Ви тут:

Профілактика та лікування інсультів

Щороку інсульт відбирає життя у мільйонів жителів планети, а десятки мільйонів внаслідок цього захворювання стають інвалідами.

Інсульт загрожує кожному. Він є головною причиною інвалідності та другою головною причиною смерті людей після 40 років – така світова тенденція. В останні роки інсульт істотно помолодшав – спіткає навіть 20-річних. І це при тому, що люди не лише вели здоровий спосіб життя, а й займалися спортом!

Інсульт – захворювання, що розвивається внаслідок гострого порушення кровообігу в головному мозку, в результаті чого тканина мозку пошкоджується і його робота порушується, часто призводять до порушень рухів та здатності до пересування, високого ризику падінь та переломів, зорових та мовних розладів, дисфункції тазових органів, порушень ковтання , емоційних (депресія) та когнітивних (до ступеня деменції) розладів.

Як правило, під час інсульту виникають такі симптоми:

  • людина не може посміхнутися, при цьому зазвичай опускається куточок губ;

  • постраждалий не може нормально говорити — вимова нерозбірлива та плутана;

  • людина не може підняти руки вгору або ж одна рука занадто слабка і не ворушиться;

  • виникає слабкість чи оніміння у правій або лівій частині тулуба та кінцівках.

Зверніть увагу, що інколи інсульт може проявитися лише інтенсивним головним болем.

Пам’ятайте! При інсульті важливо діяти швидко – чим раніше надати допомогу, тим більше у людини шансів одужати. Після чотирьох-шести годин у тканинах головного мозку відбуваються незворотні зміни, і пошкоджену ділянку вже неможливо врятувати.

Перша допомога при інсульті – обов’язкова госпіталізація! Виклик карети екстренної медичної допомоги. Пам’ятайте: під час інсульту кожна хвилина має значення!

До приїзду бригади «швидкої допомоги» дуже важливо правильно та своєчасно надати долікарську медичну допомогу потерпілому:

Укласти хворого, а при втраті свідомості і при появі блювоти повернути набік (щоб уникнути попадання блювотних мас в дихальні шляхи);

Забезпечити доступ свіжого повітря (розстебнути одяг, відкрити вікно);

Виміряти артеріальний тиск;

Не можна застосовувати антигіпертензивні препарати – різке падіння артеріального тиску призведе до ще більшого зменшення кровопостачання головного мозку, а препарат, прийнятий хворим перорально при порушеному ковтанні, може потрапити в дихальні шляхи та спричинити утруднення або зупинку дихання (асфіксію).

Піклуючись про своє здоров’я, інсульту можна уникнути. Від нас самих і від нашого способу життя залежить, чи будемо ми хворіти чи ні.

Ефективною профілактикою цього захворювання будуть: правильно підібрані фізичні вправи, контрастний душ для зміцнення судин,не переїдати, не вживати фаст-фуди, напівфабрикати, солодощі, напої-«енергетики», повне виключення куріння, алкоголю, уникнення стресів і негативних емоцій.

У відновленні хворого після перенесеного інсульту вирішальну роль відіграє час – якщо стан хворого дозволяє, реабілітацію варто починати якомога раніше.

Рання мобілізація, що включає активне положення в ліжку (зміна положення тіла кожні 2 години), сидіння на краю ліжка, стояння, за відсутності протипоказань, повинна ініціюватися впродовж перших 3 діб після інсульту

Реабілітація пацієнтів включає цілий комплекс заходів: лікувальна фізкультура, масаж, фізіопроцедури, навчання новим навичкам, переучування навичок і здібностей, адаптація до фізичних, емоційних, соціальних наслідків інсульту.

Вчасно звертайтеся до лікаря та дотримуйтеся рекомендацій, піклуйтеся про себе та своїх рідних.

 

Бережіть своє здоров’я.

Наталія Фурсова, завідувач амбулаторії ЗПСМ №2 КНМП “ЦПМСД №1”м.Кременчука

Система Orphus Поделиться на fb