Ви тут:
Полтавщина Прес-релізи Суспільство 

Полтавські юристи пояснили, як не втратити пенсію через описки в документах

Не зовсім правильний переклад прізвища з однієї мови на іншу, чергування голосних букв у словах та недотримання правил правопису під час оформлення документів у минулому може стати неприємним сюрпризом, або й взагалі коштувати по праву заробленої пенсії.

Про це наголосили у Полтавському місцевому центрі з надання БВПД.

У жовтні 2022 року до Полтавського бюро правової допомоги №1 звернулася Юлія, яка розповіла, що є особою з інвалідністю третьої групи. Останні роки, після перенесеної хвороби їй присвоєно групу інвалідності та вона почала отримувати пенсію по інвалідності. На її розмір вона не дуже звертала увагу, адже працювала, мала заробітну плату, а щодо пенсії по інвалідності розмірковувала собі так: “Що платять — і за те спасибі, тим більше в такий скрутний час: епідемія, а потім і зовсім війна…”.

Та ось прийшов час для отримання пенсії по віку, для якої необхідним є досягнення певного віку і наявності трудового стажу, кількість якого є важливим фактором, що впливає на розмір пенсії. При перевірці документів, рішенням управління Пенсійного фонду України в області, відмовлено у зарахуванні до трудового стажу періоду навчання Клієнтки у вищому навчальному закладі з огляду на розбіжності написання прізвища у дипломі про вищу освіту та паспортному документі. Річ у тім, що за радянських часів прізвище клієнтки було написано через букву «и», яка читалася як «і». Після здобуття Україною суверенітету паспортні документи СРСР підлягали обміну і при видачі вітчизняного паспорта прізвище жінки не було перекладено, а у дипломі про вищу освіту, при дублюванні анкетних даних двома мовами, прізвище все ж було перекладено і написано через «і». Тоді на цей факт ніхто не звернув уваги, як в і подальшому. Жінка користувалася своїм дипломом, пред’являючи його за потреби і сумнівів у тому, що вона є його власником не виникало допоки жінка не почала оформлювати пенсію.

З одного боку, дивлячись на ситуацію формально, рішення органу Пенсійного фонду України не можна вважати неправомірним, адже розбіжність дійсно має місце. В той же час, цю ситуацію не можна вважати справедливою, адже жінка навчалася, здобула диплом, який тепер може бути небезпідставно поставлений під сумнів як їй належний. Це тягне за собою як незарахування строку навчання до страхового стажу, так і породження сумнівів у наявності вищої освіти взагалі. В цій ситуації жінка потребувала допомоги, за якою і звернулася.

Надання клієнту безоплатної вторинної правової допомоги у даній справі було доручено фахівцю Полтавського бюро правової допомоги №1, адвокату Артемові Пархоменку.

“У кожній ситуації завдання юриста полягає не стільки у тому, щоб підготувати позов чи інші документи, скільки обрати належний спосіб захисту прав клієнта у точній відповідності до закону, який би був ефективним для поновлення його прав. Оскільки рішення органу Пенсійного фонду України не можна назвати вочевидь незаконним через дійсну наявність розбіжностей у написанні прізвища, то належним способом захисту права клієнта на пенсію в даному випадку стало звернення до суду із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документу — диплома про вищу освіту”, – розповів юрист.

Фахівець склав відповідну заяву, яка була подана на розгляд районного суду.

“Зібравши велику кількість доказів, що моя клієнтка дійсно навчалася у навчальному закладі і надавши їх до суду, нам вдалося переконати суд, що цей документ, не дивлячись на розбіжність у прізвищі був виданий саме їй, а відтак цей строк є строком навчання моєї Клієнтки, тому має бути включений до її трудового стажу, адже диплом належить саме їй, а не іншій особі”, – зазначив Артем Пархоменко.

Розглянувши справу місцевий суд у повному обсязі задовольнив заяву, встановивши своїм рішенням, що вже згаданий вище диплом належить саме Клієнтці бюро правової допомоги.

Таким чином, завдяки діям фахівця безоплатної правової допомоги Полтавщини захищено право клієнтки на пенсію.

Як діяти, якщо у Вас виникли проблеми при оформленні пенсії, консультує фахівець Полтавського бюро правової допомоги №1, адвокат Артем Пархоменко.

Найперше, що хотілося б сказати — не варто впадати у відчай, адже з будь-якої ситуації є вихід. Помилки у документах хоча і є прикрим фактом, однак не є тією перепоною, яка неминуче тягне за собою обмеження права особи. Таким же шляхом йде й судова практика, яку творять у тому числі і найвищі судові інстанції нашої держави, у своїх правових висновках зазначаючи, що особа не може відповідати за недоліки у оформленні документів, допущених посадовою особою.

Для того, щоб зрозуміти як у будь-якій ситуації бути далі необхідно вивчати документи, що наявні у клієнта та рішення органу влади, яке стає перепоною у реалізації конституційного права особи. Тому раджу «озброїтися» згаданими вище документами і звертатися до фахівця у галузі права, якому довіряєте. Це зробити зараз не складно, адже правничу допомогу надають як адвокати, так і система безоплатної правової допомоги в цілому.

Доречно нагадати, що у випадку наявності невирішених правових питань, отримати правову допомогу має можливість кожен, звернувшись до Полтавського бюро правової допомоги №1, що розташоване за адресою: місто Полтава, вулиця Європейська, 37/40, телефон (0532) 56-02-88, де кваліфіковані фахівці охоче та безкоштовно нададуть Вам необхідні роз’яснення та допомогу.

З текстом судового рішення можна ознайомитися за посиланням.

Система Orphus Поделиться на fb