Ви тут:
Суспільство 

Водохресний Святвечір: що не можна робити 18 січня

У середу, 18 січня, відзначають Водохресний Святвечір, Голодний вечір або Голодну кутю.

У цей день християни готуються до великого свята Хрещення Господнього. Це особливий вечір, який входить в перелік різдвяних свят і передує одній із найважливіших подій в житті Ісуса Христа – хрещенні в річці Йордан. На Хрещенський Святвечір традиційно встановлений піст. На святковому столі основною стравою є кутя, яку ще називають «голодною».

Іменини відзначають власники таких імен: Григорій, Роман, Аполлінарій, Феона, Поліна, Михайло, Хома.

На водохресний святвечір прийнято постити. У цей день не їдять м’ясо, молочні продукти і яйця. Обов’язково готують кашу, млинці на воді і вареники з капустою. А головною стравою на святковому столі є пісна голодна кутя. Часто їжу не їли до появи першої зірки на небі.

У Водохресний святвечір потрібно вмитися святою водою з джерела. Тоді людина весь рік буде здоровою. Воду можна набрати з освяченої купелі або віднести до церкви домашню воду і освятити. Таку воду також дають худобі.

У цей день ворожили на судженого і долю. Найпопулярніші ворожіння на такі. Увечері 18 січня треба написати на 12 маленьких аркушах паперу свої бажання. Кожен аркушик слід згорнути трубочкою або квадратом і перед сном покласти їх під подушку. Зранку 19 січня витягнути з-під подушки три “бажання” – саме вони невдовзі обов’язково здійсняться. Або, слід взяти свічку та якусь ємність, наприклад, миску або чашку, й налити в неї воду. Потім запалити свічку й, коли розтопиться віск, гарячим налити його у воду. Він миттєво застигає і набуває химерних форм. Існує багато трактувань утворених символів. Наприклад, “дерево” означає щасливе життя в достатку, “квітка” віщує таємного шанувальника, “собака” – вірного друга, “кішка” – таємного ворога, а “риба” – народження дитини.

Перед сном у водохресний вечір можна покласти під ліжко дзеркало, принесене з вулиці, і розкласти навколо нього ялинові гілочки. На дзеркалі потрібно рукою написати своє бажання. Якщо напис зранку зникне – бажання здійсниться.

Ще й на горіхах ворожили. Потрібно розсипати на стіл жменю горіхів або, наприклад, насіння, горошин чи квасолин. Загадати бажання і перерахувати кількість предметів. Якщо вони у парній кількості – бажання буде виконано, якщо ж число предметів непарне – воно не здійсниться.

Аби дізнатися ім’я свого майбутнього чоловіка, дівчина повинна вийти на вулицю та запитати у першого зустрічного чоловіка, як його звати – саме таким буде ім’я її судженого. Одне із доволі простих ворожінь. Потрібно взяти гребінець і покласти його перед сном під подушку, попросивши судженого прийти розчесати волосся. Вночі має наснитися незнайомець, який запропонує дівчині розчесати волосся – це й буде її майбутній коханий.

Що не можна робити 18 січня

Цього дня не можна влаштовувати гучні гуляння, бенкети та всіляко розважатись.

Не рекомендується вживати спиртні напої та переїдати, не дарма ж свято називають “Голодною кутею”, перед вечерею варто дотримуватись посту, аби очистити свій розум та душу. Щоб не провести увесь рік в сльозах, не плачте сьогодні.

Якщо сьогодні заметіль, то через три місяці теж буде заметіль. Снігопад 18 січня – добрий знак. Бджоли добре роїтися будуть. Сніг, що випав рано вранці, обіцяє хороший врожай ранньої гречки, в полудень – середньої, ввечері – пізньої. Чисте небо у водохресну ніч – до багатого врожаю гороху. Блискучі зірки на небі – до хорошого хліба. Собаки часто гавкають – буде дичини багато.

Цей день в історії

1918 – на зборах студентів Київського університету Святого Володимира та Українського національного університету ухвалено рішення створити Студентський курінь імені Січових стрільців.

1944 – на Волині відбулися перші серйозні сутички Української повстанської армії з військами НКВС.

1963 – засновано футбольний клуб “Карпати” (Львів).

1964 – американські лікарі закликали конгрес зобов’язати сигаретні компанії писати на пачках попередження про небезпеку паління для здоров’я.

Фото: ілюстративне

Система Orphus Поделиться на fb