Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

“Кіно на садибі Панаса Мирного”: 19 березня “Земля” Олександра Довженка

У рамках проєкту “Кіно на садибі Панаса Мирного” запрошуємо перегорнути ще одну сторінку кінематографічної історії Полтавщини

19 березня демонструватимуть фільм режисера  Олександра Довженка “Земля”, який має “полтавський слід”. 

Цікаво, що практично всі фільми, зняті у нашому краї, мають детективну історію створення і життя. Ні, викрадення та вбивств не було. Хоча, як сказати. 

Ну і кілька фактів, щоб зацікавити до перегляду  “Землі” разом з музейниками. 

Прем’єра фільму відбулася 8 квітня 1930 року. До прем’єри фільм багато правили. А до офіційного виходу стрічку переглянули на 32 приватних показах. Хто був серед  глядачів на прем’єрних показах, поіменно не відомо, але  це точно були партійні боси та чинуші від культури  Але щось таки не догледіли! Через 9 днів після прем’єри фільм зняли з прокату з тавром “Заборонено”.  Причина – “натуралізм і замах на звичаї”.

У чому ж була проблема? Що не зайшло радянським партійцям? Виявляється, Довженко приділив багато уваги сільським пейзажам та красі природи (то все наша Шишаччина). Широкі поля, стиглі яблука, великі кавуни. Це був піар приватного, одноосібного господарства. У цьому критикани побачили пропаганду куркульства як класу. Плюс, долалися фрагменти, де молода селянка, абсолютно гола, взявши у руки свої стиглі перса, побивається в істериці за своїм загиблим коханим. 

Натомість у Європі фільм мав чималий успіх. Після прем’єри у Берліні про Олександра Довженка з’являється 48 публікацій, у Венеції італійські кінематографісти називають Довженка “Гомером кіно”.

У Радянському Союзі фільм реабілітували лише в 1958 році після міжнародного референдуму у Брюсселі. До речі, саме тут за опитуванням 117 видатних критиків та кінознавців з 26 країн світу фільм занесли  до числа 12 найкращих фільмів всесвітньої історії кіно. 

Наприкінці ХХ століття впливове  міжнародне журі визначило 10 найкращих фільмів усіх часів та народів. Єдиною німою стрічкою, що увійшла до цієї десятки, була “Земля” українського режисера і сценариста Олександра Довженка. 

Уявляєте, наш український фільм  “Земля”, знятий на Полтавщині, у десятці найкращих? 

Історія зйомок фільму також зафільмована. Полтавська журналістка та письменниця Інна Дідик  кілька років тому створила цікавий проєкт “А у нас кіно знімали”. То ж маємо можливість зазирнути у закулісся творчої кінолабораторії та поспілкуватися із авторкою. 

Отже, 19 березня, Музей Панаса Мирного , вул. Панаса Мирного, 56. Початок зустрічі – перегляду – 12 о годині. 

Вартість квитка – 30 грн. 

Реєструватися за телефоном 0503056049, Наталія Скорик.

Система Orphus Поделиться на fb