Ви тут:
Суспільство 

Що потрібно знати про туберкульоз

Триває Всеукраїнський місячник боротьби із захворюванням на туберкульоз

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, що призводить до довготривалої втрати працездатності, скороченню тривалості життя та погіршенню його якості. Збудником є мікобактерія туберкульозу, котра передається, переважно, повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової. Туберкульоз у більшості випадків (90%) вражає легені, але захворювання може виникнути у будь-якому органі, наприклад, нирках, хребті, мозку, лімфатичних вузлах, кишківнику, шкірі, статевих органах тощо.

Туберкульоз є дуже небезпечним і тяжким захворюванням, але спочатку має прихований перебіг. Хворому може здаватися, що він перевтомився або у нього «простудне» захворювання, тому часто люди звертаються до лікаря на пізніх стадіях захворювання, коли лікування набагато складніше і довше. Найчастіше зараження відбувається повітряно-крапельним або повітряно пиловим шляхом. Заразитися можливо також через забруднені мікобактеріями харчові продукти, особливо молоко, сир. При тісному контакті з хворими людьми, тваринами, птахами реалізується контактний шлях передачі збудника туберкульозу.

Хворий, так званою «відкритою» формою туберкульозу, під час кашлю, чхання, розмови виділяє у повітря разом з крапельками мокротиння або слини мікобактерії туберкульозу. Людина, яка знаходиться поруч, і вдихає ці заражені краплі, може бути інфікована. Один хворий на активний туберкульоз здатен заразити 15-20 осіб.

Збудник туберкульозу є дуже стійким до навколишнього середовища. Він не боїться холоду, замерзання, висихання, тривалий час зберігається у пилу, ґрунті, снігу, льоді, (навіть у єгипетських мумій виділяли живу паличку Коха). Мікобактерія зберігає свої властивості до 1 року на білизні, оточуючих предметах, у воді, ґрунті, але гине під дією прямого сонячного проміння, високої температури, речовин, що містять хлор.

На туберкульоз може захворіти кожен! Ця хвороба не розрізнює соціального статусу та однаково небезпечна для всіх.

Більш високий ризик захворювання мають:

   • люди, які знаходяться у постійному контакті з хворим на відкриту форму туберкульозу;

   • люди, які зловживають алкоголем чи вживають наркотики;

   • курці – у зв’язку з порушенням захисної функції слизової оболонки дихальних шляхів;

   • люди, що мають ослаблений імунітет через неправильне або недостатнє харчування, погані умови життя, наявність хронічних захворювань;

   • діти, у яких імунна система ще не сформувалася;

   • люди похилого віку – через вікове послаблення захисних сил організму.

Причиною зниження імунітету можуть бути також стреси та підвищений темп життя, гіподинамія та погіршення екологічних умов.

На відкритому просторі ризик зараження туберкульозом менший, ніж у закритому приміщенні.

Основні симптоми захворювання: кашель понад 2 тижні, підвищена температура тіла більше 7 днів, задишка та біль у грудній клітині, зниження апетиту, безпричинна втрата ваги, постійна слабкість, підвищена пітливість, особливо вночі, домішки крові у мокротинні.

Рання діагностика туберкульозу має дуже велике значення, бо на ранніх стадіях лікування менш тривале та більш ефективне. Для своєчасного виявлення туберкульозу органів дихання дорослим проводяться профілактичні флюорографічні обстеження. Всі дорослі, хто працює чи навчається, підлягають флюорооглядам щороку, неорганізоване населення обстежується один раз на 2 роки. Для раннього виявлення туберкульозу серед дитячого населення проводять туберкулінові проби Манту або квантифероновий тест.

Відмова від шкідливих звичок, дотримання принципів раціонального харчування з достатнім вмістом вітамінів і мінералів допоможуть підтримати імунітет.

Ставтеся уважніше та відповідальніше до свого здоров’я та здоров’я оточуючих людей! Не відмовляйтеся від профілактичних обстежень, щеплень проти туберкульозу. При виникненні хоча б одного із симптомів негайно звертайтеся до лікаря.

Туберкульоз може розпочинатися під «масками» гострого респіраторного захворювання, грипу, загострення хронічного бронхіту, пневмонії.

Коли туберкульозні бактерії потрапляють в організм людини з нормальним станом імунітету, активне захворювання найчастіше не розвивається. Людина інфікована, але здорова! Найбільшу вірогідність захворіти має людина, у якої імунітет на момент «зустрічі» з туберкульозною паличкою знижений, слабкий.

На стан імунітету впливають: нераціональне харчування, зловживання алкоголем, тютюном, наркотична залежність, ВІД/СНІД, важкі фізичні та психічні навантаження, стрес, наявність хронічних захворювань, погані умови життя.

Високий ризик захворіти мають діти, особливо раннього віку (їх імунна система ще не сформована) та люди похилого віку (через вікове ослаблення імунітету).

Для профілактики туберкульозу обов’язково необхідна вакцинація!

Лариса ТВЕРДОХЛІБ, лікар-фтизіатр поліклінічного відділення комунального підприємства «Полтавська центральна районна клінічна лікарня ПМР»

Перейти до вмісту