористичний акт створив смертельну небезпеку для українських громадян у населених пунктах по обидва берега Дніпра нижче Каховського водосховища. Це беззаперечний акт екоциду та очевидний воєнний злочин, вплив якого виходить далеко за межі України і зачіпає…

Через підрив Каховської ГЕС є загроза підтоплення енергооб’єктів Херсонщини, проте енергосистема працює стабільно, – Міненерго

Підрив Каховської ГЕС напряму не вплинув на ситуацію в енергосистемі країни. Загроз для стабільності електропостачання немає. Виробленої електроенергії достатньо для покриття потреб споживачів. Джерело: Міністерство енергетики України Ситуація на ЗАЕС. Незважаючи на поступове зниження рівня води, прямої загрози для окупованої станції немає. Експерти Енергоатому постійно моніторять ситуацію.  Через підрив дамби…

На придушення повстанців Кремль кидає всі резерви, приховувати це вже неможливо, – Андрій Юсов

Зараз кремль застосовує внутрішні резерви своєї армії для придушення повстанців, але приховувати цей конфлікт уже неможливо. Про це представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов заявив в ефірі загальнонаціонального телемарафону «Єдині новини», інформує Головне управління розвідки МО України. «В останні місяці ці події лише набирають обертів. Збільшується географія…

Підрив Каховської ГЕС: Президент провів термінове засідання РНБО

Цієї ночі о 02:50 російські терористи здійснили внутрішній підрив конструкцій Каховської ГЕС. У зоні підтоплення близько 80 населених пунктів. На засіданні РНБО погоджено комплекс міжнародних і безпекових заходів, щоб притягти Росію до відповідальності за цей теракт. До жорсткої відповідальності. Про це повідомив Президент України Володимир Зеленський у Facebook “Доручено провести…

Справа “Україна проти Росії”: у Міжнародному суді ООН починаються усні слухання

6-14 червня відбудуться усні слухання в Міжнародному суді ООН в справі щодо порушення Російською Федерацією своїх зобов’язань за Конвенцією про боротьбу з фінансуванням тероризму та Конвенцією про ліквідацію всіх форм расової дискримінації. Про це повідомилиу пресслужбі Міністерства закордонних справ. Відповідно до встановленого Судом графіку, відбудеться два раунди виступів сторін: 6…

Каховську ГЕС повністю зруйновано, – Укргідроенерго

Внаслідок підриву машинної зали зсередини Каховську ГЕС повністю зруйновано. Станція відновленню не підлягає. Про це повідомляє ПрАТ «Укргідроенерго». “За попереднім прогнозом очікується спрацювання водосховища впродовж наступних 4 днів. Станом на 9:00 6 червня рівень води в Каховському водосховищі стрімко знижується, розпочалась евакуація населення з потенційних районів затоплення”, – йдеться у…

Підрив Каховської ГЕС може мати негативні наслідки для ЗАЕС, наразі ситуація контрольована, – Енергоатом

Вночі 6 червня 2023 року російські окупанти підірвали греблю Каховської ГЕС. Внаслідок підриву рівень води в Каховському водосховищі стрімко знижується, що є додатковою загрозою для тимчасово окупованої Запорізької АЕС. Про це повідомили у Telegram-каналі НАЕК “Енергоатом”. Вода з Каховського водосховища необхідна для того, щоб станція отримувала підживлення для конденсаторів турбін…

Вночі росіяни обстріляли Харківщину ракетами С-300: влучили у аміакопровод

Минулої ночі ворог завдав удару ракетами С-300 по Слобідському та Шевченківському районах Харкова. Про це повідомив начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов у Telegram. “Минулої ночі ворог завдав удару ракетами С-300 по Слобідському та Шевченківському районах Харкова. Зафіксовані прильоти на автомобільну парковку біля аеропорту та в дорожнє покриття в центрі міста….

800 окупантів, 12 танків та 20 ББМ: втрати росіян за добу

Українські військові продовжують знищувати ворога, за добу було ліквідовано 800 окупантів, 12 танків та 20 ББМ. Про це повідомив Генеральний штаб ЗСУ. Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 06.06.23 орієнтовно склали: – особового складу ‒ близько 211150 (+800) осіб ліквідовано, – танків ‒ 3860 (+12) од, – бойових броньованих…

Зеленський скликав засідання РНБО через підрив Каховської ГЕС

Президент України Володимир Зеленський відреагував на черговий злочин російських оккупантів – руйнування дамби Каховської ГЕС. Про це він написав  у Telegram. “Російські терористи руйнуванням дамби Каховської ГЕС лише підтверджують для всього світу, що їх треба вигнати з кожного куточка української землі. Жодного метра не можна їм залишати, бо кожен метр…

Минулої доби відбулось більш як 40 бойових зіткнень, – зведення Генштабу

Оперативна інформація станом на 06.00 06.06.2023 щодо російського вторгнення. Розпочалася чотириста шістдесят восьма доба широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти нашої країни. Цієї ночі російська федерація знову завдала масованого ракетного удару по Україні. Під час атаки ворог застосував 35 крилатих ракет. Проте, усі вони були знищені в повітрі нашими захисниками….

Окупанти підірвали Каховську ГЕС

Російські окупаційні війська здійснили підрив Каховської гідроелектростанції Про це повідомило Оперативне командування “Південь”. “Наразі уточнюється масштаб руйнування, швидкість і обсяги води, ймовірні райони підтоплення. Всі служби працюють. Ситуація відстежується”, – йдеться в повідомленні. Згодом голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін підвердив цю інформацію. О 06:45. Прокудін записав відео, в якому підтвердив…

Цієї ночі сили ППО уночі знищили усі 35 крилатих ракет, які ворог випустив по Україні

Сили та засоби протиповітряної оборони Повітряних Сил Збройних Сил України знищили усі 35 крилатих ракет, які ворог випустив у ніч 6 червня по Україні. Про це повідомляє Командування Повітряних Сил ЗСУ. «Уночі 6-го червня 2023 року в період з 00:30 по 04:00 год окупанти завдали удару по Україні крилатими ракетами…

Ворог знає, що Україна переможе – звернення Президента Володимира Зеленського

Бажаю здоровʼя, шановні українці! Звіт за сьогоднішній день. Перше – я вдячний кожному нашому воїну, усім нашим захисникам і захисницям, які дали за цей день саме ті новини, яких ми очікуємо. Бахмутський напрямок – молодці, воїни! Ми бачимо, як істерично Росія сприймає будь-який наш крок там, усі наші зайняті позиції….

На Сумщині затримали чоловіка, який займався незаконним переправленням через кордон

На Сумщині правоохоронці викрили та припинили злочину діяльність особи, яка займалась незаконним переправленням осіб через державний кордон України (ч. 3 ст. 332 КК України). Про це повідомили у Держприкордонслужбі. За даними слідства, достовірно знаючи, що у зв’язку із військовою агресією та введенням воєнного стану пункти пропуску через державний кордон України…

Прославляв рашистів: СБУ повідомила про підозру клірику УПЦ (МП) із Харківщини

Служба безпеки задокументувала підривну діяльність ще одного настоятеля храму УПЦ (МП) у Харківській області. Про це повідомляє Служба безпеки України. “Під час тимчасової окупації регіону він підтримав російських загарбників і «на власному прикладі» закликав зробити це інших місцевих жителів. Втім, коли розпочався контрнаступ ЗСУ на Харківщині, клірик, прихопивши майно релігійної…

Збитки довкіллю, завдані Україні через війну, сягають 1970 млрд грн, – Офіс Генпрокурора

Росія вчиняє воєнні злочини проти довкілля з перших днів повномасштабного вторгнення. Загальна сума збитків довкіллю внаслідок дій держави-агресора становить 1970 млрд грн. Про це повідомили в Офісі Генерального прокурора. “Тисячі розпочатих кримінальних проваджень у сфері навколишнього природного середовища, сотні воєнних злочинів проти довкілля, викриті факти екоциду. А ще – мільярдні…

Між Силами оборони України й окупантами протягом доби відбулось 25 бойових зіткнень, – зведення Генштабу

У Генеральному штабі ЗСУ надали оперативну інформацію щодо російського вторгнення на 18.00 5 травня. Триває чотириста шістдесят сьома доба широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти нашої держави. Російська федерація продовжує вести загарбницьку війну, не рахуючись із втратами. Для досягнення своїх цілей продовжує застосовувати тактику терору, завдає ударів, здійснює обстріли цивільних…

Black Box вже завдав ворогові збитків на понад $700 мільйонів, – ГУР

Протягом останнього місяця “Black Box”, спільний таємний проєкт Головного управління розвідки (ГУР) МОУ, Фонду компетентної допомоги армії “Повернись живим” та блогера Ігоря Лаченкова, завдав окупантам збитків на понад 700 мільйонів доларів. Про це повідомили в Головному управлінні розвідки МО України. Результати роботи “Black Box” можна побачити на багатьох об’єктах окупантів,…

В Україні запрацював моніторинг риболовних суден

З початку червня місцезнаходження риболовних суден під час промислового вилову риби у межах і за межами України фіксується спеціальною інформаційно-телекомунікаційною системою. Про це повідомила Мінагрополітики. Моніторинг має на меті забезпечити чіткий контроль за місцезнаходженням суден, що є необхідним для охорони водних біоресурсів та їх раціонального використання. «Запуск нової системи моніторингу…

Інформація про те, що НБУ збиратиме дані про всі платежі фізичних осіб, не відповідає дійсності, – Нацбанк

У листі НБУ (№ 25-0005/38228), який викликав резонанс у ЗМІ, не йдеться про фізичних осіб. Запитувані дані не передбачають збору інформації, персональних даних фізичних осіб. Національний банк з метою посилення нагляду з грудня 2022 року на періодичній основі отримує узагальнену інформацію від банків-еквайрів виключно щодо суб’єктів господарської діяльності, надавачів платіжних…

єВідновлення: українці зможуть придбати за отримані кошти будівельні товари чи оплатити ремонтні послуги в компаній-учасників програми

Будівельні магазини та компанії, які надають послуги з ремонтних робіт, можуть стати учасниками державної програми єВідновлення. Щоб долучитися, необхідно подати заяву на порталі Дія. З травня стартувала державна програма єВідновлення, за якою українці, чиє житло постраждало через бойові дії, можуть отримати кошти на ремонт домівки. Для цього необхідно повідомити про…

Можуть отримати персональні дані: “Укрпошта” попереджає про шахрайські розсилки

Шахраї незаконно можуть отримувати персональні та фінансові дані, включаючи ПІБ, номери телефонів та номери карт і як наслідок незаконно заволодівати вашими коштами. Про це повідомляє “Укрпошта”. “Останнім часом дехто з вас отримали смс такого характеру: «Через відсутність адреси Ваша посилка не може бути доставлена. Ви можете оновити адресу та зробити…

рашисти поширюють фейк про загибель глави ГУР Кирила Буданова, – ЦПД

Російські пропагандисти розповсюджують фейк про нібито “вбивство” начальника Головного управління розвідки Міноборони Кирила Буданова. Про це повідомили у Центрі протидії дезінформації при Раді нацбезпеки та оборони. Аналітики заявляють, що ворог поширює повідомлення про те, що Буданов “загинув” при ракетному ударі по Києву, а в Національному центрі “Український дім” уже нібито…

Система Orphus Поделиться на fb