Ви тут:
Суспільство 

17 січня – Зосима-пасічника: народні прикмети

У вівторок, 17 січня, вшановують пам’ять преподобного Феоктиста, ігумена Кукума Сікелійського, а також преподобномученика Зосими, пустельника Кілікії. Згідно з народним календарем, ця дата отримала ще й такі назви: Феоктистів день, Зосима, Зосима-пасічника.

Православні церковники встановили 17 січня як День шанування Собору 70 святих апостолів, щоб запобігти незгоди у їх шануванні та нагадати про рівноправність кожного з них. Перед своєю останньою проповіддю у Галілеї Христос обрав 70 апостолів. На відміну від 12 євангелістів, у цих апостолів було тимчасове призначення «вісників». Їхня місія полягала у розповсюдженні інформації щодо приходу Христа. Вони по двоє ходили по містах та проповідували Євангеліє. Собор 70 апостолів складався з тих, хто бачив чи чув Господа та їх послідовників. Деякі з 70 вісників були учнями апостолів з дванадцяти та супроводжували їх. Серед них послідовники євангеліста Павла – Тимофій, Лука, Тит, святий Марк, учень апостола Іоанна Богослова – святий Прохор. Багато з них були заарештовані за свої проповіді та померли мученицькою смертю. Після того, як зійшов Святий Дух, апостоли почали проповідувати по всьому світу. Головна заслуга 70 апостолів – вони започаткували шанування Святої Трійці.

Іменини відзначають власники таких імен: Олександр, Денис, Марк, Павло, Яків, а також Степан.

Щоб задобрити Зосиму на стіл обов’язково ставили мед як в чистому вигляді, так і в стільниках, а також приготовані з нього ласощі, наприклад, медові іриски або пряники.
Дівчата в цей день ворожать на судженого, бажання і долю.

Наші предки в цей день розводили багаття і стрибали через вогонь, щоб відлякати нечисту силу, а також очиститися. 17 січня недарма називається “Зосима-пасічник” – день вдалий для бджолярів, тому вони повинні молитися святому, щоб в наступному році зібрати хороший урожай меду.

За народними повір’ями, тим, хто збирається в подорож, слід бути обережними в дорозі і ні в якому разі не брати з собою маленьких дітей. Небажано займатися фінансовими справами або нерухомістю. Церква забороняє грати весілля.

Якщо на 17 січня випадає повний місяць, і стоїть ясна погода, значить, навесні буде сильна повінь. Якщо на деревах лежить багато снігу – у бджолярів буде вдалий рік, і вийде зібрати багато меду. Людина, яка народилася в цей день, буде дуже прозорливою. Як талісман йому рекомендують носити лазурит і гранат. Якщо небо в цей день безхмарне, то потужні морози стоятимуть ще досить довго.

Якщо 17 січня народжується дитина, то вона володітиме таємними знаннями. Якщо в цей день людина збиралася в дорогу, їй потрібно зашити в комір квітку будяка, щоб нечисть не звела зі шляху і не здійснила пристріт.

Якщо хмари висять низько – це віщує холоднечу. Якщо зоряне небо без хмар – буде сонце і мороз. Червона зоря 17 січня віщує вітряну погоду.

Цей день в історії

1805 – у Харкові відкрито перший у східній Україні університет;

1908 – народився Богдан-Іван Кордюк, крайовий провідник ОУН на західноукраїнських землях, в’язень польських та німецьких тюрем, публіцист, геолог, професор;

1921 – у Відні створений Український вільний університет, незабаром переведений у Прагу;

1987 – створена Рада жінок України.

Фото: pexels

Система Orphus Поделиться на fb