Ви тут:
Суспільство Україна 

Чому важливе рішення ЄСПЛ про окупацію росією частини Донецької та Луганської областей з 2014 року: роз’яснення Центру стратегічних комунікацій

Європейський суд з прав людини 25 січня оголосив проміжний вердикт у справі «Україна та Нідерланди проти Росії». Позов стосувався відповідальності рф за злочини, скоєні в окупованих районах Донецької та Луганської областей від початку збройної агресії рф проти України.

Про це повідомили у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Суд встановив, що російська федерація з 2014 року здійснювала ефективний контроль, тобто окупувала, частину Донецької та Луганської областей. Окупація стала наслідком збройної агресії рф проти України, що розпочалася навесні 2014 року.

Датою початку окупації суд визнав 11 травня 2014 року – дату проведення псевдореферендумів і проголошення «ЛНР» і «ДНР». ЄСПЛ визнав, що ці утворення перебувають під постійним контролем рф і не ухвалюють самостійних рішень. Порушення прав людини на окупованих територіях є системними.

За інформацією Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, росія має відповісти за такі злочини:

  • вбивства українських військовополонених та цивільних осіб;
  • катування та сексуальне насильство;
  • викрадення людей та незаконне тримання під вартою;
  • організація примусової праці;
  • переслідування на релігійному і національному ґрунті;
  • порушення права українців на освіту українською мовою та порушення прав людини.

 

Це перше рішення міжнародної судової установи, яке визначає російську присутність у Донецькій і Луганській областях 2014-2022 роках саме як окупацію, а не допомогу стороні “громадянського конфлікту”, на чому наполягає рф.

“Росія як держава-окупант несе відповідальність за всі порушення прав людини та інші злочини, що перебувають у юрисдикції міжнародних судів, скоєні в окупованих частинах Донеччині та Луганщини; це прискорить розгляд наявних та спростить подання нових позовів до РФ за порушення прав людини на окупованих територіях; на вердикт ЄСПЛ можуть посилатися компанії, чиє майно під виглядом «націоналізації» «віджали» окупаційні структури, у позовах до РФ у міжнародних арбітражах”, – зазначили у Центрі стратегічних комунікацій.

У березні 2022 року росію виключили з Ради Європи. Тоді ж рф відмовилася виконувати рішення ЄСПЛ. На початку цього року путін запустив процес денонсації міжнародних договорів Ради Європи, включно з Європейською конвенцією прав людини.

“Сподіватися на те, що РФ під керівництвом Путіна сумлінно і добровільно виконуватиме рішення ЄСПЛ за “донбаськими” позовами, не доводиться. Але рішення, що стосуватимуться подій 11 травня 2014-го – 15 березня 2022-го, все одно матимуть законну силу. Адже в цей час РФ була членом Ради Європи, визнавала юрисдикцію ЄСПЛ і має відповідати за порушення взятих на себе міжнародних зобов’язань”, – зазначили у Центрі стратегічних комунікацій.

Повідомляють, що є як мінімум два можливих сценарії успішного стягнення з рф компенсацій за рішеннями ЄСПЛ. Це ухвалення міжнародною спільнотою рішення про конфіскацію російських активів, зокрема заморожених коштів Центробанку рф, та спрямування частини на виплати позивачам. Інший варіант — усунення від влади путіна і його спільників, зміна правлячого режиму на більш договороздатний.

Фото: Центр стратегічних комунікацій

Система Orphus Поделиться на fb