Ви тут:
Суспільство 

«Священна війна» роспропаганди руками мусульман

За 400 днів повномасштабного спротиву Центр протидії дезінформації все частіше знаходить дезінформаційні кампанії росіян, які розраховані на тривалий час, мають певну популярність і вплив на населення. 

Джерело: Центр протидії дезінформації при РНБО України

Недавній фейк росіян щодо обстрілу українськими військовими машини, в якій знаходилася жінка з дитиною, сколихнув медіапростір, але після його розкриття всі досить швидко про нього забули. Фахівці ЦПД проаналізували це відео та виявили, що така «робота» з’явилася у ворожих медіа не випадково і є складовою масштабної кампанії рф, мета якої — розпалювання міжрелігійної ворожнечі та демонізація України в очах мусульман. 

Детальніше про  фейк:

27.03.2023 о 13:31 у російському Telegram-каналі «Два майора» було опубліковане відео з відеореєстратора від 24.03.2023, що супроводжувалося текстом наступного змісту (далі — мовою оригіналу): 

«…ВСУшники назвали мусульманку с ребенком “свиньей” за обгон воинской колонны»

В сети распространяется видео, как 24 марта 2023 г. в прифронтовой зоне солдаты ВСУ остановили проезжавший мимо их колонны автомобиль, в котором находились женщина и ребенок.

Украинский военнослужащий в грубой форме предъявил женщине претензии за «нарушение ПДД» (видимо, его возмутил обгон воинской колонны).  После изучения документов он потребовал разговаривать на украинском языке.

Увидев, что женщина, судя по установочным данным, мусульманка и разговаривает на русском языке, намеренно стал называть её свиньёй.

После того, как она попросила не оскорблять ее, военнослужащий зачем-то выстрелил несколько раз вблизи автомобиля с гражданскими. 

Идеология, продвигаемся нацистскими батальонами во все воинские формирования Украины крайне проста: одна нация, одна вера, один язык. Все как у третьего рейха, ничего нового. Очень подходит для ограниченных солдат противника, которые и понятия не имеют, что 24 марта был первый день священного для мусульман месяца Рамадан.

Цей відеоматеріал почав швидко розповсюджуватися в російських і проросійських Telegram-каналах та ЗМІ з акцентом на терор російськомовного населення. Саме в цьому ключі фейк набрав резонансу, а маніпуляції щодо ненависті до мусульман зникли.

Чому росіяни вирішили зачепити саме мусульман? 

Не маючи змоги отримати перевагу на полі бою, кремль вирішив підвищити мобілізацію рф саме за рахунок мусульман. Це стара як світ методика відбору нацменшин, які йдуть на «м’ясо», а згодом як добриво для українського чорнозему. 

Раніше Центр досліджував питання участі росіян у війні проти України, і виявилося, що найбільше постраждали саме нацменшини. Регіонами-лідерами за кількістю загиблих військових на тисячу населення є Північна Осетія, Бурятія, Тива, Дагестан, Інгушетія, Чукотка та Поволжя. 

Російське командування навмисно відправляє на передову солдатів «неросійської» зовнішності, щоб підкреслити  формальне виправдання нападу на Україну під гаслом «багатонаціональний народ рф бореться з фашизмом», але фактично кремль «кидає у пекло» вихідців із найвіддаленіших частин країни, щоб не провокувати антивоєнні протести у великих російськомовних містах.

Участь у війні проти України представників російських республік є черговим нагадуванням закріплення за ними своєї «другосортності» у сучасній росії.

Другим і не менш важливим фактором стала дата початку великого релігійного свята мусульман — Рамадан. Перед цим роспроспагандисти отримали методички, в яких вказано, що вони за допомогою фейків і дезінформаційних кампаній повинні розпалити міжрелігійний конфлікт українців з мусульманами, який має перерости в релігійну війну. 

Ключові наративи, які просуваються ворожими ЗМІ: «Україна – безбожна/сатаністська держава», «Україна не поважає мусульман та іслам», «росія —  друг мусульман і захищає ісламські цінності», «Мусульмани світу мають боротися з безбожною Україною пліч-о-пліч з росією». 

Варто визнати, що наймасштабнішою і найуспішнішою провокацією ворога стала відеопостановка,  де нібито українські військовослужбовці використовують священну книгу мусульман – Коран як дощечку для нарізання сала.

Цей фейк набрав понад 10 мільйонів переглядів і викликав бурю емоцій серед представників мусульманського світу. 

Відео було опубліковане 15.03.2023, що не випадково, адже цей день вважається міжнародним днем боротьби з ісламофобією. 

Після появи відео про використання священної книги мусульман для нарізання сала, в Telegram-каналі «Д///ИХАД» було опубліковане наступне відео схожого характеру. У ньому особи, які видають себе за військовослужбовці ЗСУ, використовують Коран для розпалювання багаття. 

Також важливо зазначити, що паралельно з поширенням відео про Коран і зневажливе ставлення українців  до нього, росіяни розповсюджували відеозапис, на якому перед походом на бойові позиції російські штурмовики 70-го полку 42-ї мотострілецької дивізії проводять обряд причастя. 

Зазначене порівняння є маніпуляцією, мета якої – виставити українських військовослужбовців безбожними злочинцями, а росіян сумлінними вірянами та захисниками релігійних цінностей, які не на камеру цих же мусульман лають «чорнотою» та «понаїхавшими». 

Розвінчати цей фейк не складно, адже на ньому присутні основні складові постановки, а саме: 

  • відсутність облич у кадрі;
  • використання російських слів в українській мові (зокрема, один із учасників відеоролика каже: «Хлопцi, не можете розпалити костор?», маючи на увазі багаття);
  • театральність самих дій у відео;

Роспропаганда через власну медіамережу, а також за допомогою псевдоекспертів з мусульманського світу, активно розповсюджувала цей фейк на міжнародну мусульманську аудиторію, зокрема на Туреччину.

За словами спеціаліста Управління комунікацій Апарату Головнокомандувача ЗСУ Тараса Дзюби:

«росіяни, поширюючи ці фейкові відео, мали 2 мети. По-перше, на провокацію вже відреагували турецькі та інші спільноти світу. Тобто росіяни цілеспрямовано поширюють ці відео у тих країнах, де іслам є основною релігією.

Друга мета цієї інформаційно-психологічної операції кремля – вплинути на своє власне населення.

У росії також є багато мусульман. Особливо російську владу цікавлять кавказькі регіони, де вони набирають воїнів, які як мінімум не п’ють».

Ще однією провокацією, направленою на дискредитацію ЗСУ та України вцілому перед мусульманським світом, став відеозапис, де танк ЗСУ веде бій біля зруйнованого, як було встановлено, Єдиного ісламського культурного центру в місті Бахмуті. Відеозапис супроводжує текст маніпулятивного характеру:

«Бои в Бахмуте: Танк ВСУ спрятался за мечетью и ведёт огонь. Таким образом украинские террористы действуют повсеместно, прикрываясь домами и даже святыми для верующих храмами и мечетями».

Ще 15 травня 2022 року мусульманський центр було пошкоджено внаслідок російського обстрілу. Зі слів голови мусульманської громади в Бахмуті, російські снаряди потрапили у дах і подвір’я мечеті, в результаті значно пошкодивши будівлю.

Попри отримані пошкодження, мусульманський центр став притулком для українських військовослужбовців, які сповідують іслам.

Так, 9 грудня 2022 року група з десяти воїнів-мусульман, які захищають Україну в різних підрозділах, помолилася Аллаху в мечеті Бахмута.

Центр підтверджує достовірність відео, на якому танк з маркуванням ЗС України веде вогонь біля мусульманского центру в Бахмуті по ворогу, що наступає. У той же час, Центр звертає увагу, що руйнація недобудованого мусульманського центру відбувається від обстрілів, які здійсюють ЗС рф, намагаюсь захопити територію у результаті своїх наступальних дій.

Враховуючи переважаючі сили противника та знищення значної забудови міста Бахмут, Центр вважає, що використання мусульманського центру в якості укриття не є умисною дією, а скоріше тактичною необхідністю. Тому, поширені маніпулятивні повідомлення у російських Telegram-каналах, нібито «український танк прикривається мусульманською мечетю, використовуючи її як щит», є необґрунтованими та надуманими.

Як бачимо, навіть після спростування цього фейку, через його масове поширення і резонанс, маємо визнати, що ворог досяг певного успіху у цій провокації. У майбутньому це може відобразитися на позитивній мобілізації росіян, які сповідують іслам. Адже вони знаходяться в певній інформаційній бульбашці та усвідомлюють реальність вже в Україні, найчастіше на полі бою або, якщо поталанить, — у полоні. 

Висновок

Дезінформаційні кампанії ворога стають все масштабнішими, а російські пропагандисти вчаться на власних помилках. Постійне висміювання примітивних фейків українцями допомагає їм не допускати подібних помилок у майбутньому. Проте варто зазначити, що українці також щодня розвивають критичне мислення і навчились виявляти навіть якісні фейки кремля. 

Усі ворожі кампанії, перечислені в цій статті, об’єднані спільним знаменником. росія намагається за допомогою технік інформаційного впливу сформувати у сприйнятті людей наступні протиставлення:

Україна — безбожна держава, вона утискає власну віру і знущається над іншими релігіями, за що повинна бути покарана;

росія — друг мусульман і захищає ісламські цінності;

Мусульмани світу мають боротися з безбожною Україною пліч-о-пліч з росією.

Також ворожі медіа транслюють наратив, нібито війна показала справжнє обличчя українців і конфлікт переростає у «священну війну добра зі злом». 

Насправді основна ціль кремля — це банальне підвищення мобілізації і провокація віруючих мусульман. 

Національна політика кремля орієнтована на перетворення національних республік та місць компактного проживання корінних народів росії на соціально відсталі регіони, де місцева молодь рятується від злиднів підписанням контракту зі збройними силами рф. 

Традиційно високий рівень безробіття у районах компактного мешкання національних меншин,  відсутність перспектив працевлаштування у великих містах. 

Дискримінація за національною ознакою, численні прояви ксенофобії є основним мотивом для укладення молоддю неслов’янської зовнішності військових контрактів.  

Отже, кремлівська влада свідомо винищує в Україні свої дрібні етноси, сподіваючись, що це дасть можливість заявити про вирішення «великого історичного завдання» зі створення «єдиного російського народу».

Саме тому весь цей фарс у розпал Рамадану можна назвати великою дезінформаційною кампанією, яка натравлює мусульман усього світу проти України, а кремль — істотою, яка п’є кров своїх нацменшин і танцює на їхніх кістках задля вдоволення імперських амбіцій путіна. 

 

 

На Покровському напрямку відбулась найбільша кількість боєзіткнень, – Генштаб

На Покровському напрямку відбулась найбільша кількість боєзіткнень, – Генштаб Ситуація в районах ведення бойових дій та на лінії бойового зіткнення є напруженою, проте, Сили оборони України роблять все можливе і для недопущення здійснення планів ворога, і для знищення його особового складу і техніки. Загалом від початку доби відбулося 69 бойових…

Президент розповів про потужні удари України по енергогенеруючих об’єктах рф

Президент розповів про потужні удари України по енергогенеруючих об’єктах рф Сили оборони України завдали відчутних ударів по енерегогенеруючих об’єктах росії, що стало важливим кроком для нашої енергобезпеки. Про це повідомив на пресконференції Президент Володимир Зеленський, пише АрміяInform. За його словами, наразі тривають подальші переговори з західними партнерами щодо використання далекобійної…

Уряд виділяє 1,65 млрд грн на закупівлю сучасного обладнання для оновленого курсу «Захист України», – Федоров

Уряд виділяє 1,65 млрд грн на закупівлю сучасного обладнання для оновленого курсу «Захист України», – Федоров Продовжуємо трансформувати шкільну освіту. У містах створять навчальні осередки Захисту України. Про це повідомив віцепрем’єр-міністр України Михайло Федоров у Telegram. “Управління дронами, навчальні тири й такмед — уряд виділяє 1,65 млрд грн на закупівлю…

Енергетика, фортифікації, безпека: Володимир Зеленський провів нараду з керівниками ОВА

Енергетика, фортифікації, безпека: Володимир Зеленський провів нараду з керівниками ОВА Президент Володимир Зеленський провів нараду з начальниками обласних військових адміністрацій України та заслухав доповідь кожного щодо оперативної ситуації, зокрема про фортифікації та енергетику. Про це повідомив Офіс Президента Глава держави наголосив на необхідності та важливості зустрічі голів ОВА з урядовцями…

минулої доби росіяни атакували 100 населених пунктів України

минулої доби росіяни атакували 100 населених пунктів України За інформацією Ситуаційного центру Міністерства оборони України для Military Media Center, протягом минулої доби російські війська обстріляли територію 11 областей України. Загалом з різних видів озброєння – міномети, танки, артилерія, РСЗВ, БПЛА, ЗРК, тактична авіація – були атаковані 100 населених пунктів та…

Білорусь готує провокації на кордоні, аби показати китайцям свою силу, – ЦНС

Білорусь готує провокації на кордоні, аби показати китайцям свою силу, – ЦНС Центр національного спротиву України оприлюднив інформацію про можливі провокації з боку білоруських силових структур на кордоні з Україною. За отриманими даними, ці дії можуть бути здійснені під виглядом операцій “під чужим прапором”. Згідно з повідомленням, провокації плануються в…

У Азовському морі росіяни тримають три військові кораблі, – ВМС України

У Азовському морі росіяни тримають три військові кораблі, – ВМС України росіяни продовжують тримати 3 ворожі кораблі в Азовському морі, носії крилатих ракет “Калібр” відсутні. Про це повідомили у ВМС ЗС України. Станом на 06:30 15.07.2024: – в Чорному морі ворожі кораблі відсутні; – в Азовському морі 3 ворожі кораблі,…

Понад 4 млн українців вже оновили свої призовні дані, – Міноборони

Понад 4 млн українців вже оновили свої призовні дані, – Міноборони За тиждень (з 08 по 14 липня) облікові дані через застосунок Резерв+, ТЦК або ЦНАП оновили ще 995 224 громадян. Про це повідомили у Міністерстві оборони України. Загалом, станом на 14 липня 2024 року, кількість оновлень сягнула понад 4…

1200 окупантів, 62 артилерійських систем та 8 танків: втрати росіян

1200 окупантів, 62 артилерійських систем та 8 танків: втрати росіян Українська армія продовжує знищувати ворожі сили. Лише за минулу добу було ліквідовано 1200 окупантів, 62 артилерійські системи та 8 танків. Про це повідомив Генеральний штаб ЗСУ. Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 15.07.24 орієнтовно склали: особового складу ‒ близько…

Міноборони: при оновленні даних проходження ВЛК не вимагається

Міноборони: при оновленні даних проходження ВЛК не вимагається Міністерство оборони України опублікувало роз’яснення щодо некоректних трактувань норми закону про оновлення військово-облікових даних та передбачених законодавством штрафів Джерело: Telegram Міністерства оборони України У зв’язку з поширенням неточної інформації у деяких телеграм-каналах та інших інформаційних ресурсах щодо штрафів за оновлення даних без…

російські окупанти активно штурмують на Торецькому напрямку, – зведення Генштабу

російські окупанти активно штурмують на Торецькому напрямку, – зведення Генштабу Найнапруженіша ситуація залишається на Покровському напрямку, де відбулася понад третина від усіх боїв. Також загарбники активно штурмують на Торецькому напрямку. Кількість сьогоднішніх бойових зіткнень по всій лінії фронту зросла до 66. Про це повідомив Генштаб ЗСУ в Оперативній інформації станом…

У Міноборони розповіли, чи будуть автоматичні штрафи за несвоєчасне оновлення даних

У Міноборони розповіли, чи будуть автоматичні штрафи за несвоєчасне оновлення даних Законом України та іншими нормативно-правовими актами не передбачена процедура автоматичного накладання штрафів за невчасне оновлення даних військовозобов’язаного. Про це розповів директор Департаменту кадрової політики МОУ полковник Марк Андрусяк, пише АрміяInform. «Відповідно до Кодексу України про адміністративні порушення передбачено накладання штрафів…

Минулої доби росіяни атакували 289 об’єктів інфраструктури

Минулої доби росіяни атакували 289 об’єктів інфраструктури За інформацією Ситуаційного центру Міністерства оборони України для Military Media Center,  протягом минулої доби російські війська обстріляли територію 10 областей України. Загалом з різних видів озброєння – міномети, танки, артилерія, РСЗВ, БПЛА, ЗРК, тактична авіація – були атаковані 101 населений пункт та 289…

Розʼяснення Міністерства оборони щодо неоновлення даних

Розʼяснення Міністерства оборони щодо неоновлення даних Громадяни, які не оновлять свої військово-облікові дані до 16 липня, можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності із штрафами від 17 000 до 25 000 гривень. Про процедуру стягнень, можливість оскарження та статистику оновлення даних на сьогоднішній день — в інтервʼю з директором Департаменту кадрової…

НАТО оприлюднило звіт про вплив кліматичних змін на безпеку: війна росії проти України визнана “руйнівною для клімату”

НАТО оприлюднило звіт про вплив кліматичних змін на безпеку: війна росії проти України визнана “руйнівною для клімату” На 75-му Вашингтонському саміті НАТО було представлено Щорічний звіт Генерального секретаря НАТО про оцінку впливу кліматичних змін на безпеку. Цього року звіт вперше включає аналіз впливу зміни клімату на потенційних супротивників і стратегічних…

Ми працюємо, щоб сила й кількість українських «петріотів» стали ще більшими – звернення Президента

Ми працюємо, щоб сила й кількість українських «петріотів» стали ще більшими – звернення Президента Бажаю здоров’я, шановні українці, українки! Неділя. Ранок. Весь тиждень був насичений подіями, перемовинами. Зараз, після візиту у Сполучені Штати, є рішення щодо нових «петріотів» та десятків інших систем ППО. Ми працюємо, щоб сила й кількість українських…

фейк роспропаганди: “Угода між Україною та Польщею про збиття російських ракет призведе до світової війни”

фейк роспропаганди: “Угода між Україною та Польщею про збиття російських ракет призведе до світової війни” У пропагандистських Telegram-каналах пишуть, що підписання безпекової угоди між Києвом та Варшавою, один з пунктів якої передбачає можливість збиття російських ракет та БпЛА польськими військовими в українському повітряному просторі, призведе до провокації глобальної війни. Про…

Понад 1300 окупантів, 46 артсистем та засіб ППО: втрати росіян за добу

Понад 1300 окупантів, 46 артсистем та засіб ППО: втрати росіян за добу  У Генеральному штабі ЗСУ оприлюднили дані про загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 14.07.24. Силами оборони України було знищено: особового складу ‒ 559090 (+1320) осіб танків ‒ 8206 (+7) бойових броньованих машин ‒ 15811 (+32) артилерійських систем ‒ 15262 (+46) РСЗВ…

На фронті за добу 160 бойових зіткнень: Сили оборони завдають значних втрат окупантам на всіх напрямках

На фронті за добу 160 бойових зіткнень: Сили оборони завдають значних втрат окупантам на всіх напрямках Розпочалася вісімсот сімдесят друга доба широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти України. Протягом минулої доби зафіксовано 160 бойових зіткнень. Про це повідомляє Генштаб ЗСУ в Оперативній інформації станом на 08.00 14.07.2024 щодо російського вторгнення…

В Азовському морі росіяни тримають чотири кораблі, носії “Калібрів” відсутні

В Азовському морі росіяни тримають чотири кораблі, носії “Калібрів” відсутні Станом на ранок 14 липня 2024 року, за даними Генерального штабу Збройних Сил України, ситуація на морях виглядає наступним чином: У Чорному морі ворожі кораблі відсутні. В Азовському морі знаходяться 4 російські кораблі, проте носіїв крилатих ракет “Калібр” серед них…

Кирило Буданов розповів про десакралізацію Криму для рф

Кирило Буданов розповів про десакралізацію Криму для рф Крим для ворога більше не є «непотопляємим авіаносцем», а став незручною територією, заявив начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України генерал-лейтенант Кирило Буданов. В інтерв’ю виданню NV він сказав, що важким питанням для москви, зокрема, буде відбудова чорноморського флоту. «Але найголовніше — професійний людський…

На Покровському напрямку противник зазнає значних втрат, – Генштаб

На Покровському напрямку противник зазнає значних втрат, – Генштаб Оперативна інформація станом на 22.00 13.07.2024 щодо російського вторгнення Українські захисники продовжують рішуче давати відсіч спробам противника просунутися в глибину нашої території, завдають йому ефективного вогневого ураження, виснажуючи по всій лінії фронту. Загалом, від початку цієї доби відбулося 149 бойових зіткнень….

На Покровському напрямку з початку доби Сили оборони відбили 17 атак рашистів, – Генштаб

На Покровському напрямку з початку доби Сили оборони відбили 17 атак рашистів, – Генштаб Оперативна інформація станом на 16.00 13.07.2024 щодо російського вторгнення. Сили оборони продовжують активно протидіяти російському агресору, завдаючи йому суттєвих втрат у живій силі та техніці. Загалом, від початку доби відбулося 109 бойових зіткнень. Прикордонні населені пункти…

В Україні за останні пів року встановили рекордну кількість базових станцій мобільного звʼязку

В Україні за останні пів року встановили рекордну кількість базових станцій мобільного звʼязку Через ворожі обстріли телеком-інфраструктура України постійно руйнується. Це створює нагальну потребу забезпечити населення стабільним зв’язком навіть у воєнний час. Міністерство цифрової трансформації України разом із ключовими стейкхолдерами сфери працюють над покращенням та відновленням звʼязку по всій Україні,…

До Дня Української Державності. Українська церква і державність

До Дня Української Державності. Українська церква і державність І це попри шалену ідеологічну православну російську ідеологію, встановлення широкої мережі культових та історичних пам’яток, діяльності навчальних духовних закладів, видання періодичних видань та ін. Окремої розмови заслуговує «Пересопницьке євангеліє» – православна рукописна пам’ятка давньої української літературної мови і мистецтва ХVІ ст., створена…

Вночі над Україною збили 4 ударні дрони, – Повітряні сили ЗСУ

Вночі над Україною збили 4 ударні дрони, – Повітряні сили ЗСУ У ніч на 13 липня 2024 року противник атакував 5-ма ударними БпЛА типу «Shahed-131/136» із Приморсько-Ахтарська – рф. Про це повідомили у Повітряних силах ЗСУ. Чотири ворожі БпЛА збито підрозділами мобільних вогневих груп Сил оборони у Донецькій та Харківській…

До Дня Української Державності. Церква України

До Дня Української Державності. Церква України На відзначення Дня хрещення Київської Русі-України, для надання цій події державницького змісту, Указом Президента України №423/2021 від 24 серпня 2021 року, було запроваджене свято День Української Державності. Утвердження християнства на Русі було складним і тривалим, цей процес розтягнувся у часі на багато століть, пройшовши…

1120 окупантів, 58 артилерійських систем та 8 танків: втрати росіян

1120 окупантів, 58 артилерійських систем та 8 танків: втрати росіян Українські військові продовжують знищувати ворогів. Про це повідомив Генеральний штаб ЗСУ. Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 13.07.24 орієнтовно склали: особового складу / personnel ‒ близько/ about 557770 (+1120) осіб / persons, танків / tanks ‒ 8199 (+8) од,…

На Покровському напрямку Cили оборони відбили 42 атаки рашистів, – Генштаб

На Покровському напрямку Cили оборони відбили 42 атаки рашистів, – Генштаб Оперативна інформація станом на 08.00 13.07.2024 щодо російського вторгнення. Розпочалась вісімсот сімдесят перша доба широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти України. Протягом минулої доби зафіксовано 149 бойових зіткнень. За уточненою інформацією, за вчора противник завдав по позиціях українських підрозділів…

Найгарячішою сьогодні залишалася ситуація на Покровському напрямку, також ворог активний на Курахівському і Торецькому напрямках, – Генштаб

Найгарячішою сьогодні залишалася ситуація на Покровському напрямку, також ворог активний на Курахівському і Торецькому напрямках, – Генштаб Оперативна інформація станом на 22.00 12.07.2024 щодо російського вторгнення. На даний час відбулося 136 бойових зіткнень. Найгарячішою сьогодні залишалася ситуація на Покровському напрямку, також ворог активний на Курахівському і Торецькому напрямках. Протягом доби…

Перейти до вмісту