Ви тут:
Суспільство 

5 січня – Федула Зимового: народні прикмети

У четвер, 5 січня, вшановують пам’ять Федула.

Він у III столітті разом з іншими мучениками постраждав за віру в Христа на острові Крит. Феодул, Саторнин, Евпор, Геласій, Евникиан, Зотик, Помпий, Агафопус, Василид і Еварест жили в III столітті при імператорі Декії. Він надіслав свого тезку, щоб той правив у місті й стратив усіх християн. Десять днів мучеників катували, а 23 грудня стратили мечем. Їх мощі пізніше були перенесені в Рим.

Іменини відзначають Павло, Наум, Давид, Федул, Василь.

Феодул Зимовий у слов’ян вважався покровителем домашньої худоби, тому господарі в цей день перевіряли хліви і сараї, годували тварин. По кутах в стійлах розвішували чортополох – вважалося, що він вбереже худобу від вимирання і хвороб.

Цього дня пекли печиво у формі овечок, корівок та птахів. Це робилося для того, щоб залучити добрих духів та вигнати злих. А щоб нечиста сила не залишила на випічці сліду, її одразу ж загортали у рушник. Так само чинили і з пісними коржиками, які також було заведено готувати у Федулів день. Щоправда, на відміну від печива, коржики не подавали до столу — їх несли в хлів, де частинами згодовували тваринам. Домашній птиці як частування діставалося добірне зерно.

Небажано сьогодні працювати з гострими предметами (ножами, вилами, сокирами). Вважалося, що якщо в цей день поранитися, то весь рік у хворобах проведеш. Навіть в наші дні багато людей переносять хірургічні операції на іншу дату, побоюючись за своє здоров’я.

Не можна на Федула поділ підшивати, інакше проживеш менше, ніж тобі відведено.

Якщо йде сніг і дме сильний вітер, то липень буде холодним і дощовим. Якщо вітряно в цей день, то чекайте хорошого врожаю.

Цей день в історії

1585 – засновано Ставропігійське братство у Львові.

1754 – у Петербурзі видано царський указ про скасування в Гетьманщині внутрішніх митних зборів, які поповнювали гетьманський скарб.

1880 – народився Верховинець Василь Миколайович, український композитор, мистецтвознавець, дослідник українського танцю.

1918 – УНР випустила в обіг перші українські банкноти з написами українською, польською мовами та мовою їдиш.

1977 – заарештовані лідери Української Гельсінкської Спілки Микола Руденко та Олекса Тихий.

Фото: ілюстративне

Система Orphus Поделиться на fb