Ви тут:
Прес-релізи Суспільство 

“Як громадам готуватися до реформи управління відходами”

16 лютого відбувся вебінар  “Як громадам готуватися до реформи управління відходами”. Його організаторами виступили ГО “Нуль відходів. Львів”, ГО “Еколтава” та проєкт міжнародної технічної допомоги APENA 3. 

У червні 2022 року був прийнятий Закон України “Про управління відходами”. Він дав старт довгоочікуваній реформі управління відходами, яка в свою чергу має вирішити гостру проблему сміттєзвалищ, відсутності сміттєпереробки та розширеної відповідальності виробника. Закон набуде чинності 9 липня 2023 року.

  • Цей закон відповідає 98-ій рамковій Директиві і є першим, але важливим і серйозним, кроком на шляху нашої європейської інтеграції в частині імплементації принципів управління відходами, – відзначив директор Департаменту з питань управління відходами та екологічної безпеки Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Філоненко.

Проте, аби реформа була успішною і принесла бажаний результат, громади мають бути готовими до неї. Допомогти у цьому може стратегічне планування на рівні територіальних громад. 

  • При плануванні системи управління відходами варто окреслити цілі та цільові показники, врахувати управління потоками відходів (побутові відходи, відходи упаковки, небезпечні, медичні відходи тощо), забезпечення реалізації, регіональний план дій, – розповів національний експерт з управління відходами, співавтор законодавчих та підзаконних актів реформи управління відходами, які розроблялися в рамках роботи проєкту APENA 3 Олександр Ігнатенко. 

Однією зі складових частин підготовки регіональної стратегії управління відходами є аналіз морфологічного складу побутових відходів. Подібну роботу у спільному проєкті «Дослідження стану сектору управління твердими побутовими відходами під час російської агресії в Україні у приймаючих громадах» проводили ГО “Еколтава” та ГО “Нуль відходів. Львів”, кожна у своєму місті відповідно. Результати аналітики представили під час вебінару. 

  • За нашими результатами у Полтаві вийшло, що органічних відходів найбільше в наших контейнерах для сміття. У нас в місті розташовані баки для роздільного збору сміття. Але протягом дослідження ми виявили низький рівень сортування відходів. Люди все сміття скидають у бак для змішаних відходів, –  розповіла координаторка проєктів громадської організації “Еколтава” Надія Гроза.

За результатами дослідження у Львові ситуація подібна. Значну кількість у сміттєвих контейнерах становлять харчові відходи. 

  • Серед висновків, які можна зробити за результатами дослідження: роздільний збір органіки з подальшою переробкою має стати пріоритетом управління ТПВ; потрібно оновити методичні рекомендації щодо визначення морфологічного складу ТПВ; доопрацювати Проєкт класифікації відходів; реформу управління відходами в частині ТПВ реалізовувати на основі реальних даних про морфологічний склад ТПВ, – відзначила виконавча директорка ГО “Нуль відходів. Львів”   Ірина Миронова.

Участь у вебінарі взяли більше 100 слухачів з різних куточків України.

Вебінар проводився за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”, фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні та Європейського Союзу.

Система Orphus Поделиться на fb
Перейти до вмісту