Ви тут:
Суспільство 

7 березня шанують мученика Маврикія

За релігійним календарем віряни вшановують пам’ять преподобного Афанасія сповідника і мученика Маврикія Апамейського. У народному календарі дата отримала такі назви: Маврикій або Афанасій.

Святий Маврикій жив наприкінці III століття, був воєначальником в Апамеї Сирійській. За часів правління імператора Галерія за християнами велися страшні гоніння, тож жерці язичницького храму донесли імператору про Маврикія, який вірив у Христа.

Тоді Маврикія та його сина привели на суд, де вони твердо підтвердили свою віру в Господа. Їх жорстоко побили, замучили залізними гаками і вогнем. Потім мучеників відвели на болота, де було багато комарів та інших комах, прив’язали до дерев і так залишили. Протягом десяти днів святі терпіли укуси, голод та спрагу, а потім правитель наказав відрубати їм голови. Сина Маврикія, юнака Фотіна стратили мечем просто на очах у батька. Імператор заборонив ховати тіла страждальців, однак вночі християни таємно поховали їхні останки на місці жахливої смерті.

Іменини відзначають Петро, Опанас, Пилип, Федір, Анфіса, Вавило, Тит, Фотій, Михайло, Маврикій.
У народі вважалося, що саме в цю дату в Україну прилітають із зимівлі граки, шпаки і ластівки.

Наші предки присвячували цей день риболовлі і готували юшку з риби. Бульйон для юшки робили на огірковому розсолі. Юшка поділялася на три види в залежності від виду риби. З рідкісної і дорогої червоної риби готували “червону” юшку, з цінної білої риби, на кшталт хека і судака, “білу юшку”, а зі звичайної дешевої риби, на кшталт окуня, карася або ляща, робили “чорну юшку”.

Якщо день видавався теплим і снігу вже не було, то 7 березня на городах розкладали гній. Добриво залишали на ділянці на кілька тижнів, щоб збагатити грунт перед посівами. При цьому гній має бути не свіжим, а мінімум 2-річного віку.

Це невдалий день для посадок і посівів будь-яких рослин, оскільки на цю дату випадає повня у березні 2023. В повний місяць не можна нічого садити і сіяти, інакше врожаю не буде.

Невдалий день, щоб купувати новий одяг і взуття. Такі речі прослужать недовго.

Якщо прилетіли граки та ластівки, то весна буде рання. Граки грають – на хорошу погоду. Якщо день холодний і сухий, то осінь буде тепла і практично без дощів. Голуби воркують – до потепління. Світло-рожевий або золотистий світанок – на гарну погоду. Туманний або холодний день – до сирого літа. Поверхня снігу шершава (сніг почав підтавати) – до врожаю, гладка – до неурожаю. Якщо на Афанасія заметіль і завірюха, то весна затягнеться. Сонце припікає – до зеленого року. Високі та густі хмари, які нерухомо висять, не обіцяють негоди, а говорять про стійку погоду.

Важливо зазначити, що у наш час клімат дуже змінився, і не всі давні прикмети для нас актуальні.
Цей день в історії:
1856 — народився Порфирій Мартинович, український живописець, графік, фольклорист і етнограф;
1932 — народився Володимир Дахно, український кінорежисер і художник-аніматор, автор повнометражного анімаційного фільму;
1992 — зіграні перші матчі першого футбольного чемпіонату України.

Система Orphus Поделиться на fb