Ви тут:
Суспільство 

Різдвяний святвечір: що не можна робити 6 січня

6 січня віряни східного обряду відзначають Святий Вечір, переддень Різдва, а західного – Богоявлення, Хрещення Господнє.

Іменини відзначають власники таких імен: Пилип, Сергій, Микола, Агафія, Євгенія та Клавдія.

За народною традицією, цього дня забороняється снідати та обідати. Опівдні починають готувати 12 пісних страв і обов’язково кутю та узвар. Ввечері люди ходять по домівках і виконують колядки, возвеличуючи Ісуса Христа. Також 6 січня закінчується Пилипівський піст.

За вечерею в цей обов’язково повинна бути вся сім’я. Будинок прибирають, а на стіл накривають білі скатертини. У давні часи саме на Різдво, а не на Новий рік, ставили ялинку і дарували подарунки.

До 1918 року багато українців відзначали Різдво Христове 25 грудня, а Святвечір – 24 грудня. Багато православних в наші дні також переходять на сучасну дату Різдва, тому 6 січня для них буде не Святвечором, а звичайним днем.

Наші предки в цей день рубали дрова, прибирали в хліві та в сараї, ходили в гості один до одного. Для тих, хто вже відзначив Різдво, піст до цього дня вже закінчувався і дозволялися м’ясні та молочні страви. 6 січня наші предки давали багато їжі свиням, коровам і козам, в ось курей навпаки один день не годували – вважалося, що тоді вони будуть краще нестися.

Під час Святої вечері не рекомендовано розмовляти багато і голосно, а також виходити з-за столу і навіть з дому. Вважається, що так можна впустити в оселю нечисту силу. Молодим дівчатам і хлопцям не варто сидіти на кутах столу, інакше їм не вдасться зустріти своє кохання. Їжу краще запивати узваром, а взявши в руки ложку, знову класти її на стіл не годиться.

Не прийнято на святкове сімейне застілля запрошувати друзів і знайомих. Вечір слід провести в колі найближчих і найрідніших. Святкові страви не доїдають повністю: холодильник не повинен залишатися порожнім. У Різдво це поганий знак. Але при цьому кожному члену сім’ї потрібно скуштувати хоча б по одній ложці кожної з дванадцяти страв.

Сваритися 6 січня категорично не можна. Не можна займатись важкою фізичною працею. У цю дату не можна рибалити, полювати і копати землю. Жінкам не варто займатися рукоділлям сьогодні, щоб не накликати на себе біду.

Якщо відлига, то врожай буде небагатим. Якщо дуже сніжна погода, то рік буде щасливим. Якщо птахи літають низько над землею, то варто чекати на негоду. Якщо навколо Місяця серпанок, то до опадів.

Цей день в історії

Всесвітній день дітей-сиріт війни;

1596 — народився Богдан Хмельницький, український гетьман, очолив Національно-визвольну війну 1648–1657 рр;

1709 — полки Карла XII та Івана Мазепи почали штурм Веприка;

1834 — народився Руданський Степан Васильович, український поет;

1846 — в Переяславі у маєтку свого друга Андрія Козачковського Тарас Шевченко створив свій знаменитий “Заповіт”;

1906 — народився Лев Долинський, український мистецтвознавець;

1919 — нота-відповідь Раднаркому Росії на ноту уряду УНР з приводу військової агресії Радянської Росії проти УНР: “Радянська Росія не воює проти УНР і російських військ (Червоної армії) в Україні немає”;

1928 — вперше в історії багатонаціональних держав Європи у Польщі сформовано виборчий блок національних меншин — представники українських, білоруських, німецьких та єврейських національних партій;

1938 — народився Василь Стус, український поет, правозахисник, дисидент, Герой України;

2019 — Православна церква України отримала томос про автокефалію.

Фото: ілюстративне

Система Orphus Поделиться на fb