Гордіїв день: що не можна робити 16 січня
16 січня церква вшановує пам’ять пророка Малахії та святого мученика Гордія.
Гордій виріс у християнській кесарийскій сім’ї, жив в 3-му столітті. Коли досяг зрілості, вирішив присвятити себе військовій службі. Він досяг успіху і отримав звання сотника за проявлену мужність і успіхи. Але, коли почалися гоніння на християн, він пішов зі служби і почав служити Богові. Гордій відомий тим, що довгий час жив в пустелі, де готував себе до сповідання імені Христового. Згідно з переказами, коли він повернувся до християн в 320 році, його схопили язичники, болісно катували, а потім обезголовили.
Іменини відзначають Гордій, Павло, Малахій, Орина, Жанна, Мелетій.
За повір’ям, у цей день не можна нічим хвалитися, інакше все Гордій відніме. У Гордіїв день особливо “лютувала” нечиста сила, відьми та чаклуни, тому вдаватися до гордині не можна.
Наші предки вірили, що у Гордіїв день злі відьми задоюють корів до смерті. Тому тварин годували вівсяною чи пшеничною кашею на молоці і читали спеціальні замовляння.
Наші предки вважали, що саме в цей день можна звертатися до знахарок, щоб вилікуватися від псування, пристріту або інших недуг. Але потрібно бути обережними – біс, вигнаний з людини, міг оселитися в домашню тварину. Для того, щоб цього не сталося, слов’яни прибирали в хліві, годували худобу і доглядали за нею. Господині готували страви з сиру – вважали, що такі ласощі привернуть щастя в будинок.
Увечері 16 січня не можна робити важку роботу, інакше біду на себе накличете.
Місяць в хресті або колі – до сильного морозу. Якщо заметіль за вікном, то бджоли будуть добре роїтися. Іній на деревах – до ясної та сухої погоди. Тріск дерев в лісі – до морозу. Якщо зірки на небі яскраві, то погода буде ясною. Якщо зайці підходять до селищ, то незабаром вдарять морози.
Якою буде погода на Гордія, таким і буде місяць березень – теплим чи холодним. Якщо на небі в день 16 січня з’являється велика біла хмара, то незабаром почнуться хуртовини і завірюхи. Якщо зайців багато в полі – прикмета до того, що чекай хуртовини і завірюхи. Якщо рано світає, значить, скоро випаде сніг.
Цей день в історії
День пам’яті захисників Донецького аеропорту;
1918 – Українська Центральна Рада ухвалила закон про створення української добровольчої армії;
1919 – Українська Директорія оголосила війну більшовицькій Росії;
1954 – місто Проскурів перейменоване на Хмельницький, Кам’янець-Подільська область — на Хмельницьку;
1966 — народився Василь Попадюк, український скрипаль;
2014 – в Україні прийняті “закони про диктатуру” (“Диктаторські закони 16 січня”).