Ви тут:
Суспільство 

Тетянин день: що не можна робити 25 січня

25 січня віряни відзначають Тетянин день. Це пам’ятна дата у православному та народному календарі, а назва цього дня пов’язана з ім’ям мучениці Тетяни Римської.

Народилася вона в Римі в родині чиновника, який сповідував християнство таємно, а тому й доньку свою виховав за церковними традиціями. Коли дівчина виросла, то не захотіла виходити заміж. Своє життя вирішила присвятити служінню Богу і стала дияконесою в церкві. Коли правив імператор Олександр Севера, християн спіткали сильні гоніння. Тоді Тетяну схопили і привели до язичницького капища. Там змушували дівчину принести пожертву ідолам. Вона не погодилася, тому її довго катували, але Господь зцілив усі її рани. Тетяна молилася, і тоді всі ідоли в капищі зруйнувалися, а самі кати увірували в Христа. Коли Олександр побачив, що не може впоратися з Тетяною, її стратили мечем. Пізніше така ж доля чекала і на її батька.

Іменини відзначають Тетяна, Ілля, Петро, Макарій, Сава, Євпраксія.

Чимало українців нині вітають молодь із Днем студента (Тетянин день). Однак це досить поширена помилка. Дійсно у деяких країнах студенти святкують саме 25 січня, але ця традиція зародилася в Російській імперії та перейшла до Радянського Союзу й росії. Натомість Україна, як і більшість країн світу, відзначають День студента 17 листопада. Саме на цю дату свято встановив своїм указом президент Леонід Кучма у 1999 році.

Наші предки в цей день намагалися задобрити сонце і наблизити настання весни. Для цього випікали спеціальну обрядову випічку у формі Сонця. Випічку готувала старша жінка в сім’ї і ділила здобу між родичами. В цілому день вважається вдалим для приготування будь-якої випічки. По тому, якою вийшла випічка, гадали, яким буде рік. Якщо тісто в процесі запікання добре піднялося, то рік буде ситим і благополучним. А якщо по центру випічки є западина, то можливі якісь проблеми. Якщо коровай тріснув – це означає проблеми зі здоров’ям.

Часто Тетянин день присвячували прибиранню – чистили килими, вибілювали постільну білизну і скатертини, мили вікна. Дівчата чистили килими біля річок, а донести їх допомагали юнаки. Таким способом вони зближувалися, адже тривав період весіль.

Цього дня заборонено відмовляти в допомозі нужденним. Не варто сваритися, бо конфлікт може затягнутися надовго. Не заведено відмовлятися від роботи й сваритися, особливо у сімейному колі. Слід утриматися від алкоголю, а натомість пити трав’яний чи зелений чай. Згідно з народною традицією, на Тетянин день дівчатам не можна лінуватися та залежуватися в ліжку. У цю дату не можна залишати вогонь без нагляду і гасити його неналежним чином. Невдалий день для великих покупок і дорогих придбань.

Сонечко рано зійде – до раннього потепління і прильоту птахів з теплих країв. Сніг на Тетяну обіцяє дощове і сире літо. Яка погода сьогодні, така і в грудні буде стояти. Вітер з півдня – літо буде посушливим і маловрожайнім. Морозна і ясна погода – до хорошого урожаю; тепло і снігопад – до неврожаю. Великі замети в цей день пророкують багато хліба. Зоряне небо – до ранньої весни.

Цей день в історії

День студентів;

1852 – народився Василь Данилевський, український фізіолог, лікар-ендокринолог, а також засновник і директор Органотерапевтичного інституту, один з перших електрофізіологів в Україні;

1872 – народився Микола Скрипник, український політичний і державний діяч, активний поборник політики українізації 1920-1930-х;

1883 – народився Дмитро Григорович, український авіаконструктор, творець першого гідроплану;

1900 – народився Феодосій Добржанський, український і американський генетик і еволюційний біолог;

1916 – заборонено діяльність Катеринославської “Просвіти”, а її керівників вислано в Іркутську губернію;

1965 – Йосип Сліпий, якому довелось відсидіти 18 років у радянських таборах, став головою УГКЦ;

1993 – на орбітальній станції “Мир” відбулась перша у світі художня виставка робіт українського режисера та митця Ігоря Подольчака.

Система Orphus Поделиться на fb