Ви тут:
Суспільство 

Що не можна робити 23 листопада, аби не віддати щастя: народні прикмети

23 листопада вшановують День пам’яті святого Георгія Побідоносця.

Святий народився в Каппадокії (Мала Азія) – зараз на цій місцевості знаходиться Туреччина. Батьки його були віруючими християнами, але батько прийняв мученицьку смерть за Христа, а мати, маючи володіння в Палестині, забрала сина і переїхала на малу батьківщину. Коли Георгій виріс, він вступив на військову службу і за численні успіхи і досягнення був помічений імператором Діоклетіаном. Правитель захотів, щоб Георгій був в числі його варти – так і вийшло. В ті часи, коли Діоклетіан почав гоніння на християн, воїн роздав все своє майно бідним і відкрито захистив православних. За такі діяння його схопили, довго катували і змушували відректися від Христа.

Згідно з легендою, святий чудесним чином зцілювався від ран, навіть коли його піддавали найстрашнішим тортурам. Що б не відбувалося з Георгієм – він залишався неушкодженим. У підсумку, втомившись боротися з воїном, його обезголовили.

Церква також згадує пам’ять святих апостолів від 70-ти Єраста, “День Ераста”, а народні прикмети говорять про “міцний наст”. Переказ свідчить, що Ераст був учнем святого Павла і походив зі знатного роду. До того моменту, як повірити в Бога, Ераст обіймав посаду міського економа в місті Коринті. Саме Павло звернув Ераста у віру, розповівши йому про Ісуса Христа. Трохи пізніше Ераст разом із Павлом починає подорожувати і проповідувати християнство. Разом вони приїхали до Єрусалиму, де Ераст, який залишив державну службу, став жити в місцевій церкві. За деякими відомостями, він був єпископом в Палестині і дожив до глибокої старості.

Іменини відзначають Олексій, Олександр, Борис, Анна, Іван, Денис, Михайло, Костянтин, Ольга, Микола, а також Петро.

У народі була традиція вирушати зранку до церкви і приносити з собою хліб із сіллю для того щоб їх освятити. Потім ними годували домашню худобу, і, згідно з віруваннями, домашні тварини після цього повинні бути здоровими і легше пережити зиму. До речі, традиція ця була настільки актуальна, що навіть здійснюючи покупку худоби в цей день, чоловік міг вимагати у продавця на додачу шматок хліба і сіллю. Якщо пригостити людину, з якою знаходишся в сварці, освяченим хлібом, то незабаром відбудеться перемир’я.

До цього моменту на річках вже встановлювався лід, але він був досить тонким і ламким. Правда, говорили, що після Ераста настають справжні морози. Мисливці вже вирушають на промисел, а рибалкам часто доводилося чекати більш стійкої морозної погоди, яка протягом кількох днів формувала б крижаний покрив на річках. Без особливої потреби з дому не виходили, вечорами топили піч і збиралися всією родиною за якоюсь роботою. У домашніх тварин до цього часу починалася сезонна линька – їхня шерсть ставала густішою.

Не можна сьогодні вирушати у далеку дорогу.

Не позичайте нічого сусідам, адже можете віддати щастя.

Не починайте жодних нових справ.

Згідно з народними прикметами, в День Ераста не можна підмітати і прибирати вдома – можна “вимести” щастя і благополуччя. Також сьогодні не рекомендується грати весілля – вважається, що молодята незабаром розійдуться. У сауну або лазню теж ходити не варто – в цей день там мешкає нечиста сила, яка може “запарити” до смерті.

Випав іній 23 листопада – буде морозі сніжитиме. Вітер дме – чекай хуртовини та похолодання. Багато снігу випало – зима, навпаки, буде теплою. Туман по землі стелиться – за прикметами, чекай відлиги. Голосно цвірінькають горобці – теж до відлиги. Багато пуху у горобиних гніздах – скоро настануть холоди. Горобці ховаються в траві – варто чекати сніжної бурі. Рябчики ночують поруч з ялицями – вночі буде вітер, а вранці вдарить мороз.

Цей день в історії:

1708 – РПЦ з політичних міркувань піддала анафемі українського гетьмана Івана Мазепу;

1858 – народилася Марія Башкірцева, французька художниця українського походження, майстер жанрового живопису;

1896 – народився Віктор Косенко, український композитор і піаніст;

1903 – народився Олександр Івченко, український авіаконструктор; член АН УРСР; керівник розробки поршневих, пізніше турбореактивних двигунів для багатьох типів літаків;

1917 – Олександр Немітц направив телеграму Генеральному Секретарю військових справ УНР про визнання флотом влади УНР;

1938 – Карпатська Україна отримала автономію у складі Чехословацької республіки;

1994 – під час експедиції спортсменів альпіністського клубу “Одеса” в Гімалаї встановлено прапор України на вершині Чоґорі К2 (8611 метрів).

Система Orphus Поделиться на fb