Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Полтавщина 1932-1933 роки: Голодомор і діти

26 листопада в Україні вшановуватимуть 90-ті роковини жертв Голодомору. Науковці Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського оприлюднили важливі матеріали стосовно геноциду українського народу в ті роки.

Згідно з офіційними даними навесні 1933 року із 64 районів Харківської області, до складу якої входила і більша частина нинішньої Полтавщини, голодувало 59. Смертність була настільки масовою, що деякі сільські ради припинили реєстрацію померлих. Особливу соціальну групу жертв Голодомору становили діти. Зростала дитяча безпритульність. Ясла і дитячі садки були заповнені сиротами, але там не вистачало продуктів, і в їжу вживали різні сурогати. Діти голодували, хворіли і помирали.

За архівними даними у селі Сливки Решетилівського району поряд з пухлими від голоду дорослими на прополку буряків виганяли і хлопчиків 10-12 років. Оскільки норм виробітку вони не могли виконати, то їх позбавляли повного обіду – із галушок давали лише юшку. І діти помирали там же, в полі. Із 120 дворів цього села за півроку померли 152 жителі, серед яких немало дітей. Внаслідок Голодомору сотні тисяч українських дітей, які залишилися живими, були насильно переміщені до інших національних груп, головним чином російської, і втратили рідну мову.

Матеріал підготовлено науковцями Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського

Фото із фондових колекцій музею: “Дитячий будинок для безпритульних у с. Мишурин Ріг, серпень 1933 року”.

Система Orphus Поделиться на fb