Ви тут:
PROвсе Суспільство 

Стрес впливає на імунітет: як врятувати своє здоров’я

Кожна людина час від часу переживає стрес, адже він є природною реакцією. Однак буває й так, що відчуття стресу довго не зникає. Це може негативно вплинути на ваше здоров’я та емоційний стан.

Стрес може виникати з різних причин: через проблеми особистого та побутового характеру, суперечки на роботі або будь-які глобальні непередбачувані обставини: воєнні конфлікти, стихійні лиха тощо. Як боротися зі стресом правильно пише 24tv.ua.

Першими на стрес реагують структури центральної нервової системи (ЦНС) – мигдалеподібне тіло, гіпоталамус та гіпофіз. Вони активують ендокринну систему і спонукають надниркові залози продукувати стероїдні гормони.

Кортизол – основний стероїдний гормон, що синтезується у відповідь на стрес. Він відповідає за адаптацію і підтримку життєдіяльності організму у нових надскладних умовах. Стероїдні гормони активують імунну систему, обмін речовин та серцево-судинну діяльність. Якщо стрес тривалий, то гормони продукуються безперервно. Це призводить до виснаження імунної системи та інших життєво важливих механізмів.

Окрім того, через хронічний стрес зменшується кількість клітин, які синтезують антитіла. Як наслідок, імунітет людини не може впоратися зі знищенням небезпечних бактерій та вірусів. Доведено, що люди, які живуть у постійному стресі, більше схильні до респіраторних захворювань.

Зниження захисних функцій організму здатне порушити утворення так званих NK-лімфоцитів. Вони відповідають за знищення пухлинних клітин в організмі.

Під час гострої реакції на стрес в організмі відбуваються такі зміни:

прискорюються дихання та серцебиття;

відбуваються зміни артеріального тиску;

розширюються зіниці;

підвищується м’язовий тонус;

виникає спазм дихальних м’язів (поодинокі випадки).

Після стресових станів організм відновлюється сам. Однак тривала тривога може порушити цей процес. У таких випадках у людини з’являються небажані психологічні та соматичні ефекти.

До психологічних проявів належать:

порушення настрою;

знервованість та швидка стомлюваність;

розгубленість;

зниження пам’яті та уваги;

порушення сну.

Окрім того, на рівні різних органів та систем організму можуть виникати так звані психосоматичні розлади: головний біль, коливання артеріального тиску, серцебиття, розлади з боку травної системи, схильність до алергічних реакцій та затяжних інфекційних захворювань.

Якщо не почати боротися, то стан буде ще гіршим. Психосоматика може перерости у стійку хворобу і призвести до тяжких наслідків.

Існує безліч способів подолати стрес. Кожна людина обирає той, що їй більше до вподоби. Комусь достатньо провести час із сім’єю чи домашніми тваринами, а хтось звертається до психологів. Часто як антистресову терапію люди обирають спорт, подорожі чи медитативні практики.

Фото: pexels

Система Orphus Поделиться на fb