Ви тут:
Суспільство 

На день Сави треба покласти монетку під подушку: народні прикмети на 18 грудня

У неділю, 18 грудня, віряни відзначають День Сави.

Преподобний Сава жив в кінці IV – початку V століття у Кападокії, походив з багатої і благочестивої сім’ї. Коли хлопчикові було 8 років, він пішов в монастир і показав себе, як відповідальний і строгий подвижник, тому його ще в отроцтві поставили в ченці. У 16 років святий Сава відправився в Палестину на поклоніння святим місцям, там йому передбачили, що він стане шанованою людиною і засновником великої лаври. Багато родичів просили Саву повернутися в світ, але він відмовлявся. Для того, щоб успішніше боротися зі злим духом, святий відправився в печеру, де пізнав відлюдництво. До нього стали приходити багато учнів, так і була заснована свята обитель. Пізніше Сава заснував ще кілька таких місць, богадільню, лікарню і притулки для жебраків. Помер преподобний Сава у віці 95 років і за своє життя зробив безліч важливих для християнства вчинків.

Іменини відзначають Геннадій, Захар, Ілля, Сергій, Сава.

На Саву тривав піст, тож головними стравами на столі були пироги, борщ, яблука і капуста. Щоб закликати удачу та достаток, під подушку клали монети – ця традиція схожа з подарунками на велике релігійне свято День святого Миколая Чудотворця, який відзначається наступного дня 19 грудня. Також згідно народним традиціям, у Савин день відкладалися всі домашні роботи, тож господині 18 грудня влаштовували собі повноцінний вихідний.

Преподобний Сава вважається цілителем і чудотворцем, тому в цей день можна піти до церкви, щоб помолитися святому про одужання. Також жінки просять його про вдале заміжжя, вагітність і благополуччя для сім’ї. Незважаючи на те, що 18 грудня жінкам не можна працювати, займатися рукоділлям можна, тому в цей день ви можете, наприклад, вишивати.

Згідно з народними повір’ями, вагітним жінкам сьогодні не можна мити голову, інакше дитина народиться з поганою пам’яттю. Християни 18 грудня не ходять в гості і самі нікого не запрошують – Саву відзначають в сімейному колі. Сваритися і ображатися теж не можна – це гріх в будь-яке церковне свято.

Народні прикмети

Якщо на вулиці на Саву великий мороз, найближчим часом чекайте відлигу.

Побачили багато снігурів на снігу – до багатого врожаю ягід улітку.

Якщо сніг на вікнах будинків тане, варто чекати сильного та різкого потепління.

Ясно небо вночі обіцяє морози.

Скільки зірок на небі налічиш, стільки радості у твоє життя прийде.

У печі дрова тріщать – буде холодно.

Червоний вогонь в печі – чекай на холоднечу.

Дим волоком – буде негода.

Хто в цей день посватається, шлюб того буде щасливим.

Білки в морозну погоду залишають свої гнізда і з дерев спускаються – чекай відлиги.

Пухкий сніг став трохи танути з прорізами – чекай потепління в найближчі дні.

Цей день в історії

Міжнародний день мігрантів;

1908 — народився Юрій Косач, український письменник, небіж Лесі Українки;

1917 — у Києві відкрито Українську державну академію мистецтв, першим її ректором став графік Георгій Нарбут;

1920 — Раднарком УРСР ухвалив постанову “Про облік музичних інструментів” — один із нормативних актів, за якими переслідували кобзарів;

1991 — Незалежність України визнала Вірменія.

Перейти до вмісту