Ви тут:
Суспільство Україна 

“Податок на додану вартість”, –  заступник начальника Головного управління ДПС у Полтавській області Алла Рябкова

Чи потрібно коригувати (зменшувати) податковий кредит за звітні періоди лютий-травень) 2022 року, який сформований на підставі первинних документів та який станом на 15 липня не підтверджений зареєстрованими податковими накладними в єдиному реєстрі податкових накладних у зв’язку з тим, що постачальник не має змоги зареєструвати їх в єдиному реєстрі податкових накладних?

Право на податковий кредит, сформований за звітні періоди лютий-травень 2022 року на підставі первинних документів, отриманих від постачальника – платника ПДВ, який не має можливості виконати свій податковий обов’язок щодо реєстрації ПН/РК в ЄРПН, зберігається за умови, що ПН/РК, складені за такими операціями, зареєстровані в ЄРПН протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення такої можливості, або протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Коригувати (зменшувати) ПК за звітні періоди лютий-травень 2022 року, який сформований на підставі первинних документів та який станом на 15 липня 2022 року не підтверджений зареєстрованими ПН в ЄРПН у зв’язку з тим, що постачальник не має можливості виконати свій податковий обов’язок щодо реєстрації ПН/РК в ЄРПН, не потрібно.

Чи потрібно коригувати (зменшувати) податковий кредит за звітні періоди лютий-травень, який сформований на підставі первинних (розрахункових) документів та який станом на 15 липня не підтверджений зареєстрованими податковими накладними/розрахунками коригування в єдиному реєстрі податкових накладних у зв’язку з тим, що постачальник є платником єдиного податку за ставкою 2 відсотки?

Згідно абзацу п’ятому підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу право на податковий кредит, сформований за звітні (податкові) періоди лютий-травень 2022 року на підставі первинних документів, отриманих від особи, яка на дату першої події операції з постачання товарів/послуг (відвантаження/надання товарів/послуг чи їх оплата) була зареєстрована як платник ПДВ та надалі перейшла на сплату єдиного податку за ставкою 2% доходу, зберігається за умови, що ПН/РК, складені за такими операціями, зареєстровані в ЄРПН протягом 60 календарних днів з дня відновлення реєстрації такої особи (постачальника) платником ПДВ. Тому коригувати (зменшувати) ПК за звітні періоди лютий – травень 2022 року, який сформований на підставі первинних документів та який станом на 15 липня 2022 року не підтверджений зареєстрованими ПН в ЄРПН у зв’язку з тим, що постачальник перейшов на сплату єдиного податку за ставкою 2% доходу, не потрібно.

Які особливості передбачені Законом України від 12.05.2022 № 2260-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану” щодо внесення змін до податкових декларацій за звітні ( податкові) періоди, що передують лютому 2022 року?

Змінами, внесеними Законом України від 12.05.2022 № 2260-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану” встановлено, що платники ПДВ, тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, не мають права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій, передбаченого пунктом 50.1 статті 50 розділу II Податкового Кодексу, за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року із показниками на зменшення податкових зобов’язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (абзац сьомий підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового Кодексу).

Чи можуть бути включені до обрахунку суми бюджетного відшкодування суми ПДВ, Включені до складу податкового кредиту за операціями з придбання товарів, знищених внаслідок бойових дій?

Ні, не можуть. Відповідно до підпункту 69.29 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, суми податку на додану вартість, включені до складу податкового кредиту при здійсненні операцій з придбання товарів, які у подальшому були знищені, (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного стану, не включаються до обрахунку суми бюджетного відшкодування.

Як використовуються суми ПДВ, включені до складу податкового кредиту за операціями з придбання товарів, які знищені внаслідок бойових дій?

Суми ПДВ, включені до складу податкового кредиту при здійсненні операцій з придбання товарів, які у подальшому були знищені, (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного стану, відповідно до підпункт 69.29 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового Кодексу зараховуються до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду до їх повного погашення за рахунок податкових зобов’язань .

Які зміни внесені Законом України від 12.05.2022 № 2260-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану” щодо термінів подання звітності з ПДВ за звітні ( податкові) періоди лютий – травень 2022 року?

Абзацом третім підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу визначено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов’язки, зокрема, обов’язок щодо дотримання термінів подання звітності, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання обов’язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Закону України від 12.05.2022 № 2260-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану” , за умови подання податкової звітності до 20 липня 2022 року.

Отже, з урахуванням роз’яснень Міністерства фінансів України розміщеного за посиланням (https://mof.gov.ua/uk/news/roziasnennia_shchodo_zastosuvannia_shtrafnikh_sanktsii_za_nesvoiechasnu_reiestra tsiiu_pnrk_skladenikh_za_period_01-31_travnia_2022_roku-3476), декларації з ПДВ за лютий – травень 2022 року мають бути подані до 20 липня 2022 року (тобто, по 19 липня 2022 року включно).

Які особливості термінів сплати ПДВ до бюджету за звітні (податкові) періоди лютий – травень 2022 року ?

Абзацом третім підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу визначено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов’язки, зокрема, обов’язок щодо дотримання термінів сплати податків і зборів, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання обов’язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Закону України від 12.05.2022 № 2260-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану”, за умови сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Отже, з урахуванням роз’яснень Міністерства фінансів України, граничний термін сплати податку за деклараціями з ПДВ за лютий – травень 2022 року припадає на 31 липня 2022 року (неділя).

Чи може бути включена до складу податкового кредиту сума ПДВ відображена у податковій накладних, складених за операціями, що відбулися протягом лютого – травня 2022 року, якщо така податкова накладна буде зареєстрована постачальником до 15.07.2022 та за умови, що платник податку – покупець не подавав податкові декларації та не включав цю суму ПДВ до податкового кредиту за первинними документами?

Якщо платником ПДВ не було сформовано податковий кредит за операціями, що відбулися протягом лютого-травня 2022 року, на підставі первинних документів та не були подані податкові декларації за вказані періоди, сума ПДВ, відображена у ПН, складених за такими операціями й зареєстрованими в ЄРПН, може бути включена до складу податкового кредиту вказаних звітних періодів або інших наступних звітних періодів з урахуванням терміну, встановленого пунктом 198.6 статті 198 розділу V Кодексу (протягом періоду 365 календарних днів з дати складення таких ПН).

На підставі яких документів за звітні періоди лютий – травень 2022 року формують податковий кредит платники податків, що використовують касовий метод обліку ПДВ?

Відповідно до пункту 14.1.266 Кодексу касовий метод для цілей оподаткування згідно з розділом V цього Кодексу – метод податкового обліку, за яким дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з рахунків платника податку, відкритих в установах банків, та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, дата видачі з каси платника податків або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг) (далі – касовий метод).

Згідно з пунктом 32 прим. 2 підрозділу 2 розділу XX Кодексу за операціями з придбання товарів/послуг, за якими в ЄРПН постачальниками не зареєстровано податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, платники податку можуть сформувати ПК за податкові періоди лютий, березень, квітень, травень 2022 року виходячи з сум податку на додану вартість, сплачених (нарахованих) у складі вартості придбаних товарів/послуг, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, що підтверджують товарів/послуг, або документів, що підтверджують надання інших видів компенсацій вартості поставлених (чи тих, що підлягають постачанню) товарів/послуг.

Таким чином, підставою для формування податкового кредиту за звітні періоди лютий-травень 2022 платниками, що використовують касовий метод, є документ, що підтверджує дату списання коштів із банківського рахунка (видачі з каси) платника ПДВ або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (чи тих, що підлягають постачанню) йому товарів/послуг.

Чи потрібно за операціями з придбання товарів/ послуг, які були здійснені, наприклад, у березні 2022 року платниками, що використовують касовий метод, а податковий кредит сформовано на підставі документа, що підтверджує дату списання коштів із банківського рахунка (видачі з каси) платника ПДВ, у квітні 2022 року, змінювати період формування податкового кредиту, якщо податкова накладна, складена за операціями з їх постачання, зареєстрована в єдиному реєстрі податкових накладних у червні (має дату складання, що припадає на березень 2022 року)?

Податковий Кодекс України встановлює окремий термін реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування, складених за операціями з постачання товарів/послуг, що були здійснені у лютому-травні 2022 року, а тому у разі своєчасної реєстрації їх за такими операціями (в терміни, визначені підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового Кодексу для різних ситуацій) постачальником період формування

Головне управління ДПС у Полтавській області

Система Orphus Поделиться на fb